ԱԱԾ-ի  քննչական դեպարտամենտի նկատմամբ Դավիթ Սանասարյանը վստահություն չունի
Պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանի պաշտպանները ապրիլի 22-ին բողոք են  ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին, որպեսզի որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշումը վերացվի: Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Սանասարյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը:
«Քրեական գործում կան բազմաթիվ հանգամանքներ, որոնք վկայում են,  որ այդ դեպքը Դավիթ Սանասարյանի մասով ընդհանրապես անհիմն է: Նրան ուղղակի չի կարող մեղսագրվել այդ արարքը, որ իբրև նա խմբային շահեր է ունեցել օրինակ՝ ատյանի հետ: Դա ակնհայտ սուտ է: Նրանք գնացին Դավիթ Սանասարյանին զրպարտելու ճանապարհով»,- ասաց Ինեսսա Պետրոսյանը:
Պաշտպանները բողոքի մեջ նաև խնդրել են վերացնել քննիչի որոշումը՝ Դավիթ Սանասարյանի պաշտոնավորումը կասեցնելու համար, ինչպես նաև գործը այլ քննչական մարմին տեղափոխելու համար, պատճառը՝  ԱԱԾ-ի  քննչական դեպարտամենտի նկատմամբ՝ Դավիթ Սանասարյանի վստահություն չունենալն է: Պաշտպանը նշեց, որ իրենք նկատել են՝ այնտեղ Սանասարյանի նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունք կա:
«Այդ իսկ պատճառով, նաև մեղադրանք առաջադրելուց հետո նա հրաժարվեց ցուցմունք տալ և մասնակցել քննչական գործողություններին, նշելով, որ եթե այլ մարմնում քննվի գործը, ապա ինքը միանշանակ կհամագործակցի քննության հետ և կշարունակի ցուցմունքներ տալ»,-ասաց նա։
Հարցին, թե կանխակալ մոտեցումը ինչո՞վ է դրսևորվել, պաշտպանն ընդգծեց.
«Ի սկզբանե, երբ որ նրան կասկածանքը ներկայացրեցին, խափանման միջոց ընտրեցին ստորագրությունը չհեռանալու մասին: Դրանից հետո նախաքննական մարմինը ուներ 7 օր ժամանակ, բայց 5-րդ օրը Սանասարյանին արդեն մեղադրանք առաջադրեցին, ի դեպ կեսգիշերին 12: 05-ին: Եվ ակնհայտ էր, որ քննիչներին չէր էլ հետաքրքրում քննչական գործողությունների արդյունքները, ամեն ինչ արդեն պատրաստ էր, դա ակներև էր: Նրան ներգրավվել որպես մեղադրյալ, ինչպես հետո պարզվեց պաշտոնավարումը դադարեցնելը հիմք տվեց կարծելու, որ իրականում նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը ուղղորդված է»,-ասաց նա։
Ի դեպ, պաշտպանից հետաքրքրվեցինք նաև այսօր Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարության մասին, թե Հայաստանում  գործ չեն սարքում: Պաշտպանը հնչեցրած հայտարարության հետ համամիտ չէ:
«Ես էլ շատ մեծ հույս ունեի, որ նոր Հայաստանում արդեն շատ բան պետք է փոխված լիներ, բայց ցավոք սրտի արձանագրում եմ, որ՝ ոչ, չի փոխվել, որովհետև շատ  ուժային կառույցներում մարդիկ դեռ նույնն են: Մտածում են նախկին մտածելակերպով և շատ դժվար է մարդկանց ուղղակի իրենց կերպարներից դուրս գալ և փոխվել, ինչքան էլ, որ նրանք փորձեն մեզ ապացուցել, որ իբրև իրենք փոխվել են.  դա սուտ է և  իրականությանը չի կարող  համապատասխանել: Իրենց նպատակներին հասնելու համար նույն մարմինները  նույն մեթոդներով էլ շարունակում են գործել»,- «Ա1+»-ին ասաց պաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 18-ին ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանին պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու համար մեղադրանք է առաջադրվել։ Նրա լիազորությունները սառեցված են։

Давид Санасарян не доверяет следственному департаменту СНБ
Поддержи А1+!Адвокаты начальника Службы государственного надзора Давида Санасаряна 22-г апреля подали жалобу генеральному прокурору РА об устранении решения о привлечении в качестве обвиняемого. Об этом в беседе с «А1+» сообщила адвокат Давида Санасаряна Инесса Петросян.
«В уголовном деле есть многочисленные обстоятельства, свидетельствующие о том, что этот случай по части Давида Санасаряна вообще безосновательный. Его просто не могли обвинить в этом действии, что якобы он преследовал групповые интересы, к примеру, с судом. Это – очевидная ложь. Они пошли по пути клеветы в адрес Давида Санасаряна», - сказала Инесса Петросян.
Адвокаты также попросили в жалобе устранить решение следователя для приостановки пребывания в должности Давида Санасаряна, а также для перенесения дела в другой следственный орган, причина – недоверие Давида Санасаряна в отношении следственного департамента СНБ. Адвокат отметил, что они заметили: здесь есть предвзятое отношение к Санасаряну.
«Также именно поэтому после выдвижения обвинения он отказался давать показания и участвовать в следственных действиях, отмечая, что если дело будет расследоваться в другом органе, он однозначно будет сотрудничать со следствием и продолжит дачу показаний», - сказал он.
На вопрос, в чем проявился предвзятый подход, адвокат подчеркнула:
«Изначально, когда ему выдвинули подозрение, выбрали меру пресечения подписку о невыезде. После этого у органа предварительного расследования было 7 дней, но на 5-й день они уже выдвинули обвинение против Санасаряна, кстати в полночь, в 12:05. И было очевидно, что следователей не интересовали результаты следственных действий, все уже было готово, это было явно. Его привлекли в качестве обвиняемого, как затем выяснилось приостановление пребывания в должности дало основание считать, что в действительности уголовное преследование в отношении него является направленным», - сказала она.
Кстати, мы также поинтересовались у адвоката касательно сегодняшнего заявления вице-спикера Национального собрания Алена Симоняна о том, что в Армении дела не фабрикуют. Адвокат не согласна с озвученным заявлением.
«Я тоже очень надеялась, что в новой Армении уже многое должно было измениться, но к сожалению, констатирую, что нет, не изменилось, потому что во многих силовых структурах все еще прежние люди. Думают прежним образом и очень трудно людям просто выйти из своих образов и измениться, сколько б они ни пытались доказать нам, что якобы они изменились – это ложь, и не может соответствовать действительности. Для достижения своих целей те же органы продолжают действовать теми же методами», - сказала адвокат «А1+».
Напомним, что 18-го апреля начальнику ГНС Давиду Санасаряну было выдвинуто обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями. Его полномочия заморожены.