Լենա Նազարյանը հանդիպել է Հայաստանի մարզերի աշակերտների հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ապրիլի 26-ին հանդիպել է Եվրախորհրդի Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցի՝ Եվրամիության աջակցությամբ կազմակերպված «Ժողովրդավարական քաղաքացիության ուսուցում.
առաջին անգամ ընտրող» իրազեկման ծրագրում ներգրավված Հայաստանի մարզերի աշակերտների, ծրագրի ղեկավարների հետ:
Լենա Նազարյանը խոսել է ժողովրդավարության մասին՝ մասնավորապես անդրադառնալով ժողովրդավարական երկրի արժեքներին եւ նման պետությունում ապրող մարդկանց գործելակերպին ու ակնկալիքներին: Ըստ ԱԺ փոխնախագահի՝ ժողովրդավարությունը, լինելով ազատություններ տրամադրող համակարգ, նաեւ ուղիղ կապ ունի մրցակցության հետ:
Ժողովրդավարությունն ապահովում է այն անհրաժեշտ համակարգը, որով հասարակության ճահճացում տեղի չի ունենում եւ մարդիկ, սոցիալական խմբերը կարողանում են փոխզսպել միմյանց, մշակել արդարացի համակեցության սկզբունքներ՝ առանց ներքին բեւեռացումների, անհավասարության կոնֆլիկտների ու բռնությունների:
ԱԺ փոխնախագահը պատասխանել է երիտասարդների հարցերին, որոնք վերաբերել են ապատեղեկատվության տարածման դեմ օրենսդրական կարգավորումների անհրաժեշտությանը, 12-ամյա կրթության բովանդակության
փոփոխմանը, արհեստագործական հաստատությունների վերականգնմանը, երիտասարդների զբաղվածության ապահովմանը, Երեւանից հեռու գտնվող մարզերում «Թումո» կենտրոնների բացման հնարավորությանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծման ուղղությամբ իշխանության կողմից իրականացվելիք քայլերին, միջհամայնքային
ճանապարհների վերանորոգմանը:
Պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Այո՛, Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, ինչի մասին հատկապես վկայում են անցյալ տարի տեղի ունեցած ազատ, արդար եւ ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող խորհրդարանական ընտրությունները»: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ հնարավոր չէ կարճ ժամանակահատվածում հասնել ժողովրդավարության այն մակարդակին, որը թույլ կտա արդար, բարեկեցիկ եւ ապահով հասարակություն կառուցել:
Անդրադառնալով ուսման վարձերի հարցին՝ Լենա Նազարյանը տեղեկացրել է, որ «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից առաջիկայում խորհրդարան կներկայացվի մի նախաձեռնություն, ըստ որի՝ աշխատող ուսանողի աշխատավարձի եկամտահարկը կուղղվի ուսման վարձի վճարմանը:

Лена Назарян встретилась с учащимися областей Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Лена Назарян 26 апреля встретилась с учащимися областей Армении, вовлеченными в организованную при содействии ЕС ознакомительную программу “Обучение демократическому гражданству: выбираем впервые” Ереванской школы политических курсов Евросовета,   а также с руководителями программы.
Л. Назарян говорила о демократии, в частности обратившись к ценностям демократической страны, образу жизни и ожиданиям людей, живущих в таких государствах.
По мнению вице-спикера, демократия, являясь системой предоставления свобод, также имеет прямую связь с конкуренцией. Демократия обеспечивает необходимую систему, не позволяющую заболачивать общество, и люди, социальные группы могут сдерживать друг друга, разрабатывать принципы справедливого сосуществования – без внутренней поляризации, конфликтов неравенства и насилия.
Л.Назарян ответила на вопросы молодежи, касающиеся необходимости законодательного регулирования процессов распространения дезинформации, изменения содержания 12-летнего образования, восстановления ремесленных училищ, обеспечения занятости молодежи, возможности открытия в отдаленных от Еревана областях центров ТУМО, шагов власти по созданию новых рабочих мест, ремонта межобщинных дорог.
Отвечая на вопрос, демократической ли страной является Армения, вице-спикер НС ответила: “Да, Армения – демократическая страна, о чем свидетельствуют прошедшие в прошлом году в Армении свободные, справедливые и соответствующие демократическим стандартам парламентские выборы”. По словам Назарян, невозможно в короткий срок достичь демократического уровня, позволяющего построить справедливое, процветающее и надежное общество.
Обратившись к плате за обучение, вице-спикер сообщила, что фракцией “Мой шаг” вскоре будет представлена в парламент инициатива, согласно которой подоходный налог с зарплаты работающего студента будет направляться на оплату учебы.