Դատախազությունը բողոք է նախապատրաստում Քոչարյանի և մյուսների գործը կասեցնելու որոշման դեմ
«Պարզաբանման կարգով տեղեկացնեմ, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 6-րդ հոդվածի 10.1-րդ կետի իմաստով քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին դատարանի որոշումը հանդիսանում է գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտ:
Չնայած այն հանգամանքին, որ օրենսգրքի 427-րդ հոդվածի առաջին մասի համաձայն առաջին ատյանի դատարանի` գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, սակայն նույն օրենսգրքի 376.1 հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ առաջին ատյանի դատարանների՝ գործով վարույթը կասեցնելու որոշումները վերաքննության կարգով բողոքարկման ենթակա են:
Այս իմաստով 2008թ. մարտի 1-ին և 2-ին կատարված իրադարձությունների վերաբերյալ անջատված և դատարան ուղարկված քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու վերաբերյալ Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կայացված դատական ակտի դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնելն իրավաչափ է:
ՀՀ դատախազությունում ուսումնասիրվել է նշված դատական ակտը և ներկայումս նախապատրաստվում է վերջինիս դեմ ՀՀ վերաքննիչ դատարան ներկայացվելիք բողոքը»,- ասված է նրա գրառման մեջ:

Прокуратура готовит жалобу против решения о приостановлении дела Кочаряна и остальных
«В плане разъяснения сообщу, что в смысле 10.1-го пункта 6-й статьи Уголовно-процессуального кодекса РА постановление суда о приостановлении производства уголовного дела является судебным актом, не решающим дело по существу.
Несмотря на то обстоятельство, что согласно первой части 427-й статьи кодекса, судебный акт суда первой инстанции, не решающий дела по существу, вступает в силу с момента вынесения, однако согласно 3-му пункту 376.1-й статьи того же кодекса, по части судов первой инстанции решения о приостановлении производства по делу подлежат обжалованию в порядке апелляции.
В этом смысле подача апелляционной жалобы против судебного акта, вынесенного судом общей юрисдикции первой инстанции города Еревана относительно приостановки производства по уголовному делу относительно событий 1-го и 2-го марта 2008г., отделенного и направленного в суд и обращения в КС, является правомерным.
В прокуратуре РА изучался указанный судебный акт и в настоящее время подготавливается жалоба против последнего, подаваемая в Апелляционный суд РА», - сказано в его записи.