Ռուսաստանյան սուտը՝ Պերմյակովի ձեռքերը լվանալու համար
Ռուսական լրատվամիջոցների լրագրողական էթիկայի թերությունների առկայությունը նորություն չէ որևէ մեկի համար: Սակայն, վերջին օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների լուսաբանումը ռուսական մի շարք լրատվամիջոցների կողմից պարզապես ծիծաղելի և անլուրջ է թվում: Ստորև բերում ենք մի քանի կետ, որոնք առանձնահատուկ ուշադրություն են գրավում.
1. Մայդանի հետ համեմատություններ: Երևի թե Հայաստանում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունների ամենատարօրինակ մեկնաբանությունը ուկրաինական «մայդանի» հետ դրանք համեմատելն է: Այսպես, օրինակ, ռուսական «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքը ամսի 23-ի երեկոյան լուրերի ժամանակ էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացման դեմ հայկական ցույցերը համեմատել էր ուկրաինական և վրացական շարժումների հետ: «Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները հիշեցնում են Ուկրաինայի հեղաշրջման առաջին փուլը», - նշել է Իգոր Մորոզովը: Այդպիսի տրամաբանությամբ կարելի է ցանկացած ցույց, աշխարհի ցանկացած վայրում անվանել «Մայդան»: Ցուցարարները Ուկրաինայում և Հայաստանում բացարձակ տարբեր պահանջներ ունեն: Որպես փաստարկ նմանօրինակ համեմատությունների համար բերվում են սոցիալական ցանցերով մարդկանց տեղեկացնելն ու հակառուսական կոչերը: Իրականում սոցիալական ցանցերով տեղեկացնելը բողոքի ակցիաների մասին անցած 5-7 տարիներին տարածված է աշխարհի բոլոր անկյուններում՝ սկսած Արաբական գարնան մասը կազմող ցույցերից մինչև գերմանական արհմիությունների խաղաղ երթերը: Նմանօրինակ տեսակետները ոչ մի փաստարկված քննադատության բացարձակապես չեն դիմանում:
2. Ցուցարարները բռնի ուժ են կիրառել ոստիկանության դեմ: Նույն «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի վերոհիշյալ հաղորդման համաձայն ոստիկանությունը բռնի ուժ էր կիրառել ցուցարարների նկատմամբ այն բանից հետո, երբ վերջիններս հարձակվել էին ոստիկանների վրա, իսկ առավել ակտիվ հարձակվողները բերման էին ենթարկվել: Ջրցան մեքենաների կիրառման պահը ներկայացնող բոլոր տեսագրությունները հստակ ցույց են տալիս, որ ցուցարարներից ոչ ոք ոստիկանների դեմ ուժ չի կիրառել, հետևաբար այս կետի վերաբերյալ խոսելն անգամ ավելորդ է: Տեսանյութերը տեսնող մարդը պիտի առնվազն կույր լինի նմանօրինակ մեկնաբանությունների համար:
3. Ցուցարարները զինված են եղել: Նմանօրինակ պնդումներով հանդես էր եկել նույն «Ռոսիա 1»-ը՝ կիրառելով «ռադիկալ», «հարձակում ոստիկանների վրա», «11 վիրավոր ոստիկան», «ակտիվիստները զինված էին դանակներով, կաստետներով և երկաթյա մահակներով» և այլ տերմիններ: Զինված ցուցարարներին ոստիկանությունը մի քանի ժամ անց հեշտ ու հանգիստ բաց չէր թողնի, իսկ քրեական գործերի թիվը անհամեմատ ավելի շատ կլիներ: Իրականում տուժողների թվում բացառապես ցուցարարներ են, որոնցից 5-ը դեռևս վերակենդանացման բաժանմունքում են:
1. Բողոքի ցույցերը հրահրվում են ԱՄՆ-ի կողմից: Նմանօրինակ պնդումները բացարձակ ծիծաղելի են: Ի վերջո ռուսական ընկերությունն է որոշում կայացրել էլեկտրոէներգիան թանկացնելու՝ իր իսկ սխալ կառավարման հետևանքով: Լրատվամիջոցը այսպիսի «սենսացիոն» հայտարարություններ անելուց առաջ պետք է գոնե կոնկրետ ապացույցներ բերի՝ հղումներով, փաստերով, այլ ոչ թե անիմաստ հայտարարություններ առ այն, որ Չեխիայում ինչ-որ գյուղում կա ցուցարարներ թողարկող ֆաբրիկա, որտեղ հայկական «Մայդան» են պատրաստում ամերիկյան փողերով: «Ռոսիա 24» հեռուստատեսությունը իր հերթին հունիսի 23-ին լուրերի հաղորդման ժամանակ, ցույց տալով կադրեր ջրցան մեքենաների գործի դրվելու պահի վերաբերյալ, նշել է, որ ցուցարարների իրար մոտ նստած լինելն ու հեռախոսներով ոստիկաններին նկարահանելը ամերիկյան դասընթացների արդյունք է: Բնականաբար գիշերվա 5-ին չքնած և հետևաբար մրսող մարդիկ, ջրի ուժեղ շիթերի տակ միմյանց մոտ էի նստել միայն ամերիկյան դասընթացի, այլ ոչ թե բոլորիս մեջ գոյություն ունեցող ինքնապաշտպանական բնազդի արդյունքում:
2. Ցույցերը հակառուսական են: Նմանօրինակ պնդումներ անող ռուսական լրատվամիջոցները կարծես հատուկ են ուզում տեղի ունեցող իրադարձությունները մեկնաբանել բացառապես Հայաստան-Ռուսաստան -Արևմուտք քաղաքական հարաբերությունների ու շահերի տեսանկյունից: Փաստորեն մի կոռուպցիոն ռուսական ընկերության երեսը լվանալու համար ռուսական լրատվամիջոցները պատրաստ են իրավիճակը ներկայացնել որպես ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող դավադրություն Ռուսաստանի դեմ: Իհարկե, զարմանալ այս կապակցությամբ պետք չէ, որովհետև հունվար ամսին Պերմյակովի ձեռքերը լվանալու համար նույն ռուսական հեռուստաալիքները պատրաստ էին ցանկացած կեղծ ինֆորմացիա տարածել: Մնում է հույս ունենալ, որ ռուսական լրատվամիջոցների պրոֆեսիոնալությունը ժամանակի հետ գոնե մի փոքր կբարձրանա և նրանք կսկսեն հարգել լրագրողական էթիկան և ճշմարտությունը:

Российская ложь, дабы обелить Пермякова
Наличие недостатков в плане соблюдения журналистской этики среди российских СМИ ни для кого не новость. Однако, освещение событий, происходящих в Армении в последние дни, некоторыми российскими СМИ кажется попросту смешным и несерьезным. Ниже приводим несколько пунктов, привлекающих особое внимание.
1. Сравнения с Майданом. Наверное, самым странным комментарием происходящих в последние дни в Армении событий является их сравнение с украинским «Майданом». Так, например, российский телеканал «Россия 1» в вечернем выпуске новостей от 23-го июня митинги в знак протеста против повышения тарифов на электроэнергию сравнил с событиями, имевшими место в свое время в Грузии и на Украине. «Имевшие место в последние дни в Армении события напоминают первый этап переворота на Украине», - отметил Игорь Морозов. Подобной логикой можно любой митинг в любой точке мира назвать «Майданом». Требования митингующих на Украине и в Армении абсолютно разные. В качестве аргумента для подобных сравнений приводятся информирование граждан посредством социальных сетей и призывы антироссийского толка. На самом деле в течение последних 5-7 лет информирование об акциях протеста через социальные сети распространено во всех уголках мира, начиная с митингов периода «Арабской весны» до мирных шествий немецких профсоюзов. Подобная точка зрения абсолютно не выдерживает никакой аргументированной критики.
1. Митингующие применили силу против полиции. Согласно вышеуказанной передаче телеканала «Россия 1», полиция применила силу против митингующих после того, когда последние напали на полицейских, а наиболее активные «нападающие» были доставлены в отделения полиции. На всех тех видеозаписях, на которых представлен момент применения водомета, отчетливо видно, что ни один из митингующих не применял силу против полиции, следовательно, говорить об этом и не приходится. Любой человек, просматривающий видеоматериалы, должен быть как минимум слепым, чтобы делать подобные комментарии.
1. Митингующие были вооружены. С подобными утверждениями выступил тот же канал «Россия 1», применив такие термины, как «радикальный», «нападение на полицейских», «11 раненых полицейских», «активисты были вооружены ножами, кастетами и железными дубинками» и т.д. Вооруженных демонстрантов полиция через несколько часов просто так не отпустила бы, а количество уголовных дел было бы несравнимо больше. На самом деле среди пострадавших исключительно демонстранты, пятеро из которых до сих пор находятся в отделении реанимации.
1. Митинги протеста провоцируются США. Подобные утверждения смешны. В конце концов, заявку о повышении тарифов на электроэнергию представила компания с российским капиталом вследствие неэффективного управления. Перед тем, как выступать с подобными «сенсационными» заявлениями, средство массовой информации должно хотя бы привести конкретные доказательства – со ссылками, фактами, а не делать бессмысленные заявления на предмет того, что в какой-то деревне в Чехии есть фабрика по производству демонстрантов, где готовят армянский «Майдан» на американские деньги. Телеканал «Россия 24», в свою очередь, в выпуске новостей от 23-го июня, продемонстрировав кадры момента приведения в действие водомета, отметил, что тот факт, что демонстранты сидели близко друг к другу и снимали полицейских на телефоны, является результатом американских курсов. Естественно, в 5 часов ночи невыспавшиеся и мерзнущие люди под сильными струями воды сидели близко друг к другу только в результате американских курсов, а не имеющегося у всех у нас инстинкта самосохранения.
2. Митинги носят антироссийский характер. Выступающие с подобными утверждениями российские СМИ будто специально хотят трактовать происходящие события с точки зрения политических взаимоотношений и интересов между Арменией, Россией и Западом. Фактически, для того, чтобы обелить одну коррупционную компанию с российским капиталом, российские СМИ готовы представить ситуацию как финансируемый США заговор против России. Конечно, удивляться этому не стоит, так как в январе те же российские телеканалы были готовы распространить любую лживую информацию, дабы обелить Пермякова. Остается надеяться, что уровень профессионализма российских СМИ со временем хотя бы ненамного вырастет, и они начнут уважать журналистскую этику и правду.