Շամախյան տեղամասում հատված ծառեր են հայտնաբերվել (տեսանյութ)
Ֆեյսբուքյան ակտիվ հասարակությունը շարունակում է ահազանգել տարբեր դեպքերի մասին: «Armenian Extreme club»-ի տնօրեն Գոռ Հովհաննիսյանը ահազանգում է .
«Սա մեր առաջին մոտոստուգումն է: Ստուգեցինք ամբողջ Շամախյան տեղամասը: Հայտնաբերված բոլոր խախտումները և անհրաժեշտ ինֆորմացիան ֆիքսված է և կհասնի ուր որ պետք է»: Նշենք, որ վերջերս Գոռ Հովհաննիսյանի և մի շարք այլ ակտիվ բնասերների նախաձեռնությամբ ստեղծվել է «Բնապահպանի տուն» կառույցը, որի նպատակն է Տավուշի մարզի անտառներում անկախ մոնիթորինգի անցկացումը:
«Այսօր քշեցինք մոտ 35կմ: Անցանք Բլդանի կիրճով, բարձրացանք դեպի ձախ` Մաթոսավանք ու ավելի վերև, հետո գնացինք Ջուխտակ, ուղղվեցինք դեպի Փափախ քար ու Մարգահովիտ, հետո ներքևով Շամախյան ու վերադարձանք տուն: Անցանք ամբողջ ազգային պարկի գրեթե 1/4-րդը»,- գրել է նա:

В Шамахском участке обнаружены срубленные деревья (видео)
Активное фейсбук-сообщество продолжает сообщать о различных происшествиях. Директор «Armenian Extreme club» Гор Ованнисян сообщает:
«Эта наша первая мотопроверка. Проверили весь Шамахский район. Все обнаруженные нарушения и необходимая информация зафиксирована и дойдет куда нужно». Отметив, что недавно по инициативе Гора Ованнисяна и ряда других активных экологов была создана структура «Дом эколога» цель которой – проведение независимого мониторинга в лесах Тавушской области.
«Сегодня мы прогнали около 35 кв. м. Прошли по Блданского ущелья, поднялись налево – в Матосаванк и выше, потом пошли в Джухтак, направились в направлении Папах кара и Маргаховита, затем по нижней части в Шамахян и вернулись домой. Прошли почти ¼ всего национального парка», - написал он.