Պայքարե՞լ, թե՞ չպայքարել Ֆեյքերի դեմ. հարցում
Կարծես արդեն Հայաստանում դժվար է ասել, որ սոցիալական հարթակի էջը իմն է եւ ինչ տեղեկատվություն ուզենամ՝ կտարածեմ։
Համենայնդեպս մեկ շաբաթ առաջ այդ կարող էիք անել, բայց այսօր արդեն ստիպված եք մտածել, քանի որ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ կառավարության վերջին նիստում հայտարարությունը մտածելու տեղիք տալիս է։
Իսկ հանձնարարականն ուղղված էր ոչ ավել, ոչ պակաս ԱԱԾ տնօրենին։
« Այո՛, մեր երկրում խոսքի և տեղեկատվության ազատությունը երաշխավորված է, բայց եթե որոշ հանցավոր շրջանակներ միլիոններ են ծախսելու սոցիալական ցանցերում, լրատվամիջոցներում հասարակական կարծիքի մանիպուլացիաներ անելու համար, դա ազգային անվտանգության խնդիր է, և ես հույս ունեմ, որ Ձեր ծառայությունը կկարողանա այս հարցում ապահովել կոնկրետ արդյունքներ, որպեսզի այդ բաները՝ ընդհուպ սոցիալական ցանցերում կան, այսպես ասած, ընդհուպ հեղափոխության դրոշներով հանդես եկող ֆեյքեր, որոնք բռնությունների կոչեր են անում, ընդհուպ այսպես ասած, նախկին իշխանության ներկայացուցիչների հասցեին՝ ցույց տալու համար, թե դա իրոք մեր հեղափոխական շրջանակների հետ կապ ունի:
Այս կարգի մանիպուլյացիաները պետք է շատ կոշտ հակահարված ստանան, և ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը նման հնարավորություն տալիս է՝ իհարկե, որևէ ձևով կասկածի տակ չդնելով Հայաստանի Հանրապետությունում խոսքի և արտահայտվելու ազատության իրավունքը: Սա անառարկելի արժեք է մեզ համար և կարմիր գիծ է, որ մենք չենք կարող անցնել»,– դիմելով պարոն Վանեցյանին՝ կառավարության նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատասխանը չուշացավ.ԱԱԾ տնօրենը մի քանի օր անց արդեն տեղեկացրեց կոնկրետ արդյունքի մասին. ֆեյսբուքյան էջերից մեկը վարողը հրավիրվել է ԱԱԾ , իսկ այսօր արդեն ֆեյք համակարգող անձը կալանավորվել է ։
Չեն բացառվում կրկնությունները։
Այս նախաձեռնությունը միանշանակ չի ընդունվել։
Այն, որ ապատեղեկատվությունը երբեմն չափազանց վտանգավոր է, չի քննարկվում, բայց արդյո՞ք սոցհարթակում գրառման համար, թեկուզ կեղծ, քաղաքացին պետք է հետապնդվի, այդ արդեն չի կարող չքննարկվել։
Ըստ մասնագետների՝ ԱԱԾ-ի խառնվելն այս գործընթացին չի կարող չվնասել խոսքի ազատությունը, որքան էլ Վարչապետը խոսում էր կարմիր գիծը չանցնելու մասին։

Бороться или не бороться с фейками? Опрос
Похоже, уже в Армении сложно сказать, что страница социальной площадки – моя и какую информацию хочу, такую и буду распространять.
Во всяком случае, неделю назад вы могли это делать, но сегодня уже вынуждены думать, поскольку заявление премьер-министра Никола Пашиняна на последнем заседании правительства дает повод для размышления.
А поручение было адресовано не больше, не меньше директору СНБ.
«Да, в нашей стране свобода слова и информации гарантирована, но если некоторые преступные круги потратят миллионы для манипуляций общественным мнением в социальных сетях, средствах информации, это – проблема национальной безопасности, и я надеюсь, что Ваша служба сможет обеспечить конкретные результаты в этом вопросе, чтобы эти вещи – вплоть до того, что в социальных сетях есть, так сказать, фейки с флагами революции, призывающие к насилию, вплоть до, так сказать, в адрес прежних властей, чтобы показать, что это действительно связано с нашими революционными кругами.
Такого рода манипуляции должны получить очень жесткий контрудар, и я думаю, что законодательство Республики Армении дает подобную возможность, конечно, никоим образом не ставя под сомнение право на свободу слова и выражения в Республике Армения. Это для нас неоспоримая ценность и красная линия, которую мы не можем перейти»,– обратившись к господину Ванецяну, сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
Ответ не заставил себя ждать: директор СНБ уже через несколько дней проинформировал о конкретном результате: пользователь одной из страниц в фейсбуке был приглашен в СНБ, а уже сегодня был арестован человек, координирующий фейк.
Не исключены повторы.
Эта инициатива была принята неоднозначно.
То, что дезинформация иногда слишком опасна, не обсуждается, но должен ли гражданин преследоваться за публикации на социальных платформах, пусть и ложные, это уже нельзя не обсуждать.
По мнению специалистов, вмешательство СНБ в этот процесс не может не нанести ущерб свободе слова, сколько б премьер ни говорил о том, чтобы не переходить красную линию.