Լենա Նազարյան. Ակնկալում եմ, որ մեր այս ակցիան վերջապես թմբիրից կարթնացնի դատավորներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն անդրադարձել է դատարանների մուտքն արգելափակելուն՝ նշելով, որ այն դատական համակարգին կպարտադրի լուրջ ռեֆորմների գնալ։
«Հեղափոխությունից հետո այս մեկ տարին Հայաստանում դատական համակարգն առանց կառավարության միջամտության և ազդեցության է գործել։ Այս մեկ տարին այն ժամանակն էր, որի ընթացքում դատական մարմինները պետք է արձագանքեին Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարացման գործընթացին։ Պետք է ինքնամաքրվեին, սեփական համակարգի արատները վեր հանեին, հրաժարվեին հին սովորություններից ու պրակտիկաներից։ Պետք է ազատվեին կոռումպացված և հին համակարգի հետ մասնավոր շահերով կապված դատավորներից։
Եվ պետք է գնային ՀՀ-ում իրապես անկախ դատական իշխանություն ձևավորելուն։ Սակայն դա տեղի չունեցավ։ Դատական համակարգը մնաց անհաղորդ ժողովրդի պահանջներին և հեղափոխության բերած ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների գերակայության սկզբունքներին։ Դատարանները մնում են անվստահելի առանց բացառության ԲՈԼՈՐ կողմերի համար, այդ անվստահությունը ճգնաժամեր է առաջացնում։
Այսօրվա ժողովրդական ակցիայով մենք ցանկանում ենք, որ դատարանները և դատական ողջ համակարգը առերեսվի Հայաստանում ժողովրդավարության անշրջելիության փաստին, պարտավորված զգա իրական և խորքային ռեֆորմներով արձագանքել մեր երկրի փոփոխություններին։
Ես ակնկալում եմ, որ մեր այս ակցիան վերջապես թմբիրից կարթնացնի դատավորներին և դատական համակարգին կպարտադրի լուրջ ռեֆորմների գնալ։
Կոչ եմ անում նաև ակցիայի մասնակից համաքաղաքացիներին դատավորների և դատարանների աշխատակիցների նկատմամբ հարգալից լինել, որևէ անկարգության կամ սադրանքի չտրվել։
Մենք ձևավորում ենք Հայաստան, որտեղ ժողովրդավարությունը և մարդու իրավունքները գերակա են, որտեղ բռնությունները, կոռուպցիան և անարդարությունը տեղ չունեն»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Лена Назарян: Ожидаю, что наша акция наконец пробудит судей
Вице-спикер Национального собрания Армении Лена Назарян призывает участников акции по блокированию входов и выходов судов республики к судьям и сотрудникам судов относиться с уважением. Oб этом Назарян написала на своей странице в Facebook.
“ В течение года после революции судебная система Армении действовала без вмешательства и влияния правительства. Этот год был тем временем, в течение которого судебные органы должны были отреагировать на процесс демократизации в Армении. Они должны были самоочиститься, понять пороки собственной системы, отказаться от старых привычек и старой практики. Они должны были удалить судей, связанных со старой коррумпированнойсистемой. И должны были сформировать в РА реально независимую судебную власть. Но этого не произошло. Судебная система осталась безучастной к требованиям народа и принципам демократии и верховенства прав человека, которые привели к революции. Суды,со всех сторон без исключения, остаются ненадежными, и это недоверие вызывает кризисы.
Сегодняшней народной акцией мы хотим, чтобы суды и вся судебная система приняла бы факт необратимости демократии в Армении, почувствовали бы себя обязанными реагировать на изменения в нашей стране реальными и глубинными реформами. Я ожидаю, что эта наша акция, наконец, пробудит судей, и заставит судебную систему пойти на серьезные реформы.
Призываю также сограждан - участников акции быть уважительными к судьям и сотрудникам судов, не поддаваться на какие-либо беспорядки или провокации.
Мы формируем Армению, где демократия и права человека превалируют, где нет места насилию, коррупции и несправедливости”, - написала Назарян.
19 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал граждан Армении заблокировать входы и выходы судов Республики.