Քոչարյանի կալանքի գործով բողոքի քննությունն ավարտվեց (տեսանյութ)
Վերաքննիչ քրեական դատարանում ավարտվեց Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարաձգելու վերաբերյալ փաստաբանական խմբի ներկայացրած բողոքի քննությունը։ Դատարանի որոշումը կհրապարակվի վաղը 12:30-ին։
Փաստաբան Հայկ Ալումյանն ասաց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ելույթ է ունեցել՝ նախկինի պես ներկայացնելով, թե ինչ է տեղի ունեցել 2008 թվականի մարտյան իրադարձությունների օրերին։ Քոչարյանի ավագ որդի Սեդրակ Քոչարյանին արգելված է տեսակցել հորը, իսկ այն հարցին, թե ինչո՞ւ, փաստաբանն ասաց, որ քննիչի հարցնենք, քանի որ չգիտի։
Ալումյանը տոտալ ապատեղեկատվություն բնորոշեց այն տեղեկությունը, ըստ որի՝ 0038 հրամանով նոր կայազոր է ձևավորվել՝ ընդգծելով, որ կայազոր նախկինում էլ է գոյություն ունեցել։
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանը մեղադրվում է Մարտիմեկյան իրադարձությունների օրերին Սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Նույն մեղադրանքն է առաջադրված նաև ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Սեյրան Օհանյանին, Քոչարյանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանին, Երևանի կայազորի նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին և պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին, ով հետախուզում է, և տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում է։

Завершилось расследование жалобы по делу ареста Кочаряна (видео)
В Апелляционном уголовном суде завершилось расследование жалобы, поданной адвокатской группой о продлении меры пресечения ареста, избранной вй отношении Роберта Кочаряна, еще на два месяца. Постановление суда опубликуют завтра в 12:30.
Адвокат Айк Алумян сказал, что Роберт Кочарян выступил, как и раньше представляя, что произошло в дни мартовских событий 2008 года. Старшему сыну Кочаряна Седраку Кочаряну запрещено видеться с отцом, а на вопрос, почему, адвокат сказал: спросите следователя, он не знает.
Алумян охарактеризовал как тотальную дезинформацию информацию о том, что по указу 0038 был сформирован новый гарнизон, подчеркнув, что гарнизон существовал и ранее.
Напомним, что Кочарян обвиняется в свержении Конституционного строя в дни Первомартовских событий. Такое же обвинение выдвинуто против начальника генерального штаба ВС РА Сейрана Оганяна, бывшего руководителя аппарата Кочаряна, бывшего секретаря Совета национальной безопасности Армена  Геворгяна, бывшего начальника Ереванского гарнизона, бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова и бывшего министра обороны Микаэла Арутюняна, который разыскивается, и согласно распространенной информации, находится в Российской Федерации.