ԲԴԽ նախագահը ներկայացրել է Վերաքննիչ դատարանի նորանշանակ դատավորներին
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորներին ներկայացրեց նորանշանակ դատավորներ Լուսինե Աբգարյանին և Արշակ Վարդանյանին:
ՀՀ նախագահի` հոկտեմբերի 24-ի հրամանագրերով՝ ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Լուսինե Աբգարյանը և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արշակ Վարդանյանը նշանակվել են ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորներ՝ հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 1-ին և 166-րդ հոդվածի 6-րդ մասերը, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի 2018 թվականի հոկտեմբերի 22-ի ԲԴԽ-42-Ո-116 և ԲԴԽ-42-Ո-117 որոշումներով ներկայացված առաջարկությունները:
Շնորհավորելով դատավորներին՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը հույս հայտնեց, որ նրանք իրենց փորձառությունը, մասնագիտական պատրաստվածությունը և մարդկային բարձր որակները կներդնեն ի նպաստ վերաքննիչ ատյանի գլխավոր գործառույթի՝ բողոքարկման ենթակա դատական ակտերի վերանայման գործընթացի պատշաճ իրականացմանը:
Միջոցառման ավարտին կայացավ աշխատանքային խորհրդակցություն, որի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց գործերի բաշխման համակարգի հստակեցման, դատարանների ծանրաբեռնվածության և ծախսատարության նվազեցման, դատական տարածքների օպտիմալ բաշխվածության, ինչպես նաև արդարադատության համակարգում օրենսդրական բարեփոխումներ և կառուցակարգային լուծումներ պահանջող այլ հարցերին:

Председатель ВСС представил новоназначенных судей Апелляционного суда
Председатель Верховного судейского совета Гагик Арутюнян представил судьям Апелляционного уголовного суда РА новоназначенных судей Лусине Абгарян и Аршака Варданяна.
Указами президента РА от 24-го октября, судья суда общей юрисдикции первой инстанции Лорийской области РА Лусине Абгарян и судья суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана Аршак Варданян назначены судьями Апелляционного уголовного суда РА, принимая за основу 1-ю часть 139-й статьи и 6-ю часть 166-й статьи Конституции, а также предложения, представленные решениями Верховного судейского совета ԲԴԽ-42-Ո-116 и ԲԴԽ-42-Ո-117 от 22-го октября 2018 года.
Поздравив судей, председатель Верховного судейского совета выразил надежду, что они внедрят свой опыт, профессиональную подготовку и высокие человеческие качества во благо главной функции апелляционной инстанции – надлежащему осуществлению процесса пересмотра подлежащих обжалованию судебных актов.
В завершение мероприятия состоялось рабочее совещание, на котором были затронуты вопросы уточнения системы распределения дел, снижения загруженности и затратности судов, оптимальной распределенности судебных территорий, а также прочих вопросов, требующих законодательных реформ и структурных решений в системе правосудия.