Եկմալյանը հնչեց Մոսկվայի կամերային երգչախմբի կատարմամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄեկնարկեց «Արտ-Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնը: Համերգի բացմանը ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, դիրիժոր Վլադիմիր Մինինի ղեկավարած Մոսկվայի կամերային երգչախմբի կատարմամբ հնչեց Եկմալյան:
Հայաստանում են հանրահայտ կոմպոզիտորներ, դիրիժորներ, երաժիշտ-կատարողներ: Կանցկացվեն վարպետության դասեր ու գիտական կոնֆերանսներ: Փառատոնի շրջանակում կլինեն բացառիկ մենահամերգներ:
«Արտ-Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնն այս տարի նվիրվում է Կոմիտաս վարդապետի և գրող Հովհաննես Թումանյանի 150-ամյակներին:
Կազմակերպիչների որոշմամբ լսումներն այս տարի կանցնեն ոչ միայն Գյումրիում, այլև մարզերում, նաև Արցախի Հանրապետությունում:
Ապրիլի 16-ին Երևանում կկայանա «Մշակույթների երկխոսություն» 13-րդ միջազգային գիտաժողովը, որը նվիրվում է Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյակին:

Екмалян прозвучал в исполнении Московского камерного хора
Стартовал международный конкурс-фестиваль «Арт-Возрождение». На открытии концерта в исполнении Московского камерного хора, возглавляемого народным артистом СССР, дирижером Владимиром Минином прозвучал Екмалян.
В Армении находятся известные композиторы, дирижеры, музыканты-исполнители. Будут проведены мастер-классы и научные конференции.  В рамках фестиваля будут уникальные соло-концерты.
Международный конкурс-фестиваль «Арт-Возрождение» в этом году посвящен 150-летию Комитаса и писателя Ованнеса Туманяна.
Решением организаторов, слушания в этом году пройдут не только в Гюмри, но и в регионах, а также в Арцахской Республике.
16-го апреля в Ереване состоится 13-я международная научная конференция «Диалог культур», посвященная 150-летию со дня рождения Комитаса.