Մարտի 1-ի իրադարձություններից տուժածներն աջակցություն կստանան. օրենքի նախագիծն ընդունվեց (տեսանյութ)
Ազգային ժողովը շարունակում է նիստերի աշխատանքները: Հաշվի առնելով, որ 7-րդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի 2019 թվականի ապրիլի 16-ին գումարված նիստերի օրակարգային հարցերը չեն սպառվել, քառօրյա նիստերը շարունակվում են մինչև օրակարգի սպառում:
...................
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը։
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով խոսեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանը, ով նշեց, որ կողմ են քվեարկելու։ «Մարտի մեկը ցավ է բոլորիս համար, ԲՀԿ-ն իր ներկայացուցիչներով բազմաթիվ առիթներ է ունեցել՝ քննադատելու և պահանջելու համակողմանի, խորքային քննություն և բոլոր մեղավորների պատիժը»,-ասաց նա։
Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց միաձայն՝ 117 կողմ քվեարկությամբ։
Նշենք, որ նախագծով սահմանվում է, որ աջակցություն ստանալու իրավունք ունի՝ նշված գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձը, ինչպես նաև այն անձը, որի առողջությանը նշված գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս:
Աջակցության ձևը, չափը և տրամադրման կարգը, ինչպես նաև աջակցության տրամադրման համար դիմումի ձևը, կցվող փաստաթղթերի ցանկը և քննարկման կարգը սահմանվում են Կառավարության որոշմամբ:

Пострадавшие от событий 1-го Марта получат помощь: принят законопроект (видео)
Националньое собрание продолжает работу заседаний. Учитывая, что вопросы повестки дня заседаний, созванных 16-го апреля 2019 года второй сессии 7-го созыва, четырехдневные заседания продолжаются до исчерпания повестки.
...................
Национальное собрание в первом чтении приняло законопроект «О помощи лицам, пострадавшим во время событий, происшедших в Ереване с 1-го по 2-е марта 2008 года».
До голосования в плане ведения говорил депутат от фракции ППА, вице-спикер НС Вагэ Энфиаджян, который отметил, что проголосуют за. «Первое марта – это боль для всех нас, мы, представители ППА, имели множество поводов осудить и потребовать всестороннего, глубинного расследования и наказания всех виновных», - сказал он.
Проект в первом чтении принят единогласно – с голосованием 117 за.
Отметим, что проектом устанавливается, что имеет право получить помощь лицо, имеющее в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальном кодексом РА, право на правопреемство, лица, погибшего (умершего) из-за травмы, полученной во время указанных действий, а также то лицо, здоровью которому во время указанных действий причинен тяжелый ущерб или ущерб средней тяжести.
Форма, размер и порядок предоставления помощи, а также форма заявления для предоставления помощи, список прилагаемых документов и порядок обсуждения устанавливаются постановлением Правительства.