Բարեփոխումներ՝ կենսաթոշակների տրամադրման ոլորտում
«Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություներ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծով (https://www.e-draft.am/projects/1174/about ) ոլորտում մի շարք բարեփոխումներ են իրականացվելու: ՀՀ ԱՆ «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի կողմից մշակված Նախագծի ընդունման արդյունքում՝
• կենսաթոշակ նշանակելու մասին դիմումը հնարավոր կլինի ներկայացնել նաև լիազորված անձի միջոցով,
• անկանխիկ եղանակով կենսաթոշակ ստանալիս Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայելու կամ բանկ ներկայանալու անհնարինության դեպքում նոտարի կամ հյուպատոսական հաստատությունների համապատասխան պաշտոնատար անձի կողմից վավերացված՝ կենսաթոշակառուի ողջ լինելու փաստը հավաստող փաստաթղթի հիման վրա կենսաթոշակի վճարումը շարունակելու հնարավորություն կտրվի,
• դադարեցված կենսաթոշակի վճարումը հնարավորի կլինի վերսկսել նաև լիազորված անձի կողմից ներկայացված դիմումի հիման վրա:

Реформы в сфере выдачи пенсий
Законопроектом “О внесении поправок и дополнений в закон “О государственных пенсиях”  (https://www.e-draft.am/projects/1174/about ) будут осуществлены ряд реформ. В результате принятия Проекта, разработанного фондом МЮ РА “Центр развития законодательства и правовых исследований”,
• заявление о назначении пенсии можно будет представить и посредством уполномоченного лица,
• при получении пенсии безналичным способом в случаи отсутствия в Республики Армения или невозможности явиться в банк, на основании документа, удостоверивающего факт того, что получатель пенсии жив, заверенного нотариусом или соответствующим должностным лицом консульских учреждений, будет дана возможность продолжить выплату пенсии,
• прекратившуюся выплату пенсии будет возможно возобновить и на основании заявления, представленного уполномоченным лицом.