«Ասպարեզ»-ի կոչը՝ ընտանեկան բռնությունը կանխարգելող օրինագծի առնչությամբ
«Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին»  ՀՀ օրենքի նախագիծն արդեն ՀՀ արդարադատության նախարարության կայքում՝ e-draft-ում է և հանրային ուշադրության կենտրոնում։ Մենք, սույն կոչին միացող  կազմակերպություններս,  հետևում ենք այս գործընթացին և գտնում, որ օրենքն անհապաղ պետք է ընդունվի, հաշվի առնելով այն հանգամանքը,  որ ամեն տարի ընտանեկան բռնության զոհ է դառնում առնվազն  15 ՀՀ քաղաքացի։ «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի տվյալներով 2010-2017 թվականների ընթացքում առնվազն 50 կին է սպանվել, իսկ անդամ կազմակերպությունների թեժ գծերին զանգերի թիվն ամեն տարի կրկնապատկվում է. միայն 2016թ. շուրջ 5000 ընտանեկան բռնություն վերապրած կին է դիմել ծառայություններ ստանալու նպատակով։ Խնդրի տարածվածության և լրջության մասին վկայում է նաև ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ քննչական կոմիտեի վիճակագրությունը, ինչը չափազանց անհանգստացնող է: Այսպիսով, կոչ ենք անում ընդունել ընտանեկան բռնության օրենսդրությունը՝  բարելավելով օրենսդրական դաշտը, ապահովելով մարդու մի շարք հիմնարար իրավունքներ, այդ թվում կյանքի իրավունքից, խոշտանգումներից զերծ ապրելու իրավունքի, խտրականության չենթարկվելու իրավունքի և այլ իրավունքների պաշտպանության և իրացման գործուն մեխանիզմներ: Եթե համամիտ եք այս կոչին խնդրում ենք
1. ավելացնել Ձեր անուն-ազգանունը կամ կազմակերպության անվանումը եւ ուղարկել հետեւյալ հասցեով. [email protected]

Призыв «Аспарез»-а в связи с законопроектом, запрещающим семейное насилие
Законопроект Закона РА «О предотвращении семейного насилия и защите лиц, подвергнутых семейному насилию» уже находится на сайте Министерства юстиции РА - e-draft-ում и в центре общественного внимания. Мы, присоединяющиеся к этому призыву организации, следим за этим процессом и считаем, что закон должен быть незамедлительно принят, с учетом того обстоятельства, что ежегодно жертвой семейного насилия становятся как минимум 15 граждан РА. По данным коалиции «Против насилия над женщинами», за 2010-2017 года, были убиты как минимум 50 женщин, а число звонков на горячую линию организаций-участников ежегодно удваивается: только в 2016г.  около 5000 женщин, переживших семейное насилие обратились с целью получению услуг. О распространенности и серьезности проблемы свидетельствует и статистика полиции РА и следственного комитета РА, что является крайне тревожащим. Таким образом, принимаем принять законодательство о семейном насилии, улучшив законодательное поле, обеспечив ряд основополагающих прав человека, включая действующие механизмы защиты и реализации права на жизнь, права на избежание пыток, права не подвергаться дискриминации и др. Если согласны с этим призывом, просим
1. Добавить ваше имя-фамилию или наименование организации и отправьте по следующему адресу: [email protected]