Հնդկաստանի դեսպանը Հայաստան կբերի նաեւ սիրելի շներին (տեսանյութ)
Նորանշանակ դեսպանը մտադիր է խթանել յոգայի տարածումը մեր երկրում եւ նոր պաշտոնում նրա առաջին քայլերից է լինելու հունիսի 21- ին Յոգայի միջազգային օրը Երեւանի մարզադաշտերից մեկում հայ եւ հնդիկ յոգերի մասնակցությամբ կազմակերպել յոգայի վարժությունների լայնածավալ ցուցադրություն:
Այս մասին Յոգեշվար Սանգվանը ասաց Դելիում, Ջավալալհար Ներուի անվան ինստիտուտում կազմակերպված «Հայ- հնդկական հարաբերություններ` իմպուլսի խթանում» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Նա հնդկահայ համայնքի ներկայացուցիչների, հայ ու հնդիկ ուսանողների հետ խոսել է Հայաստանում իր առաջիկա ծրագրերից նշելով, որ լինելով Կրիա յոգայի հետեւորդ (յոգայի ուղղություն` սանսկրիտերեն կրի- գործողություն, յա- գիտակցում բառերից) ու մտադիր է դրա տարածումը սկսել հենց Հնդկաստանի դեսպանատնից:
«Յոգան կդառնա դեսպանատան աշխատակիցների առօրյա կյանքի մի մասը, իսկ առաջին խումբը կազմված կլինի դեսպանտան հնդիկ եւ հայ աշխատողներից», -նշեց նա:
«Ա1+»-ի թղթակցի հետ զրույցում էլ պրն դեսպանը նշեց, որ յոգայից բացի հայերի շրջանում ընդլայնելու է Բոլիվուդի, հնդկական ազգային ճաշատեսակների, հնդկական նորաձեւթյան ու մշակույթի մասին տեղեկատվությունը:
Նկատենք որ, Յոգեշվար Սանգվանը մինչեւ նոր նշանակումը եղել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հնդկաստանի փոխդեսպանը: Նա Հայաստան կժամանի հունիսի 9-ին:
Հայերի մասին նա լսել է բազմիցս եւ շատ հիացած է: Տեղյակ է մեր երկրի պատմությանը , սակայն այցելում է առաջին անգամ: Հայաստան նա գալիս է կնոջ, զավակների , ծնողների եւ իր սիրելի շների հետ.
«Գիտեմ, որ ամեն ինչ լավ է լինելու եւ կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ խորանան մշակութային, տնտեսական, առեւտրական ու բժշկական կապերը: Իմ ընտանիքի անդամներին հատկապես շատ է հետաքրքրել այն, որ տեսնելու ենք Արարատ լեռը, որի վրա ապաստանել է Նոյը: Նաեւ մտադիր ենք բոլորով սովորել հայերեն լեզուն»,-ասաց նա։
Հայաստանի եւ հարեւան Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջեւ սրված հարաբերություններին Հնդկաստանի դեսպանը վերաբերում է առանց խտրականության:
«Հարաբերությունները, որ այսօր Հայաստանը ունի Թուրքիայի կամ մեկ այլ երկրի հետ, չեն կարող ազդել պաշտոնական Դելիի դիրքորոշման ու հայ-հնդկական համագործակցության վրա»,-ասաց նա:
Յոգեշվար Սանգվանին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ շնորհավորելու էին եկել Հայաստանում Հնդկաստանի նախկին երկու դեպաններ Աչալ Կումար Մալհոտրան ու Սուրեշ Բաբուն. ինչպես նաեւ Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը:
«Հայաստանը հրաշալի երկիր է` հարուստ մշակույթով ու հյուրընկալ մարդկանցով: Համոզված եմ, որ նոր դեսպանը եւս կսիրի այդ երկիրը» ,-իր խոսքում նշեց պրն Մալհոտրան:
Մյուս նախկին դեսպան Սուրեշ Բաբուն էլ ավելացրեց, որ արդեն քանի տարի է Հայաստանի գյուղական համայնքների դպրոցներին տրամադրում են համակարգիչներ:
«Վայոց Ձորի 55 դպրոցներում արդեն դրանք տեղադրված են, իսկ Տավուշի 75 դպրոցներին կտրվի այս տարի».-ասաց նա:
ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանն էլ հիմնականում խոսեց միջազգային կառույցներում, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Հայաստանի կողմից Հնդկաստանին մշտապես աջակցելու ու հայ- հնդկական հարաբերությունների առաջխաղացման մասին:

Посол Индии привезет с собой в Армению любимых собак (видео)
Новоназначенный посол намерен углубить распространение йоги в нашей стране и одним из первых шагов на новой должности будет организация 21 июня в Международный день йоги масштабных показательных упражнений йоги с участием индийцев и армян.
Об этом Йогешвар Сангван рассказал в Дели во время обсуждения на тему "Армяно-индийские отношения: стимулирование импульса".
Он вместе с представителями армянской общины, студентами из Армении и Индии коснулся своих программ, отметив, что, будучи последователем Крийя-йоги, намерен начать распространение с посольства Индии.
"Йога станет частью жизни сотрудников посольства, а первая группа будет сформирована из индийских и армянских сотрудников",- отметил он.
В беседе с корреспондентом "А1+" г-н посол отметил, что помимо йоги среди армян будет распространять информацию о Болливуде, национальной индийской кухне, индийской моде и культуре.
Отметим, что до назначения Йогешвар Сангван был заместителем посла Индии в Иране. Он прибудет в Армению 9 июня.
Он много раз слышал об армянах и поражен. Знает об истории нашей страны, однако посетит в первый раз. В Армению он прибудет с женой, детьми, родителями и любимыми собаками.
Посол Индии относится к напряженным отношениям между Арменией и соседними Турцией и Азербайджаном без дискриминации.
"Отношения, которые сейчас есть у Армении с Турцией или другими странами, не могут повлиять на позицию официального Дели и на армяно-индийское сотрудничество",- отметил он.
Поздравить Йогешвара Сангвана пришли бывшие послы Индии в Армении, а также посол Армении в Индии Армен Мартиросян.
"Армения - чудесная страна с богатой культурой и гостеприимным народом. Уверен, что новый посол также полюбит эту страну",- в своей речи отметил г-н Малхотран.
Другой бывший посол Суреш Бабун добавил, что уже много лет предоставляют школам сельских общин Армении компьютеры.
"В 55 школах Вайоц Дзора уже установлены, а 75 школам Тавуша будет предоставлено в этом году",- отметил он.