«Իսկ ո՞վ է ասողը». Ովքեր են քննադատում «Քաղաքացու օրը» (տեսանյութ)
«Ես հիմա դժվարանում եմ ասել, թե ինչքան մարդ կնշի, բայց ես հիշում եմ այն խինդը, ցնծությունը, որը  ես տեսել եմ  նախորդ տարի՝  ապրիլի 23-ին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի օրը» ,-ասում է «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության ԳՄ անդամ Գարեգին Միսկարյանը։  Նա կուզենար, որ մարդիկ ոչ թե ուրախանային որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տվել, այլ հասկանային, որ այն ինչ համար, իրենք համառորեն  պայքարել են,  արդյունք է  տվել։
1988թ քաղաքացիական  տարբեր շարժումների ակտիվիստ Ապրես Զոհրաբյանը ծանոթացել է «Քաղաքացու օր» միջոցառումների ծրագրին։  Նրան   դուր է եկել ու հիմա առաջարկում է ամեն ամսվա  վերջին  շաբաթ օրը  նշել  «Քաղաքացու օրը»՝ ամփոփել,  քննարկել։
«Ա1+»-ի քննարկմանը մասնակից «Իմ  քայլը» խմբակցության  պատգամավոր Արմեն Փամբուխչյանը  խոստանում է՝ քննարկել այդ, բայց կառավարությունը ամեն անգամ գումար տրամադրել չի  պատրաստվում, ինչպես  այս տարի՝   124 մլն դրամ։
Ինչ է  փոխվել Հայաստանում թավշյա  հեղափոխությունից հետո մեկ  տարվա ընթացքում։  «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության ԳՄ անդամ Գարեգին Միսկարյանի ոչ բոլոր ակնկալիքներն են իրականություն դարձել, բայց ինքը միանշանակ չի ասի, թե իրենք ընդդիմություն են։
«Մենք արտախորհրդարանական  կուսակցություն ենք. շատ հարցերում իշխանության  հետ  կարող ենք լինել համամիտ, շատ հարցերում՝ ոչ»,-ասում է նա՝  ընդգծելով, որ   հիմնական հակասությունները տնտեսական հարցերում են։
Նիկոլ Փաշինյանը  հայտարարում է  ազատություն, արդարություն,  բայց. «Մենք ասում ենք ազատը արդար չէ, քանի որ ստարտային պայմանները չեն եղել հավասար բոլորի համար։  Հիմա մենք ընդդիմադի՞ր ենք»։
Արթուր Փամբուխչյանն ասում  է, որ իրենք մշտապես հաշվի են առնում, որ ոչ մի իշխանություն հարատեւ չէ։
Իսկ այսօր  կա՞  ընդդիմադիր ուժ, որի դրդմամբ իշխանությունները  ստիպված են լինելու փոփոխություններ անել։
«Կախված է ընդդիմադիր ուժը ինչքան մարդ կհանի փողոց»,- ասում է  Ապրես Զոհրաբյանը։ Ըստ նրա՝  այսօր ընդդիմադիրի դիրքերից հանդես է գալիս ՀՀԿ-ն, որն ունի «հանցագործություն իշխանություն» վարկանիշը ՝ որոշ դեպքերում իրեն արդարացի, որոշ դեպքերում՝ անարդար  պիտակավորված։

«А говорящий кто?»: Кто воспринимается как оппозиционер к власти (видео)
«Я сейчас затрудняюсь сказать, сколько человек отметят, но я помню то воодушевление, восторг, который я видел в прошлом году в день отставки Сержа Саргсяна 23-го апреля» ,- говорит член ГО партии “Решение гражданина” Гарегин Мискарян. Он хотел бы, чтобы люди радовались не тому, что Серж Саргсян подал в отставку, а поняли, что то, за что они упорно боролись, дало результат.
Активист различных гражданских движений 1988 г. Апрес Зограбян ознакомился с программой мероприятий “День гражданина”. Ему понравилось и теперь предлагает в субботу каждого месяца отмечать “День гражданина” – подводить итоги, обсуждать.
Участник обсуждения «А1+» депутат от фракции “Мой шаг” Армен Памбухчян обещает обсудить это, но правительство каждый раз не собирается предоставлять деньги, как на этот раз – 124 млн драм.
Что изменилось в Армении после бархатной революции в течение года? Член ГО партии “Решение гражданин” Гарегин Мискарян говорит, что все его ожидания осуществились, но он однозначно не сказал бы, что они - оппозиция.
“Мы – внепарламентская партия, во многих вопросах можем быть согласны со властью, во многих вопросах – нет”, - говорит он, подчеркивая, что основные противоречия в экономических вопросах.
Никол Пашинян объявляет свободу, справедливость, но: “Мы говорим свободный – не справедливый, поскольку стартовые условия не были равными для всех. Теперь мы – оппозиционеры?”
Артур Памбухчян говорит, что они всегда учитывают, что ни одна власть не вечна.
А сегодня есть оппозиционная сила, под давлением которой власти будут вынуждены совершить изменения?
“Зависит от того, сколько людей выведет на улицу оппозиционная сила”, - говорит Апрес Зограбян. По его мнению, сегодня с оппозиционных позиций выступает РПА, у которой есть рейтинг “преступной власти”, в некоторых случаях это справедливо, в некоторых – нет.