ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը Երևանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հայտարարության վերաբերյալ հարցին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀարց․ Երևանում հավատարմագրված որոշ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անունից հայտարարություններ տարածվեցին օրերս ՀՀ Ազգային Ժողովում մարդու իրավունքներին նվիրված քննարկումների արձագանքների վերաբերյալ։ Ինչպես կմեկնաբանեք դա։
Պատասխան․ Տեղյակ ենք այդ հայտարարություններից, որտեղ արտահայտված էր մտահոգություն Հայաստանի հասարակական կյանքում տեղ գտած քննարկումների առնչությամբ և անդրադարձ էր կատարվում ՀՀ-ի միջազգային պարտավորություններին։
ՀՀ կառավարությունն ամբողջովին հավատարիմ է մարդու իրավունքների պաշտպանության և խրախուսման իր պարտավորություններին։ Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի ժողովրդավարական հեղափոխությունը լավագույնս փաստում է, որ մարդու իրավունքները, որպես կանոն, արդյունավետորեն գործում են, եթե մաս են դառնում հասարակական կոնսենսուսի և ընկալվում են, որպես համընդհանուր հասարակական և բարոյական արժեքներ։
Ուստի, այս համատեքստում մեր միջազգային գործընկերները պետք է առավել հարգանք և զգայունություն ցուցաբերեն հայկական հասարակության հանդեպ և ձեռնպահ մնան հասարակական քննարկումների անհարկի ուղղորդումից, եթե անգամ նրանք համաձայն չեն դրանց տոնայնության հետ։
Կուզենայինք հիշեցնել, որ հասարակական բարոյականության սկզբունքը մաս է կազմում մարդու իրավունքների միջազգային պարտավորություններին, և դրանք չեն կարող անտեսվել։
Իր հերթին, ՀՀ իշխանությունները չեն հանդուրժելու որևէ անօրինական գործողություն և շարունակելու են պաշտպանել բոլոր քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները։

Ответ пресс-секретаря МИД на вопрос о заявлении ряда дипломатических представителей, аккредитированных в Ереване
Вопрос:  От имени некоторых аккредитированных в Ереване дипломатических представительств распространились заявления о реакции на обсуждения, посвященные правам человека в Национальном собраниии РА. Как вы это прокомментируете?
Ответ:  Мы в курсе этих заявлений, где было выражено беспокойство в связи с обсуждениями, нашедшими место в общественной жизни Еревана и были затронуты международные обязательства РА.
Правительство РА полностью верно обязательства по защите и поощрению прав человека. Происшедшая в Армении ненасильственная демократическая революция наилучшим образом доказывает, что права человека, как правило, эффективно действуют, если становятся частью общественного консенсуса и воспринимаются в качестве всеобщих общественных и моральных ценностей.
Следовательно, в этом контексте наши международные партнеры должны проявлять больше уважения и чувствительности к армянской общественности и воздерживаться от ненадлежащей направленности общественных обсуждений, даже если они не согласны с их тональностью.
Я бы хотела напомнить, что принцип общественной морали составляет часть международных обязательств по правам человека, и их нельзя игнорировать.
В свою очередь власти РА не будут терпеть никакое незаконное действие и продолжат защищать конституционные права всех граждан.