Թուրքիան և Ադրբեջանն արհեստականորեն խոչընդոտում են Հայաստանին. ՀՌՀ նախագահ
Հայտնի է, որ մեզ գովազդները շատ-շատ էժան են. հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ Միքայել Մելքումյանը։
Նա ՀՌՀ նախագահ Տիգրան Հակոբյանից հետաքրքրվեց, թե ինչպիսի՞ն են Հայաստանում և վերջինի հետ համեմատելի երկրներում գովազդի մակարդակները, և արդյո՞ք հետհեղափոխական շրջանում գովազդի գնի բարձրացման միտումներ կան։
Հակոբյանը նշեց, որ կան սուբյեկտիվ և օբյեկտիվ պատճառներ, որոնք ազդում են գովազդի գնի փոփոխման վրա։ Օբյեկտիվ պատճառը, ՀՌՀ նախագաի խոսքով, այն է, որ Հայաստանը հարուստ երկիր չէ։ Սուբյեկտիվը այն է, որ նախևառաջ Հանրապետությունն ունի միայն մեկ գովազդի վաճառքով մասնագիտացված ընկերություն  (Sales House), և այս բնագավառում չկա մրցակցություն։
Որպես օբյեկտիվ պատճառ Հակոբյանը նշում է նաև այն, որ շատ երկրների հեուստաընկերությունների գովազդային բյուջեները ձևավորում են գովազդ տեղադրող մի շարք միջազգային խոշոր ընկերություններ շնորհիվ, իսկ վերջինները Հայաստանից հեռացել են վերջին մի քանի տարում։
«Որովհետև կենտրոնները շատ ժամանակ գտնվում են Թուրքիայում, Ադրբեջանում, Ղազախստանում։ երկուսը ոչ այդքան բարեկամական երկրներ են և նրանք արհեստականորեն խոչընդոտում են, որպեսզի Հայաստան գան մեր նախատեսած բյուջեները»,- շեշտեց նա՝ հավելելով, որ մասնագետների գնահատմամբ՝ Հանրապետությունը տարեկան մի քանի միլիոն դոլարի հեռուստագովազդ է կորցնում։
Ինչպես նաև նա կարևորեց որակյալ հեռուստատեսության ոլորտում մենեջմենթն ու հանրօգուտ հաղորդումների տարածումն ու սփռումը։

Турция и Азербайджан искусственно препятствуют Армении: председатель ТРК
Известно, что наши рекламы очень-очень дешевые – заявил депутат от фракции «Процветающая Армения», экономист Микаэл Мелкумян.
Он поинтересовался у председателя ТРК Тиграна Акопяна, каков уровень рекламы в Армении и в сопоставимых с нею странами? И есть ли тенденции к повышению цены на рекламу в послереволюционный период?
Акопян отметил, что есть субьективные и обьективные причины, влияющие на изменение цены на рекламу. Обьективная причина, по словам председателя ТРК, в том, что Армения – небогатая страна.  Субьективная – в том, что прежде всего в Республике всего одна компания, специализированная на продаже рекламы (Sales House), и в этой отрасли нет конкуренции.
В качестве обьективной причины Акопян также отмечает то, что рекламные бюджеты телекомпаний многих стран формируют рекламные бюджеты за счет ряда крупных международных компаний, размещающих рекламу, а последние ушли из Армении за последние несколько лет.
«Потому что центры часто находятся в Турции, Азербайджане, Казахстане. Двое из них не столь дружественные страны, и они искусственно препятствуют, чтобы в Армению поступили предусмотренные нами бюджеты», - подчеркнул он, добавив, что, по оценке специалистов, Республика в год теряет телерекламу на несколько миллионов долларов.
Он также отметил важность менеджмента в сфере качественного телевидения и распространение общественно-полезных передач.