ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի շնորհավորական խոսքը մամուլի ազատության միջազգային օրվա կապակցությամբ
Սիրելի´ լրագրողներ, գործընկերներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական օրվա կապակցությամբ: Այսօր Մամուլի ազատության միջազգային օրն է, ու Հայաստանն այն նշում է դրական դինամիկա արաձանագրելով: Ինչպես հայտնի է, «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության 2019 թվականի «Մամուլի ազատության ինդեքսում» Հայաստանը 19 կետով առաջընթաց է գրանցել 79-րդ տեղից զբաղեցնելով 61-րդ տեղը:
Մեր երկրում, ինչպես ամբողջ աշխարհում, լրագրողի աշխատանքը ամենաանշնորհակալներից մեկն է. լրագրողները գտնվում են մշտական սպառնալիքի տակ, մասնագիտական պարտականությունները կատարելիս մշտապես հանդիպում են խոչընդոտների, լրագրողների խոշտանգումները, հետապնդումներն ու սպանությունները սովորական երեւույթ են աշխարհի շատ երկրներում: Սա նշանակում է, որ միայն ամենաքաջ և այս մասնագիտությունն իսկապես արժևորող անհատներն են որոշում լրագրող դառնալ՝ քաջ գիտակցելով, որ ճանապարհը հարթ չի լինելու:
Այսպես է ամբողջ աշխարհում և այսպես է Հայաստանում: ԵՎ մեր հասարակությունը պետք է գիտակցի այս փաստը, գնահատի լրագրողի աշխատանքը, քաջալերի և աջակցի նրան:
Այսօր, Մամուլի ազատության միջազգային օրվա կապակցությամբ չեմ կարող նաև չբարձրացնել լրագրողների մասնագիտական կարողություններն ամեն օր ու ամեն ժամ կատարելագործելու կարևորության մասին: Մենք պետք է կարողանանք ուղիղ նայել խնդիրներին և ընդունենք, որ Հայաստանում լրագրողների պրոֆեսիոնալիզմը բարձրացնելու լուրջ խնդիր կա:
Մենք պետք է հասկանանք, որ Ազատ մամուլը զարգացած և բարեկեցիկ երկիր ունենալու թիվ մեկ գրավականն է: Բոլոր միջազգային  զեկույցների համաձայն ամենաազատ մամուլ ունեցող երկրներն են Շվեդիան, Նորվեգիան, Ֆինլանդիան, Շվեյցարիան, Կանադան: Այսինքն, աշխարհի ամենահարուստ և բարեկեցիկ երկրները: ԵՎ եթե մենք ուզում ենք տեղ գրավել այս շարքում, պետք է փոխենք մեր վերաբերմունքը մամուլի և լրագրողների նկատմամբ, պետք է սիրենք և հարգենք լրագրողներին, թույլ տանք նրանց սովորել և կրթվել, լինել ազատ, մտածել քննադատաբար, գործել անաչառ և անկաշկանդ:

Супруга премьер-министра РА Анна Акопян поздравила с Международным днем свободы печати
Поддержи А1+!Супруга премьер-министра Республики Армения, главный редактор газеты “Айкакан жаманак” Анна Акопян направила поздравительное послание в связи с Международным днем свободы печати. В послании говорится:
“Дорогие журналисты, коллеги!
Поздравляю Вас с профессиональным днем! Сегодня Международный день свободы прессы, и Армения отмечает его положительной динамикой. Как известно, в “Индексе свободы прессы” международной организации “Репортеры без границ” Армения в 2019 году зафиксировала прогресс на 19 пунктов, поднявшись с 79-го пункта 61-е.
Работа журналиста в нашей стране, как и во всем мире, является одной из самых неблагодарных. Журналисты находятся под постоянной угрозой, при исполнении профессиональных обязанностей постоянно сталкиваются с препятствиями, пытками, преследованиями и убийства журналистов - обычное явление во многих странах мира. Это означает, что только самые смелые и действительно ценящие эту профессию люди решают стать журналистом, хорошо осознавая, что дорога не будет гладкой.
Так во всем мире, так и в Армении. И наше общество должно осознавать этот факт, ценить работу журналиста, поддержать его.
Сегодня, в связи с Международным днем свободы прессы, также не могу не поднять вопрос и о важности совершенствования профессиональных навыков журналистов каждый день и каждый час. Мы должны быть в состоянии прямо смотреть на проблемы и признать, что в Армении есть серьезная проблема повышения профессионализма журналистов.
Мы должны понять, что Свободная пресса - залог номер один для развитой и благополучной страны. Согласно всем международным докладам, странами, имеющими самую свободную прессу являются Швеция, Норвегия, Финляндия, Швейцария, Канада. То есть, самые богатые и благополучные страны мира. И если мы хотим занять место в этом ряду, мы должны изменить наше отношение к прессе и журналистам, мы должны любить и уважать журналистов, позволить им учиться и учиться, быть свободными, мыслить критически, действовать беспристрастно и непринужденно.