Ազգային պատկերասրահը մերժել է «Նորաձևության և դիզայնի պալատ» ին (տեսանյութ)
Հունիսին «Նորաձևության և դիզայնի պալատ» ՀԿ-ն կազմակերպում է «5500 տարվա հայկական արհեստագործությունն ու նորաձևություն» թեմայով ֆորում: Նախատեսել են այն անցկացնել Ազգային պատկերասրահում, բայց ստացել են մերժում։
ՀԿ նախագահ Վահան Խաչատրյանը կարծում է, որ իրականում Ազգային պատկերասրահում նույնիսկ չեն ծանոթացել իրենց ծրագրի հետ: Մերժել են՝ առանց հիմնավորման:
Այս ֆորումը Հայաստանում անցկացվում է արդեն երկրորդ անգամ և ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից: Կազմակերպիչների նպատակն է աշխարհասփյուռ հայ դիզայներներին հավաքել մեկ հարկի տակ և ներկայացնել նրանց գործերը:
Ի դեպ,Ազգային պատկերասրահից «Ա1+»-ին մեկնաբանություն չտրամադրեցին, ասելով՝ նպատակահարմար չեն համարումկրկին հայտնել մերժման պատճառը:

Национальная картинная галерея отказала «Палате моды и дизайна» (видео)
Поддержи А1+!В июне НПО «Палата моды и дизайна» организует форум на тему «Армянское ремесло и мода за 5500 лет». Было предусмотрено провести его в Национальной галарее, но получили отказ.
Председатель НПО Ваан Хачатрян считает, что в действительности в Национальной картинной галерее даже не ознакомились с их программой. Отказали без обоснования.
Этот форум проводится в Армении уже во второй раз и финансируется Евросоюзом. Цель организаторов – собрать разбросанных по миру армян под одной крышей и представить их работы.
Кстати, из Национальной картинной галереи «А1+» не предоставили комментария, сказав, что не считают целесообразным вновь сообщать о причине отказа.