Ամուլսարի ծրագիրը ի չիք է դարձնում Ջերմուկի զարգացումը. Էկոլուրի նամակը
Նամակ կառավարությանը՝ Ամուլսարի ծրագիրը ի չիք է դարձնում Ջերմուկի զարգացման ծրագրի իրագործումը «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն նամակ է ուղղել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, կրկնօրինակը՝ ՀՀ տարածքային կառավարման ևզարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին, Էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանին, Ջեմուկի քաղաքապետ Վարդան Հովհաննիսյանին: Նամակում ասված է. «Հայաստանն ընդունել է 2 իրարամերժ որոշումներ Ջերմուկ համայնքի զարգացման վերաբերյալ: Առաջինը Ջերմուկ քաղաքը զբոսաշրջային կենտրոն հայտարարելու մասին 2008թ-ի սեպտեմբերի 18-ի1064 - Ն որոշումն է: Իսկ 2016թ-ին կառավարությունը հավանություն տվեց Ամուլսարի ոսկու հանքի նոր ծրագրին, որտեղ Ջերմուկ առողջարանը ճանաչվեց ազդակիր համայնք: Այս վերջին որոշումն ամբողջովին ի չիք է դարձնում Ջերմուկի զարգացման ծրագրի իրագործումը: Ըստ Ջերմուկ քաղաքի զարգացման ծրագրի՝ Ջերմուկի առողջարանները պետք է ինտեգրվեին եվրոպական բարձրակարգ ծառայություններ մատուցողառողջարանների ցանցին: Ջերմուկում տարեկան 100 հազար զբոսաշրջայինայցելություն պետք է ապահովեր: Հաշվարկվել էր  զբոսաշրջությունիցստացվող եկամուտը տարեկան հասցնել 100 միլիոն ԱՄՆ-ի դոլարինհամարժեք դրամի, ապահովել լրացուցիչ  4000 աշխատատեղ: Խնդրում ենք պատասխանել հետևյալ հարցերին՝
1. ինչպե՞ս կգնահատեք Ջերմուկի զբոսաշրջության զարգացումը, եթեՋերմուկ առողջարանային քաղաքը կվերածվի հանքարդյունաբերականբանավանի. ըստ «Lydian International» ընկերության Ամուլսարի ոսկու ծրագրի՝զբոսաշրջիկների դոլարները կփոխարինվեն Ամուլսարի ծրագրի դոլարներովհանքագործների բնակության հաշվին,  բաց հանքի շահագործման ընթացումկառաջանա ծանր մետաղներով հագեցած փոշի, Ջերմուկում կզգացվիվիբրացիա և աղմուկ
2. ինչպե՞ս կգնահատեք ռիսկերն այն ներդրումների համար, որոնք ուղղված ենՋերմուկ առողջարանի զարգացմանը՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի,էկոլոգիապես մաքուր մթերքների արտադրությանը, զբոսաշրջայինծառայությունների մատուցմանը, առողջարանների կառուցմանը, եթեՋերմուկի զարգացման ծրագրով նախատեսված է Ջերմուկի բյուջեն լցնելտարեկան 100 միլիոն դոլլարով, իսկ Ամուլսարի ծրագրով՝ 10 տարվաընթացքում պետբյուջե լցնել 485 միլիոն դոլարով, որից Ջերմուկինկհատկացվի փոքր մաս
3. ինչպե՞ս կգնահատեք սոցիալական ռիսկերը, երբ Ջերմուկի զարգացմանծրագրով նախատեսված է լրացուցիչ ստեղծել 4000 աշխատատեղ, իսկԱմուլսարի ծրագրով  ստեղծվելու է 1300 աշխատատեղ հանքիշինարարության փուլում, որը կտևի 2 տարի, շինարարության համարաշխատակիցների 70 տոկոսը կներգրավվեն Հայաստանի այլ մասերից և, հնարավոր է, այլ երկրներից, ապա հանքի շահագործման փուլումաշխատակիցների թիվը կկրճատվի մինչև 657 հոգու
4. ինչպես կգնահատե՞ք Ջերմուկի աշխատուժի և ենթակառուցվածքներիզարգացման միտումը 10 տարուց հետո ռազմավարական առումով, երբԱմուլսարի հանքը փակվի»:

Письмо ЭкоЛур: Амулсарская программа разрушает перспективы развития Джермука
Письмо правительству: Амулсарская программа разрушает перспективы реализации программы развития Джермука
Информационная НПО "ЭкоЛур" направила письмо премьер-министру РА Овику Абраамяну, копию министру территориального управления и развития Давиду Локяну, министру экономики Арцвику Минасяну, мэру Джермука Вардану Оганнисяну. В письме сказано: ''Армения приняла два противоречивых решения, относительно развития города Джермука. Первое - решение 1064 - Н от 18 сентября 2008 года, об объявлении города Джермука туристическим центром. А в 2016 году правительство одобрило новую программу Амулсарского золотого месторождения, где город Джермук признан общиной воздействия. Последнее решение разрушает перспективы реализации программы развития Джермука. Согласно программе развития города Джермука, здравницы должны были быть интегрированы в сеть здравниц, обеспечивающих европейские высококачественные услуги. Ежегодно в Джермук должны приезжать 100.000 туристов. Рассчитывалась, что ежегодно туризм принесет прибыль на сумму 100 миллионов долларов США, будет обеспечено 4000 рабочих мест. Просим Вас ответить на следующие вопросы: 1. Как Вы оцениваете перспективы развития туризма в Джермуке, если здравница Джермук превратится в рабочий горнорудный поселок. Согласно Амулсарской золотой программе ''Lydian International'', в течении эксплуатации открытого месторождения появится пыль, обогащенная тяжелыми металлами, в Джермуке будет ощущаться вибрация и шум. 2. Как Вы оцениваете риски для инвестиций, направленных на развитие здравоохранного курорта Джермук - в экологически чистый транспорт, на производство экологически чистой продукции, на развитие туристических услуг, на строительство здравниц, если по программе развития Джермука предусмотрено пополнять бюджет Джермука ежегодно на сумму 100 миллионов долларов, а по Амулсарской программе, за 10 лет госбюджет пополнится на сумму 485 миллионов долларов, от которых Джермук получит маленькую часть. 3. Как Вы оцениваете социальные риски, если по программе развития Джермука предусмотрено дополнительно создать 4000 рабочих мест, а по Амулсарской программе будет создано 1300 рабочих мест на этапе строительства месторождения, которое продлится 2 года, и 70 % работников будут привезены из других регионов Армении или, возможно, из других стран. А на этапе эксплуатации месторождения количество работников сократится до 657 человек. 4. Как Вы стратегически оцениваете тенденцию развития рабочей силы и инфраструктур Джермука через 10 лет, когда Амулсарское месторождение будет закрыто.15:02 Август 31, 2016