«Միայն հերոսի հատկանիշներ ունեցող դատավորը այս փուլում կարող է կայացնել  օբյեկտիվ որոշում». Ռոբերտ Քոչարյան (տեսանյութ)
Վերաքննիչ դատարանի որոշումը անսպասելի չի եղել Ռոբերտ Քոչարյանի համար: «Այս գործով միայն հերոսի հատկանիշներ ունեցող դատավորը այս փուլում կարող է կայացնել  օբյեկտիվ որոշում»,- ելույթում նշել է նախկին նախագահը:
Ապրիլի 11-ին Վերաքննիչ դատարանը մերժեց  Ռոբերտ Քոչարյանի  պաշտպանական կողմի բողոքը առաջին ատյանի դատարանի՝ պաշտոնաթող նախագահի կալանքի ժամկետը երկու ամսով երկարաձգելու որոշման դեմ: Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը Վերաքննիչ դատարանի որոշումը բնորոշում է որպես ծայրահեղ խախտում:
«Շատ կոպիտ ձևով Վերաքննիչ դատարանը խախտեց Քրեական դաշտավարության օրենսգրքի բազմաթիվ նորմեր, որոնց վրա մենք հիմնվում էինք, որովհետև մեր յուրաքանչյուր փաստարկը բավարար էր, որ պարոն Քոչարյանը երեկ ազատ արձակվեր»,- նշեց փաստաբանը:
Երեկ դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանը ելույթ ունենալով նշել է, որ դատարանի որոշումը անսպասելի չէր: Պաշտպանը մեջբերեց նախկին նախագահի արձագանքը իր ազատ արձակվելու դեմ որոշմանը:
«Նախկին նախագահը ասաց, որ մենք  չենք կարող ակնկալել, որ դատավորը այս գործով պիտի նաև հերոս լինի, իսկ այս գործով միայն հերոսի հատկանիշներ ունեցող դատավորը այս փուլում կարող է կայացնել  օբյեկտիվ որոշում»:
Պաշտպանական խմբի ներկայացուցիչը նշեց, որ գիտեն, թե ում միջոցով են դատարանին պատվեր տալիս: Պաշտպանը չցանկացավ մեկնաբանել թե խոսքը ում մասին է: Նա հավելեց, որ ժամանակը կգա և անուն առ անուն կհնչեցնեն  անունները:
«Այնպես չի որ այս ամեն ինչը լինելու է միշտ քողարկված: Այս ամեն ինչը մի օր բացահայտվելու է, այս ամեն ինչը մի օր ստանալու է օրինական ընթացք և օրինական լուծում»:
Ինչ վերաբերում է,  Ռոբերտ Քոչարյանին իր հարազատների հետ տեսակցությանը, ապա Հայկ Ալումյանը  փաստեց՝ ապրիլի  3-ին 2,5 տարեկան թոռնիկին և իր մորը չի թույլատրվել տեսակցել Ռոբերտ Քոչարյանին:
«Հետագայում, ապրիլի 4-ին Հատուկ քննչական ծառայության քննիչն ասել է, որ ինքը պատրաստ է թույլատրել թոռնիկի տեսակցությունը պարոն Քոչարյանի հետ»:
Պաշտպանը  հավելեց, որ, այնուամենայնիվ, թոռնիկը մինչև այսօր չի տեսակցել Ռոբերտ Քոչարյանին,  կապված՝ թե ամիսը քանի անգամ կարող են տեսակցություններ լինել:

«Только судья, обладающий качествами героя, может принять объективное решение на этом этапе»: Роберт Кочарян (видео)
Постановление Апелляционного суда не было неожиданным для Роберта Кочаряна. “По этому делу только судья, обладающий качествами героя, может принять объективное решение на этом этапе”, - отметил в выступлении бывший президент.
11-го апреля Апелляционный суд отклонил жалобу адвокатской стороны Роберта Кочаряна против постановления суда первой инстанции о продлении срока ареста президента в отставке на два месяца. Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян оценивает постановление Апелляционного суда как крайнее нарушение.
“Очень грубым образом Апелляционный суд нарушил многочисленные норму Уголовно-процессуального кодекса, на которых мы основывались, потому что каждого нашего аргумента было достаточно, чтобы господин Кочарян вчера был освобожден”, - отметил адвокат.
Вчера в суде Роберт Кочарян в своем выступлении отметил, что судебное решение не было неожиданным. Адвокат процитировал реакцию бывшего президента на решение против его освобождения.
“Бывший президент сказал, что мы не можем ожидать, что судья по этому делу должен быть героем, а по этому делу только судья, обладающий качествами героя, может принять объективное решение на этом этапе”.
Представитель группы защиты отметил, что они знают, посредством кого суду дают заказ. Адвокат не захотел прокомментировать, о ком идет речь. Он добавил, что настанет время и они поименно озвучат имена.
“Не так чтобы все постоянно будет скрыто. Все это однажды раскроется, и все это однажды получит законный ход и законное решение”.
Касательно свиданий Роберта Кочаряна с близкими, Айк Алумян отметил, что 3-го апреля 2,5-летнему внуку с матерью не разрешили повидаться с Робертом Кочаряном.
“В дальнейшем, 4-го апреля следователь Специальной следственной службы сказал, что он готов разрешить свидание внука с господином Кочаряном”.
Адвокат добавил, что тем не менее, внук до сих пор не повидался с Робертом Кочаряном, в связи с установленным количеством свиданий в месяц.