Պահանջում են ապահովել խմբագրության անվտանգությունը, քրեական գործ հարուցել
Լրագրողական կազմակերպությունների հայտարարությունը՝ «Medialab.am»-ին ուղղված սպառնալիքի վերաբերյալ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ 31 հունվարի 2018թ., Երեւան Հունվարի 30-ին «Ազատություն» ռադիոկայանը և մի շարք այլ լրատվամիջոցներ  տեղեկացրեցին, որ «Medialab.am» կայքի խմբագրությունը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի մի օգտատիրոջից լուրջ սպառնալիք է ստացել։ Դրա առիթը լրատվամիջոցում օրեր առաջ հրապարակած ծաղրանկարն է՝ Պաշտպանության նախարարության կողմից 2017թ. դեկտեմբերին 7 միլիոն դրամի ծաղիկ գնելու ու բանակում կոռուպցիոն ռիսկերի վերաբերյալ։ Ընդ որում՝ սպառնացողն ակնարկել է, որ «Medialab.am»-ը կարող է արժանանալ 2015 թվականի հունվարին ահաբեկչական հարձակման ենթարկված ֆրանսիական «Շառլի Էբդո» պարբերականի ճակատագրին։   Կայքի գլխավոր խմբագիր Մարիաննա Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ լրատվամիջոցը ժամանակ առ ժամանակ սպառնալիքներ է ստանում, սակայն այս մեկն առավել արտառոց է։ Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի օգոստոսին անհայտ անձինք կոտրել էին «Medialab.am»-ի խմբագրի մեքենայի ապակիները և գողացել էին երկրի ղեկավարներին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին պատկերող 107 ծաղրանկարներ: Սակայն այս միջադեպի առնչությամբ հարուցված քրեական գործը կասեցվեց՝ մեղադրյալի հայտնի չլինելու պատճառով։ Այս դեպքում ֆեյսբուքյան օգտատիրոջ անունը հայտնի է, և նույնիսկ եթե այն կեղծ լինի, իրավապահ մարմինները բոլոր հնարավորություններն ունեն պարզելու անձի ինքնությունը եւ հայտնաբերելու նրան։             Հաշվի առնելով, որ.
• սպառնացողը որպես խմբագրությանը սպասվող վտանգի օրինակ է բերել իսլամական ծայրահեղականների կողմից հարձակման ենթարկված և 10 զոհ տված «Շառլի Էբդո» երգիծական շաբաթաթերթի կրած ողբերգությունը,
• վտանգն իրական համարելով՝ Մարիաննա Գրիգորյանը դիմել է իրավապահ մարմիններին,
մենք՝ ներքոստորագրյալներս, պահանջում ենք.
• ՀՀ դատախազությունից՝ քրեական գործ հարուցել և անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել տեղի ունեցածը լիարժեք քննելու, խմբագրությանը սպառնացողին հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելու համար
• ՀՀ ոստիկանությունից՝ մինչ վերոհիշյալ գործընթացի ավարտը պատշաճ հսկողություն իրականացնել և ապահովել խմբագրության անվտանգությունը։
ԽՈՍՔԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՈՄԻՏԵ ԵՐԵՎԱՆԻ ՄԱՄՈՒԼԻ ԱԿՈՒՄԲ ՄԵԴԻԱ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆ ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐԻ «ԱՍՊԱՐԵԶ» ԱԿՈՒՄԲ ԲԱԶՄԱԿՈՂՄԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ - ՀԱՅԱՍՏԱՆ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԼՐԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ԱԿՈՒՄԲ «ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐ ՀԱՆՈՒՆ ԱՊԱԳԱՅԻ» ՀԿ «ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐ ՀԱՆՈՒՆ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ» ՀԿ ԳՈՐԻՍԻ ՄԱՄՈՒԼԻ ԱԿՈՒՄԲ

Требуют обеспечить безопасность редакции, возбудить уголовное дело
Заявление журналистских организаций относительно угрозы, адресованной «Medialab.am» ЗАЯВЛЕНИЕ 31 января 2018г., Ереван 30-го января радиостанция “Свобода” и ряд других средств массовой информации сообщили, что редакция сайта «Medialab.am» получила серьезное предупреждение от пользователя социальной сети “Фейсбук”. Поводом для этого послужила опубликованная несколько дней назад карикатура относительно приобретения 7 декабря 2017 г. Министерством обороны цветов на миллион драм и коррупционных рисков в армии. Причем, в угрозе был намек на то, что «Medialab.am» может удостоиться участи французского “Шарли Эбдо”, подвергшегося террористической атаке в январе 2015 года. По сообщению главного редактора сайта Марианны Григорян, СМИ периодически получает угрозы, однако на этот раз угроза была особенной. Напомним, что в августе 2016 года неизвестные разбили стекла автомобиля редактора «Medialab.am» и украли 107 шаржей на глав государства и других высокопоставленных чиновников. Однако уголовное дело, возбужденное в связи с этим инцидентом, было приостановлено из-за неизвестности виновного. На этот раз имя пользователя фейсбук известно, и если даже оно будет фальшивым, у правоохранительных органов есть все возможности установить личность и обнаружить его. Учитывая, что:
- Угрожающий в качестве ожидающей редакцию опасности привел в пример трагедию сатирического еженедельника “Шарли Эбдо”, подвергшейся нападению исламскими экстремистами, в результате чего погибли 10 человек
- Считая опасность реальной, Марианна Григорян обратилась к правоохранительным органам,
- От прокуратуры РА возбудить уголовное дело и предпринять необходимые меры для полноценного расследования происшедшего, обнаружения угрожавших редакции и привлечения их к ответственности
- От полиции РА до завершения вышеуказанного процесса осуществить надлежащий контроль и обеспечить безопасность редакции.