«The Swingles»- ով կտրվի «Երևանյան հեռանկարներ»-ի հոբելյանական տարվա մեկնարկը (տեսանյութ)
«Երևանյան հեռանկարները» իրենց նշաձողից երբևէ չեն իջնում և հոբելյանական այս տարին էլ, փառատոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանի խոսքով, կառանձնանա համաշխարհային կատարողական արվեստի լավագույն ներկայացուցիչների համերգներով, ովքեր ոչ միայն Հայաստանում, այլև առհասարակ մեր տարածաշրջանում դեռևս հանդես չեն եկել:
Ապրիլի 29-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում  բրիտանական ակապելլա երգեցողության բոլոր ժամանակների չգերազանցված «The Swingles» լեգենդար վոկալ խմբի համերգով կտրվի «Երևանյան հեռանկարներ» 20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի հոբելյանական տարվա մեկնարկը:
Կեսդարյա պատմություն ունեցող, հինգ «Գրեմմի» մրցանակի արժանացած «The Swingle Singers» խումբը ստեղծվել է Փարիզում Ուորդ Սվինգլի կողմից: Առաջին «Սվինգլները» էստրադային երգիչների՝ մասնավորապես, Շառլ Ազնավուրի, Էդիտ Պիաֆի և Միշել Լեգրանի ձայնակցողներն էին, որոնցից մեկը Լեգրանի քույր Քրիստինն էր: Բախի ստեղծագործությունների փոխադրումը ութ ձայնի համար խմբին բերեց համաշխարհային ճանաչում:
Այսօր խմբի կազմում ընդգրկված են յոթ երգիչներ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Գերմանիայից և սա արդեն բրիտանական խումբ է, որը ներկայանում է արդեն «Սվինգլ» անվանումով:
Երևանյան համերգին «Սվինգլ»-ները կներկայանան Look Back (ForWard) ծրագրով, որ իրենց փառահեղ հիսունամյա պատմության հետահայաց է: «Սվինգլների» երգացանկը ընգրկում է Բախից մինչև Բիթլզ և մերօրյա ֆավորիտներ, դասականից մինչև ջազ և էթնիկ երաժշտություն:
«Սվինգլների» վոկալով երաժշտական գործիքներ նմանակելը մնում է չգերազանցված:
«A1+»-ի հետ զրույցում փառատոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ հոբելյանական տարում «Երևանյան հեռանկարները» իրականացնելու են իրենց տարիների երազանքը և հայ ժամանակակից կոմպոզիտորական արվեստը խթանելու նպատակով մեր կոմպոզիտորները պատվերներ կստանան, փառատոնում կատարվելու համար: Քսան երաժշտական կտավ, որից մոտ հինգը խոշոր կտավի՝ սիմֆոնիաներ, օպերա կամ բալետ, նաև կամերային գործեր:
Հիմնականում երիտասարդ կոմպոզիտորներին են պատվիրելու:
Հուսով են, որ ծրագիր շարունակական կլինի և հաջորդ տարի արդեն քսանմեկ գործ կպատվիրեն: Մտադիր են հիմնել նաև ժամանակակից երաժշտության մի համույթ, մենակատարների բարձրորակ, միջազգային չափանիշներով խումբ, որը և կներկայացնի  իրենց կողմից պատվիրված այդ գործերը, նաև այլ ստեղծագործություններ ինչպես Հայաստանում, այնպես և արտերկրում, որով և կբարձրացնեն մեր երկրի հեղինակությունը:
«Երևանյան հեռանկարներ» 20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը անց է կացվում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո և իրականանում է «Իմ քայլը» հիմնադրամի աջակցությամբ:

С «The Swingles» начнется юбилейный год «Ереванских перспектив» (видео)
«Ереванские перспективы» никогда не спускаются ниже своей планки и в этот юбилейный год, по словам исполнительного директора фестиваля Соны Ованнисян, отличится концертами лучших представителей мирового исполнительного искусства, которые еще не выступали не только в Армении, но и в нашем регионе вообще.
29-го апреля в концертном зале Арама Хачатуряна с концерта легендарной британской группы «The Swingles» начнется юбилейный год 20-го международного музыкального фестиваля «Ереванский перспективы».
Группа «The Swingle Singers» , имеющая полувековую историю, удостоившаяся пяти премий «Грэмми», была создана в Париже Уордом Свинглом.  Первые «Свинглы» аккомпонировали эстрадным певцам, таким как Шарль Азнавур, Эдит Пиаф и Мишель Легран, одной из них была сестра Леграна Кристин. Переложение произведений Баха для восьми голосов принесло группе мировое признание.
Сегодня в состав группы входят семь певцов из Британии, США, Канады, Германии, и это – уже британская группа, представляющаяся как «Свингл».
На ереванском концерте «Свинглы» выступят с программой Look Back (ForWard), которая является ретроспективой их славной пятидесятилетней истории. Репертуар «Свинглов»  охватывает от Баха до Битлз и фаворитов наших дней, от классики до джаза и этнической музыки.
Подражание музыкальным инструментам вокалом «Свинглов» остается непревзойденным.
В беседе с «A1+» исполнительный директор фестиваля Сона Ованнисян сообщила, что в юбилейном году «Ереванский перспективы» исполнят свою многолетнюю мечту и с целью стимулирования современного армянского композиторского искусства наши композиторы получат заказы для исполнения на фестиваля. Двадцать музыкальных полотен, пять из которых – крупного полотна: симфонии, опера или балет, а также камерные произведения.
В основном будет заказано молодым композиторам.
Надеются, что программа будет постоянной и уже в следующем году будет заказано двадцать одно произведение. Они намерены основать ансамбль современной музыки, высококласнную группу солистов, соответствующих международным стандартам, которая и представит заказанные ими произведения,  а также другие произведения как в Армении, так и за рубежом, чем и повысят авторитет нашей страны.
20-й международный музыкальный фестиваль «Ереванские перспективы» проходит под покровительством премьер-министра РА Никола Пашиняна и проходит при содействии фонда «Мой шаг».