Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է «Սինոփսիս» ընկերության ղեկավարության հետ
Սիլիկոնյան հովիտում Հայաստանի վարչապետն այցելել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և, մասնավորապես, կիսահաղորդիչ չիպերի դիզայնի ոլորտում առաջատար «Սինոփսիս» ընկերության կենտրոնակայան, որտեղ նրան դիմավորել է ընկերության նախագահ Չի Ֆուն Չանը։ «Սինոփսիս» ընկերությունը մասնաճյուղ ունի Հայաստանում՝ «Սինոփսիս Արմենիա»-ն, որն ունի շուրջ 700 աշխատակից և գործում է 2004 թվականից:
Չի Ֆուն Չանը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը «Սինոփսիս» ընկերություն՝ նշելով, որ իրենք կարևորում են Հայաստանի հետ համագործակցությունը և դրա շարունակական զարգացումը։ Նա ներկայացրել է ընկերության գործունեության ուղղությունները, ծրագրերը, նշել, որ «Սինոփսիս»-ն ունի 120 գրասենյակ աշխարհի տարբեր երկրներում և աշխատակիցների ընդհանուր թիվը շուրջ 13000 է։  Նրա խոսքով՝ «Սինոփսիս»-ը շարունակաբար ավելացնում է իր գործունեության ծավալները և այդ շրջանակում մտադիր է նաև Հայաստանում ընդլայնել գործունեության շրջանակը։ «Սինոփսիս-Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը, ով նույնպես մասնակցում էր ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը, նշել է, որ «Սինոփսիս-Արմենիա»-ն թե՛ ծրագրային, թե՛ կադրային առումով «Սինոփսիս»-ի կայուն զարգացող և արդյունավետ մասնաճյուղերից է և նախատեսում է տարեկան 100-ով ավելացնել աշխատակիցների թիվը։
Վարչապետ Փաշինյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ասել է, որ Հայաստանի համար «Սինոփսիս»-ն արժեքավոր գործընկեր է։ «Հայաստանի կառավարությունը տեխնոլոգիական ոլորտը հռչակել է առաջնահերթություն, և մենք կարևորում ենք «Սինոփսիս» ընկերության հետ  համագործակցությունը։ Մենք հետաքրքրված ենք բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների ներգրավմամբ, նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ, մասնագետների պատրաստմամբ և պատրաստ  ենք կառավարության գործիքակազմով խթանել այդ գործընթացը», - նկատել է Հայաստանի վարչապետը։ Վարչապետը նաև դրվատանքով է խոսել Սինոփսիս-Արմենիայի և Երևանի Պոլիտեխնիկական համալսարանի տարիներ ի վեր գոյություն ունեցող համագործակցության մասին՝ նկատելով, որ այն ՏՏ ոլորտի խոշոր ընկերության կողմից կրթության և գիտության զարգացման ուղղությամբ արվող ներդրումների լավ օրինակ է։ Կարևորելով ոսումնական հաստատությունների և գործատուների նման գործակցությունը, Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է կառավարության ծրագրերն ու նախաձեռնությունները տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, որոնք միտված են տեխնոլոգիական ստարտափերի և ներդրումների համար առավել նպաստավոր էկոհամակարգի ձևավորմանը։
Կողմերը վերահաստատել են համագործակցության զարգացման պատրաստակամությունը և մտքեր փոխանակել հետագա համատեղ անելիքների շուրջ։ «Սինոփսիս» ընկերության նախագահ Չի Ֆուն Չանը նշել է, որ այս տարի «Սինոփսիս-Արմենիա»-ն նշում է հիմնադրման 15-ամյակը և հրավիրել վարչապետ Փաշինյանին՝ մասնակցելու այդ առիթով նոյեմբերին կայանալիք հանդիսավոր միջոցառմանը։

Никол Пашинян встретился с руководством компании “Синопсис”
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Силиконовой долине посетил штаб-квартиру “Синопсис”, ведущей компании в области информационных технологий, в частности, проектирования полупроводниковых чипов, где его приветствовал президент компании Чи Фу Чан.
Компания “Синопсис” в Армении имеет филиал – “Синопсис Армения” с 700 сотрудниками и действует с 2004 года.
Чи Фун Чан приветствовал визит Никола Пашиняна в компанию “Синопсис”, и отметил, что они придают важное значение сотрудничеству с Арменией и ее продолжительному развитию. Он представил направления деятельности компании, ее программы, отметил, что “Синопсис” имеет 120 офисов в разных странах мира, и общее число сотрудников компании составляет около 13 000 человек. По его словам, “Синопсис”  постоянно увеличивает объемы своей деятельности и в этих рамках намерен расширить круг деятельности и в Армении.
Президент компании “Синопсис – Армения” Ерванд Зорян, который также участвовал во встрече с премьер-министром РА, отметил, что “Синопсис – Армения” является одним из стабильно развивающихся и эффективных филиалов “Синопсис” и планирует ежегодно увеличивать число сотрудников на 100 человек. Премьер-министр Пашинян, поблагодарив за прием, сказал, что для Армении “Синопсис”  - ценный партнер.
“Правительство Армении технологическую сферу провозгласило приоритетом, и мы сотрудничеству с компанией “Синопсис” придаем важное значение. Мы заинтересованы в привлечении инвестиций в сферу высоких технологий, создании новых рабочих мест, подготовке специалистов и готовы стимулировать этот процесс посредством инструментов правительства”, - отметил премьер-министр Армении. Премьер-министр с похвалой отозвался о сотрудничестве Синопсис - Армения и Ереванского политехнического университета, заметив, что это хороший пример инвестиций крупной IT-компании в развитие образования и науки.
Подчеркнув важность подобного сотрудничества образовательных учреждений и работодателей, Никол Пашинян представил программы и инициативы правительства в сфере информационных и высоких технологий, которые направлены на формирование более благоприятной экосистемы для технологических стартапов и инвестиций.
Стороны подтвердили готовность к развитию сотрудничества и обменялись мнениями вокруг дальнейших совместных действий.