Նախորդ շաբաթվա ընթացքում «911» ծառայությունը ստացել է 20929 զանգ. խորհրդակցություն ԱԻՆ-ում
Մայիսի 3-ին ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում անցկացվեց փրկարար ծառայության ամենշաբաթյա ընդլայնված խորհրդակցություն, որը վարեց ծառայության տնօրեն, փ/ծ գնդապետ Արտակ Նահապետյանը:
Պարբերաբար անցկացվող խորհրդակցությունների շրջանակներում ամփոփովում են նախորդ շաբաթ իրականացված աշխատանքները և նախանշվում են իրագործման ենթակա միջոցառումերը:
ՀՀ ԱԻ ՓԾ տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարները, Երևան քաղաքի ու մարզային փրկարարական վարչության (ՄՓՎ) պետերը զեկուցեցին ապրիլի 26-ից մայիսի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցված ահազանգերի, ձեռնարկված միջոցառումների, մարզերում տեղակայված ժամանակավոր հենակետերի, տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական վիճակի, ճանապարհների անցանելիության, տրանսպորտային միջոցների արգելափակման, փրկարարական և այլ աշխատանքների մասին:
Երևան քաղաքի ու մարզային փրկարարական վարչության պետերը զեկուցեցին, որ հանրապետության տարբեր հաստատություններում իրականացվում են աղետների ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումներ, մասնավորապես` ստուգվում է ռիսկերի կառավարման պլանների կիրառկելիությունը:
Ըստ ՀՀ ԱԻՆ ՃԿԱԿ պետ, փ/ծ գնդապետ Հովհաննես Խանգելդյանի զեկույցի՝ նախորդ շաբաթվա ընթացքում «911» ծառայությունը ստացել է 20929 զանգ:
ՀՀ ԱԻՆ ՃԿԱԿ հոգեբանական աջակցության բաժնի պետ, փ/ծ կապիտան Արևիկ Երիցյանի զեկույցի համաձայն՝ անցնող շաբաթվա ընթացքում գրանցվել է 5 զանգ: Հոգեբանական ծառայության աշխատակիցները քաղաքացիներին ցուցաբերել են հոգեբանական աջակցություն: Նախորդ շաբաթվա ընթացքում ծառայությունում իրականացվել է նաև հոգեբանական և հոգեֆիզիոլոգիական 37 հետազոտություն:
Խորհրդակցության ավարտին Փրկարար ծառայության տնօրեն, փ/ծ գնդապետ Ա. Նահապետյանն ամփոփեց խորհրդակցության արդյունքները՝ տալով մի շարք հանձնարարականներ: Դրանք, մասնավորապես, վերաբերում են մարզերում փրկարարական համազգեստի կրմանը և բաշխմանը, ծառայողների կարգապահական խնդիրներին, մարզերից ստացվող լուսանկարների որակին, նոր թվային քարտեզների ներդրմանը, վարժանքների և անակնկալ ստուգումների կազմակերպման գործընթացին:

На прошлой неделе в Службу “911” поступило 20929 звонков: Совещание в МЧС
Поддержи А1+!В Министерстве по чрезвычайным ситуациям РА 3 мая состоялось расширенное еженедельное совещание спасательной службы, которое вел директор службы, полковник с/с Артак Наапетян.
В рамках периодически проводимых совещаний обобщаются осуществленные на прошлой неделе работы и намечаются мероприятия, подлежащие реализации.
Руководители различных подразделений с / с МЧС РА, начальники города Еревана и областного спасательного управления (ОСУ) доложили о сигналах, зарегистрированных с 26 апреля по 3 мая, предпринятых мероприятиях, временных опорных пунктах, о техническом состоянии транспортных средств, проходимости дорог, блокировании транспортных средств, о спасательных и других работах.
Начальники города Еревана и областного спасательного управления доложили, что в различных учреждениях республики осуществляются мероприятия, направленные на снижение рисков катастроф, в частности, проверяется применимость планов управления рисками.
Согласно отчету начальника НЦУКС МЧС РА, полковника с/с Ованеса Хангелдяна, на прошлой неделе Служба “911” получила 20929 звонков.
Согласно докладу начальника отдела психологической поддержки НЦУКС МЧС РА, капитана с/с Аревик Ерицян, за прошедшую неделю было зарегистрировано 5 звонков. Сотрудники психологической службы оказывали гражданам психологическую поддержку. В течение прошлой недели в службе было проведено 37 психологических и психофизиологических исследований.
В конце совещания директор Спасательной службы, полковник с/с А. Наапетян подвел итоги совещания, и дал ряд распоряжений. Они, в частности, касаются ношения и распределения спасательной формы в областях, дисциплинарных проблем служащих, качества получаемых из областей фотографий, внедрения новых цифровых карт, процесса организации учений и неожиданных проверок.