Արսեն Հարությունյանը շարունակում է առաջադիմել․ Հաբեթնակ Կուրղինյան
«Եվրոպայի առաջնությունում այս անգամ ունեցանք մեկ բրոնզե մեդալ՝ հանձինս Արսեն Հարությունյանի։ Երեք մարզիկ պայքարեցին 3-րդ տեղի համար, սակայն պարտվեցին, ընդ որում երկուսը զիջեցին վերջին վայրկյաններին։ Ցավալի պարտություններ կրեցինք։ Մնացածը մասնակցեցին իրենց հնարավորությունների սահմաններում», - ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանն այսպես գնահատեց թիմի ելույթները Հռոմում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում։
Գլխավոր մարզիչը կրկին գոհ է Արսեն Հարությունյանի ելույթից, չնայած նրան, որ մարզիկը չկարողացավ պահպանել Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը։
«Արսենի մոտ անընդհատ առաջընթաց է նկատվում։ Ամենակարևորն այն է, որ նա մրցակիցներին միավորներ չի տալիս առաջվա նման։ Պարտվել է միայն այն դեպքում, երբ միավոր է կորցրել։ Մնացած դեպքերում նա զրոյով հաղթանակ է տարել»։
«Ա1+»-ի այն հարցին, արդյոք մեր ըմբիշները ֆիզիկական վատ պատրաստության պատճառով էին պարտվում մարտերի վերջին, գլխավոր մարզիչն ասաց․
«Ֆիզիկական գործոնի պահը, իհարկե, կա, սակայն դա միակ պատճառը չէ։ կան նաև հոգեբանական և տակտիկական գործոններ։ Օրինակ, Արսեն Հարությունյանը երբեք չի ընկճվում և պայքարում է մինչև վերջին պահը։ Այդ իսկ պատճառով մրցակիցները սկզբում հանգիստ են գոտեմարտում, և միայն վերջում են փորձում միավոր վաստակել, որպեսզի մեր ըմբիշը հնարավորություն չունենա ետ բերելու միավորները։ Ուստի, Արսենի հետ դեռ պետք է աշխատենք տակտիկապես», - պարզաբանեց մարզիչը։
Խոսելով առաջիկա վարկանիշային մրցաշարերի մասին, Հաբեթնակ Կուրղինյանն ասաց, որ առայժմ հայտնի է մեկ մասնակցի անունը։ Դա Արսեն Հարությունյանն է։ Մյուսներին կընտրենք Վլադիկավկազում նախատեսված ուսհավաքից հետո։

Арсен Арутюнян продолжает демонстрировать прогресс: Абетнак Кургинян
Поддержи А1+!«На чемпионате Европы у нас на этот раз одна бронзовая медаль в лице Арсена Арутюняна. Трое спортсменов боролись за 3-е место, однако проиграли, причем двое уступили в последние секунды. Мы потерпели болезненные поражения. Остальные участвовали в пределах своих возможностей», - главный тренер сборной по борьбе в вольном стиле Абетнак Кургинян так оценил выступления команды на чемпионате Европы в Риме.
Главный тренер вновь доволен выступлениями Арсена Арутюняна, несмотря на то, что спортсмен не сумел сохранить титул чемпиона Европы.
«У Арсена постоянно наблюдается прогресс. Главное – то, что он не отдает соперникам очки, как было раньше. Проиграл лишь в том случае, когда потерял очко. В остальных случаях он одерживал победу с нулем».
На вопрос «А1+», является ли причиной поражения наших борцов в конце боя плохая физическая подготовка, главный тренер сказал:
«Момент физического фактора, конечно, есть, однако это – не единственная причина – есть и психологические и тактические факторы. К примеру, Арсен Арутюнян никогда не унывает и борется до последнего момента. Поэтому соперники сначала спокойны, и только в конце пытаются заработать очко, чтобы у нашего борца не было возможность вернуть очки. Следовательно, с Арсеном мы еще должны работать тактически», - пояснил тренер.
Говоря о предстоящих рейтинговых турнирах, Абетнак Кургинян сказал, что пока известно имя одного участника. Это – Арсен Арутюнян. Остальных выберем после учебных сборов во Владикавказе.