Հարկ են ուզում հողից, որը ադրբեջանցիների թիրախում է (տեսանյութ)
Ներքին Կարմիրաղբյուրի բնակիչ Հայկազ Վարդանյանն անակնկալի է եկել, երբ իրենից պահանջել են վճարել հողի հարկը։
« Հարկ են ուզում այն հողից,որը չես կարող մշակել»,- ասում է նա։
Իսկ չմշակվող հողը քիչ չէ. 4000 հեկտար խաղողի այգի, որն անմշակ է մնում ադրբեջանական թիրախում լինելու պատճառով։ Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրում ունեցած տղամարդը պատրաստ է վճարել ցանկացած հարկ, եթե հնարավորություն լինի մշակելու հողատարածքը ։ Եթե կարողանար հողն օգտագործել. ապրուստի մշտական միջոց կունենար։ Հիմա որդու ուղարկած գումարների հույսին են. «Տղաս աշխատում է Ռուսաստանում, փող է ուղարկում, ապրում ենք»։
Ներքին Կարմիրաղբյուրի բնակիչների մեծ մասը հողից է եկամուտ ակնկալում, քանի որ քչերն են անասնապահությամբ զբաղվում։
Գյուղացին առայժմ չի դժգոհում թանկացումներից. «Ձմեռվա սեզոնին չի ազդել , ամառը աշխատածն են դեռ ուտում»:
Բայց ազդեցությունը չի ուշանալու, երբ սկսվեն գարնանացանի աշխատանքները. «Պիտի սալյարկա առնենք, որ գարնանացան անենք, հողը վարենք, թանկացել է»։
Ներքին Կարմիրաղբյուրի բնակիչը հետեւում է քաղաքական զարգացումներին, բայց չի ուզում խոսել այդ թեմայով։ Ե՞րբ է իրենց ձայնը տեղ հասնում։ Պատգամավորի միջոցով խնդիրները բարձրաձայնելու հարցին էլ ի պատասխան՝ կատակում է.
«Ունենք որ...»
Հայկազ Վարդանյանը իր տանը հյուրընկալել է «Դասավանդիր Հայաստան» ծրագրով գյուղում աշխատող ուսուցչուհիներից մեկին։ Դուստրն էլ՝ Նարինեն, նույն ծրագրով Արցախում է դասավանդում։

Хотят налог с той земли, которая является мишенью азербайджанцев (видео)
Житель села Неркиин Кармирахбюр Айказ Варданян удивился, когда от него потребовали заплатить налог на землю.
«Они хотят налог с земли, которую не можешь обрабатывать», - говорит он.
А необрабатываемой земли немало – 4000 гектаров виноградного сада, оставшегося необработанным из-за того, что он находится под прицелом у азербайджанцев. Мужчина, внесший свой вклад в защиту родины, готов заплатить любой налог, если будет в состоянии обработать земельную территорию. Если б он мог использовать землю, имели бы средства к существованию. Сейчас он надеется на деньги, которые посылает сын: «Мой сын работает в России, отправляет деньги, живем».
Большинство жителей Неркин Кармирахпюр ожидает дохода от земли, поскольку мало кто занимается животноводством.
Сельчане пока не жалуются на подорожания: «На зимний сезон не повлияло, летом пока едят заработанное».
Но влияние не опоздает, когда начнутся посевные работы: «Мы должны купить салярку, чтобы вспахать землю, посеять, подорожало».
Житель Неркин Кармирахпюра следит за политическими событиями, но не хочет говорить на эту тему. Когда их голос доходит до места? В ответ на вопрос о поднятии проблем посредством депутата, шутит: «Есть ли у нас такой...».
Айказ Варданян принял у себя дома одну из учительниц, работающих в селе по программе «Преподавай, Армения». А дочь, Нарине, по той же программе преподает в Арцахе.