Տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են իրականացնել հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գործընթաց. ՊԵԿ
Տնտեսվարողները կարող են ՀՀ կառավարության պահանջներին համապատասխան՝ իրականացնել ՀԴՄ-ների ներդրման գործընթացը
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հայտարարում է, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պարտադիր կիրառումն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է շուրջ 11000 ՀԴՄ սարք:
Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների շուկայի ազատականացման շրջանակներում պահանջարկի բավարարման համար տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են իրականացնել ՀՀ կառավարության պահանջներին համապատասխան՝ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գործընթացը: Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներին ներկայացվող պահանջերը սահմանված են ՀՀ կառավարության  05.10.2017 թվականի «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենային և ցանցային կապի միջոցներին ներկայացվող տեխնիկական պահանջները, հսկիչ-դրամարկղային մեքենան հարկային մարմնում գրանցման և գրանցումից հանման կարգն ու հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի կիրառության կանոնները հաստատելու մասին» N 1318-Ն որոշումով։
Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների և դրանց ծրագրային ապահովման համապատասխանությունը սահմանված տեխնիկական պահանջերին ստուգելու նպատակով անհրաժեշտ է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում համապատասխան սարքերը և դրանց տեխնիկական փաստաթղթերը ներկայացնել Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն։

Хозяйствующие субъекты могут осуществить процесс внедрения ККА: КГД
Комитет государственных доходов Республики Армения заявляет, что для обеспечения обязательного применения контрольно-кассовых аппаратов, установленных частью 5 статьи 457 Налогового кодекса РА, необходимо около 11 000 ККМ.
Для удовлетворения спроса в рамках либерализации рынка контрольно-кассовых аппаратов хозяйствующие субъекты могут осуществить процесс внедрения контрольно-кассовых аппаратов в соответствии с требованиями правительства Армении. Требования к контрольно-кассовым аппаратам установлены постановлением правительства РА от 05.10.2017 г. N 1318-Н “Об утверждении порядка регистрации и снятия с регистрации контрольно-кассовых аппаратов и правил применения контрольно-кассовых аппаратов”.
Для проверки соответствия контрольно-кассовых аппаратов и их программного обеспечения установленным техническим требованиям необходимо в максимально сжатые сроки представить соответствующие устройства и их технические документы в Государственную некоммерческую организацию “Офис внедрения контрольно-кассовых аппаратов”.