Ցմահ դատապարտյալ Արմեն Տեր-Սահակյանը վաղաժամկետ ազա՞տ կարձակվի (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ նստավայրում, դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ, հրապարակվեց Արմեն Տեր-Սահակյանի գործով դատարանի որոշումը։
Դատարանը բավարարեց Տեր-Սահակյանի պաշտպան, փաստաբան Սուսաննա Սարգսյանի և նրա ներկայացուցիչ Արտակ Գալստյանի բողոքը։
Որոշմամբ արձանագրվեց, որ ՀՀ Արդարադատության նախարարության Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկի պետի կողմից 2019 թ. հունվարի 11-ին կայացված թիվ 4 որոշման համար հիմք հանդիսացած զեկույցներով թույլ է տրվել Տեր-Սահակյանի իրավունքների խախտում։
Որոշմանը Տեր-Սահակյանը արձագանքեց հետևյալ կերպ. «Կյանքում առաջին անգամ ճիշտ վճիռ կայացվեց» և «Կեցցե՛ արդարությունը, ապրի՛ Նիկոլը»։
Տեր-Սահակյանի փաստաբան Սուսաննա Սարգսյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց, որ դատարանը սրանով արձանագրեց քրեակատարողական ծառայության և պրոբացիոն ծառայության կողմից կազմված զեկույցներում թույլ տված խախտումները։
Իր բողոքում պաշտպանական կողմը նշել էր, որ քրեակատարողական հիմնարկի զեկույցը կազմվել էր կամայականության, սուբյեկտիվ մոտեցման հիման վրա և չէին արձանագրվել Տեր-Սահակյանի անձնական գործում առկա տվյալները, իսկ օբյեկտիվ տեսանկյունից պետք էր վաղաժամ ազատ արձակման համար դրական եզրակացություն տրվեր։
Փաստաբանի խոսքով՝ չնայած այն հանգամանքին, որ պրոբացիոն ծառայությունն Արմեն Տեր-Սահակյանի վարքագիծը նկարագրել էր դրական, սակայն վաղաժամ ազատ արձակման ներկայացնելը նշել էր ոչ նպատակահարմար, որն էլ ցույց էր տալիս եզրակացությունների հակասական լինելը։
«Եթե որոշումը մտնի օրինական ուժի մեջ, քրեակատարողական ծառայությունը պետք է վաղաժամկետ ազատման համար միջնորդություն ներկայացնի»,- եզրափակեց նա։

Освободится ли досрочно пожизненно заключенный Армен Тер-Саакян? (видео)
Поддержи А1+!В резиденции Кентрон и Норк-Мараш Ереванского суда общей юрисдикции, под председательством судьи Месропа Макяна, опубликовано решение суда по делу Армена Тер-Саакяна.
Суд удовлетворил жалобу защитника Тер-Саакяна, адвоката Сусанны Саргсян и его представителя Артака Галстяна.
Решением было зафиксировано, что докладами, послужившими основой для постановления N 4, принятого 11-го января 2019г. начальником уголовно-исполнительного учреждения Нубарашен Министерства юстиции РА, допущено нарушение прав Тер-Саакяна.
Тер-Саакян отреагировал на решение следующим образом: «Впервые в жизни было принято правильное решение» и «Да здравствует справедливость, молодец Никол!»
Адвокат Тер-Саакяна Сусанна Саргсян в беседе с «А1+» отметила, что суд тем самым зафиксировал нарушения, допущенные в докладах, составленной уголовно-исполнительной службой и пробационной службой.
В своей жалобе сторона защиты отметила, что доклад уголовно-исполнительного учреждения был составлен на основании произвола, субьективного подхода и не были зафиксированы данные, имеющиеся в личном деле Тер-Саакяна, а с обьективной точки зрения должно было быть дано положительное заключение для досрочного освобождения.
По словам адвоката, несмотря на то обстоятельство, что пробационная служба оценила поведение Армена Тер-Саакяна как положительное, а предьявление для досрочного освобождения отметил как нецелесообразное, что и показывает противоречивость заключений.
«Если постановление вступит в законную силу, уголовно-исполнительное учреждение должно подать ходатайство для досрочного освобождения», - заключил он.