Մանվել Գրիգորյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ
Երևան քաղաքի Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ) հրապարակվեց պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ԵԿՄ վարչության նախկին նախագահ գեներալ-լեյտենանտ  Մանվել Գրիգորյանին 10 միլիոն գրավի դիմաց ազատ արձակելու՝ փաստաբանական խմբի ներկայացրած միջնորդության գործով որոշումը։
Դատարանի որոշմամբ մերժվեց փաստաբանների միջնորդությունը, և Մանվել Գրիգորյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ։
Նշենք նաև, որ պաշտպանության նախկին փոխնախարարի փաստաբան Արսեն Մկրտչյանի խոսքով՝ նրա առողջական վիճակը դեռևս ծանր է։
Ավելի վաղ, փաստաբան Մկրտչյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել էր, որ ԵԿՄ նախկին նախագահի առողջության վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացությունը ստորագրվել է առողջապահության նախկին փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանի կողմից, որը ստորագրման պահին չի զբաղեցրել տվյալ պաշտոնը, քանի որ վարչապետի որոշմամբ ազատված է եղել։
Վերոնշյալ քայլը փաստաբանը մեկնաբանել էր հետևյալ կերպ. «Պաշտոնից ազատված անձը ստորագրում է եզրակացությունը, որի իրավունքը չունի։ Եվ այդ եզրակացությունը դրվում է կալանքի բազմաթիվ որոշումների դատական ակտի տակ, և սա մենք համարում ենք ապօրինի»։
Ապրիլի 19-ին լրագրողների հետ զրույցում Արսեն Մկրտչյանը ասել էր, որ վերոնշյալ եզրակացության բնօրինակը Հատուկ քննչական ծառայությունում է, իսկ կրկնօրինակը փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացված է դատարանի քննությանը։
Հիշեցնենք, որ Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում է ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու, 101.232.917 ՀՀ դրամի գույք յուրացնելու, 1.228.176.342 ՀՀ դրամի հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներից 1.225.003.300 ՀՀ դրամ վատնելու և շորթմամբ 37․101․100 ՀՀ դրամ արժողությամբ գույքի հափշտակությունը կազմակերպելու մեջ։

Манвел Григорян продолжит оставаться под арестом
В Шенгавитском суде общей юрисдикции города Еревана (под председательством Марине Мелконян) было опубликовано решение по ходатайству, поданного группой адвокатов об освобождении бывшего замминистра обороны, бывшего председателя правления СДЕ генерала-лейтенанта Манвела Григоряна под залог 10 миллионов.
Решением суда было отклонено ходатайство адвокатов, и Манвел Григорян продолжит оставаться под арестом.
Также отметим, что по словам адвоката бывшего замминистра обороны Арсена Мкртчяна, состояние его здоровья продолжает оставаться тяжелым.
Ранее, адвокат Мкртчян в брифинге с журналистами сказал, что экспертное заключение относительно состояния здоровья бывшего председателя СДЕ было подписано бывшим замминистра здравоохраненияи Сергеем Хачатряном, который на момент подписания не занимал данную должность, поскольлку был уволен решением премьер-министра.
Вышеуказанный шаг адвокат прокомментировал следующим образом: «Уволенное лицо подписывает заключение, права на что у него нет. И это заключение ставится в основу судебного аката многочисленных решений, и это мы считаем незаконным».
19-го апреля в беседе с журналистами Арсен Мкртчян сказал, что оригинал вышеуказанного заключения находится в Специальной следственной службы, а копия представлена группой адвокатов на рассмотрение суда.
Напомним, что Манвел Григорян обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, хищения имущества на сумму 101.232.917 РА, уклонение от уплаты налогов на сумму 1.228.176.342 драм РА, растрату 1.225.003.300 драм РА из государственного бюджета и в организации хищения имущества стоимостью 37․101․100 драм РА, посредством вымогательства.