ԿԳԲ-ի խցերում՝ Աստվածաշունչ զուգարանի թղթի փոխարեն (տեսանյութ)
Առաջին հայացքից չառանձնացող պատի ետեւում գնդակահարվել են մարդիկ, որոնք այդպես էլ չեն հասկացել, թե որն է իրենց հանցանքը։
Այսօր թանգարան դարձած Լատվիայի ԿԳԲ շենքի սառը պատերն ու չորացած արյան հոտը, նույնիսկ ամռանն այստեղ երկարաճիտք տաք կոշիկներ կրող գիդի պատմությունը տեղափոխում են դաժան անցյալ, որը մոտ քսան տարի իրական է եղել տասնյակ հազարավոր մարդկանց համար։
Այստեղ ամեն ինչ իրական է թվում՝ կաթսաները, որում եփվածը ճաշ անվանելը սխալ կլիներ, խցում գտնվող պետքարանը, որտեղ հիգիենիկ թղթի փոխարեն օգտագործվել են Աստվածաշնչի էջերը։ Խոշտանգման հնարավոր տարբերակները՝ «մեղավոր եմ» կորզելու համար, որին հաջորդելու էր կամ գնդակահարությունը, կամ աքսորը։
Լատվիան չի մոռանում ստալինիզմի եւ նացիզմի զոհերի հիշատակը։ Քսանամյա աղջիկը ամռանը զբոսաշրջիկներին պատմում է իր երկրի պատմությունը։ Ռիգայի օկուպացիայի թանգարանի գիդը գիտի անգլերեն, գերմաներեն։ Ռուսերեն նույնպես խոսում է, բայց այդ լեզվով չի ուզում ներկայացնել՝ ինչպես է իր երկիրը օկուպացվել ռուսների կողմից։ Բայց միայն ռուսները չէ, որ օկուպացրել են Լատվիան։ Մոտ 800 տարի լատվիացիները ստիպված են եղել պայքարել երկիր ներխուժած գերմանացիների, դանիացիների, շվեդների, լեհերի ու ռուսների դեմ։
Ռիգայի կենտրոնում երկու ոտնահետքեր են, որոնք հիշեցնում են 1989թ օգոստոսի 23-ի մասին, երբ Մերձբալթյան երկրների մոտ 2 մլն բնակիչ ձեռք ձեռքի տված կազմեցին 600 կմ-ոց կենդանի շղթա՝ հանուն այսօրվա անկախության։
Թանգարանի երիտասարդ աշխատակցուհին այդ օրերի մասին խոսելիս զարմանում է. թե ինչպես կազմվեց այդ շղթան, ինչպես մարդիկ մոբիլիզացվեցին, երբ չկային սոցիալական ցանցերը։ Օկուպացիայի թանգարան այցելելը պարտադիր է պաշտոնական բոլոր պատվիրակությունների համար։
Լատվիացի պատգավոր Մարտինս Բոնդարսն այս տարվա ընտրություններում նախագահ չի դարձել. բայց վստահեցնում է՝ հաջորդ անգամ դառնալու է։ Լատվիայի գլխավոր խնդիրը դեմոգրաֆիական է. արտագաղթ. ծնելիության նվազում։
«Ճգնաժամի ժամանակ ընտրում են կամ մարդուն, կամ կապիտալը, մեզ մոտ ընտրեցին կապիտալը»,- ասում է նա։ Մարդիկ դժգոհում են՝ բողոքի ձեւ ընտրելով հեռանալը, ինչպես Հայաստանում։ Լատվիայից արտագաղթելն ավելի հեշտ է, նրանք ԵՄ քաղաքացիներ են։ Լատվիայում միջին աշխատավարձը 200 եվրո է, նախարարություններում՝ մոտ 700 եվրո։ Լատվիացի պատգամավորը՝ «Ա1+»-ի հարցին կարո՞ղ է իր եկամուտով բնակարան գնել, բացասական է պատասխանում։ Ինքը գոհ է, որ տարիներ առաջ, իր եւ կնոջ գումարներն ի մի բերելով, տուն է գնել, հակառակ դեպքում ՝ սեփական բնակարան չէր ունենա։
Ռիգայի ամենագեղեցիկ թաղամասերից մեկը կոչում են Լռության։ Շենքերի մեծ մասը դատարկ է, խանութներ չկան, այստեղ դեսպաններն են ապրում կամ օտարերկրացիներ։ Լատվիացիներին առավել գրավում է ուրախ եւ աշխույժ հատվածը:
Նույն հատվածն է գրավում նաեւ զբոսաշրջիկներին, որոնք հիանում են հին քաղաքի գույներով, վայելում լատվիական խոհանոցի ուտեստները։
Երեկոյան տարբեր ռեստորաններից հնչող երաժշտությունն էլ ստեղծում է այնպիսի մթնոլորտ, որ հեքիաթային Ռիգայի այցելուների մտքով անգամ չի անցնում, որ այստեղ կան տներ, որոնք մռայլ տեսք ունեն, իսկ բնակիչները ձմռանը պատուհանները ծածկում են ստվարաթղթով, որ էլեկտրաէներգիայի համար քիչ վճարեն։
Ռիգա- Երեւան
Հ. Գ. Հոդվածը պատրաստվել է ZEIT-Stiftung հիմնադրամի Ռիգայում կազմակերպված շրջանավարտների հավաքի օրերին։

В камерах КГБ - Библия вместо туалетной бумаги (видео)
За стеной, не выделяющейся на первый взгляд, были убиты люди, которые так и не поняли, в чем их преступление.
Холодные стены и запах засохшей крови здания КГБ Латвии, которое сейчас является музеем, истории гида, которая даже летом носит теплые высокие сапоги, переносят в жестокое прошлое, являвшееся настоящим для тысячи граждан на протяжении почти двадцати лет.
Здесь все кажется настоящим: кастрюли, содержимое которых было бы неправильно называть обедом, нужник, находящийся в камере, где вместо гигиенической бумаги использовались страницы Библии. Возможные варианты пыток: для получения признания "я виновен", за которым последует или расстрел, или ссылка.
Латвия не забывает жертв сталинизма и нацизма. Двадцатилетняя девушка летом рассказывает туристам историю своей страны. Гид музея оккупации Риги владеет немецким и английским. Она также говорит по-русски, но не хочет на этом языке представлять оккупацию своей страны русскими. Но не только русские оккупировали Латвию. На протяжении почти 800 лет латвийцы были вынуждены бороться с вторгнувшимися в их страну немцами, датчанами, шведами, поляками и русскими.
В центре Риги два следа, которые напоминают о 23 августе 1989 года, когда около 2 млн. жителей Прибалтики создали живую цепь в 600 км, взявшись за руки, ради нынешней независимости.
Молодая сотрудница музей, говоря об этих днях, удивляется, как была создана эта цепочка, как люди мобилизировались, когда не было социальных сетей. Посещение музея оккупации обязательно для всех официальных делегаций.
Депутат Латвии Мартиньш Бондарс не стал президентом на выборах в этом году,
однако он заверяет, что в следующий раз станет. Главная проблема Латвии - демографическая: миграция, снижение рождаемости.
"Во время кризиса выбирают или людей, или капитал, у нас выбрали капитал",- говорит он. Люди протестуют, выбрав форму протеста в виде миграции, как и в Армении. Мигрировать из Латвии легче: они являются гражданами ЕС. Средняя зарплата в Латвии 200 евро, в министерствах 700 евро. Латвийский депутат на вопрос корреспондента "А1+", может ли он на свой доход приобрести квартиру, ответил отрицательно. Он доволен, что годы назад, объединив свои деньги и деньги жены, купили дом, в противном случае не имели бы собственной квартиры.
Один из самых красивых районов Риги называют Молчание. Большая часть
зданий пустует, магазинов нет, здесь живут послы и иностранцы. Латышей больше привлекает веселая и энергичная часть.
Та же часть привлекает и туристов, которые поражаются цветами старого города, наслаждаются блюдами латышской кухни.
Веселая музыка, доносящаяся из различных ресторанов в вечерние часы, создают такую атмосферу, что посетители сказочной Риги даже не могут подумать о том, что здесь есть мрачные дома, а жители зимой закрывают окна картоном ради экономии электроэнергии.