ՌՈՒԲԵՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻ ՈՒՂԵՐՁԸ
Ձեզ եմ դիմում բանտից՝ հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ, որոնք կարծում եմ պահանջում են Ձեր ղեկավարած հաստատության ակտիվ և հետևողական ներգրավվածությունը։
Վերջերս հանդիպել եմ Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի հետ։ Հանդիպման ընթացքում բարձրացրել եմ կենցաղային, բժշկական, իրավական, մարդասիրական և դիվանագիտական մի շարք կոնկրետ հարցեր, որոնք վերաբերել են իմ և մյուս հայ բանտարկյալների պահման պայմաններին։ Այդ հարցերն ուղիղ ազդում են կալանքի տակ գտնվողների անվտանգության, առողջության և արժանապատվության վրա։ Մեր զրույցի ընթացքում Ադրբեջանի օմբուդսմենը նշել է, որ Ձեզ հետ արդեն քննարկել է Բաքու այցելելու հնարավորությունը, և ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել դրա կազմակերպմանը։ Սակայն այս նախաձեռնությունը դեռևս չի իրականացվել։
ՀՀ քաղաքացիները երկար ժամանակ պահվում են ադրբեջանական բանտերում՝ առանց ընտանիքի անդամների հետ հանդիպումների և անկախ մոնիթորինգի, այդ թվում՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից։ Այս պայմաններում, ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատու հաստատությունը որևէ նախաձեռնողականություն չի ցուցաբերում։
Չնայած երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը` ընթանում են բանակցություններ տնտեսական հարցերի շուրջ՝ Բաքվում ՀՀ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ուստի ինչո՞ւ կալանավորների կյանքի, առողջության և իրավունքների հարցերը պաշտոնական Երևանի օրակարգում չեն, և ինչո՞ւ պատվիրակության անդամներից ոչ մեկը չի այցելել գերիներին։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը՝ խնդրում եմ դիտարկել Ձեր, ինչպես նաև, համապատասխան պայմանների դեպքում, մյուս հայ բանտարկյալների հարազատների՝ Բաքու այցելելու հնարավորությունը։ Իմ կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, պատրաստ է մասնակցել այդպիսի նախաձեռնությանը և այցելել Բաքու։ Հավանաբար մյուս բանտարկյալների ընտանիքների անդամները ևս պատրաստ կլինեն։ Այդպիսի պատվիրակությունը պետք է լինի ինստիտուցիոնալ և
հետևողական՝ ունենալով ՀՀ վարչապետի քաղաքական աջակցությունը, որը հաշվետու է քաղաքացիների առջև։
Ադրբեջանի օմբուդսմենի առաջ իմ բարձրացրած հարցերը պահանջում են համակարգում երկու երկրների օմբուդսմենների միջև։ Նման համակարգման բացակայությունը փաստացի փակում է մարդասիրական միակ խողովակը։
Այս առումով խնդրում եմ Ձեզ հրապարակավ պատասխանել հետևյալ հարցերին.
1. Արդյո՞ք քննարկվում է Բաքու պաշտոնական պատվիրակության այց կազմակերպելու հնարավորությունը հայ գերիների հարազատների մասնակցությամբ։
2. Ինչպե՞ս է ձեր հաստատությունը պլանավորում համակարգել աշխատանքները Ադրբեջանի օմբուդսմենի հետ՝ ՀՀ քաղաքացիներին վերաբերող մարդասիրական հարցերի շուրջ։
3. Ձերբակալության պահից սկսած Ձեր ղեկավարած հաստատությունն ի՞նչ միջոցներ է ձեռնարկել հայ գերիների իրավունքները պաշտպանելու համար։
Կարծում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում չափազանց կարևոր է անհապաղ գործարկել մարդասիրական և իրավական բոլոր հնարավոր մեխանիզմները։ Ադրբեջանում անօրինական կերպով կալանավորված ՀՀ քաղաքացիների շահերի անտեսումը ՀՀ կառավարության կողմից անհամատեղելի է սեփական քաղաքացիների նկատմամբ պետության պարտավորությունների հետ։

Поддержи А1+!ОБРАЩЕНИЕ РУБЕНА ВАРДАНЯНА
Обращаюсь к Вам из заключения в связи с обстоятельствами, которые, как мне представляется, требуют активного и последовательного участия института, который Вы возглавляете.
Недавно у меня состоялась встреча с омбудсменом Азербайджана Сабиной Алиевой. В ходе этой встречи я поднял ряд конкретных вопросов – бытового, медицинского, юридического, гуманитарного и дипломатического характера, – касающихся условий содержания меня и других армянских заключённых. Речь идёт о вопросах, напрямую затрагивающих безопасность, здоровье и достоинство людей, находящихся в заключении. В ходе разговора Азербайджанским омбудсменом также упоминалось, что возможность Вашего визита в Баку уже обсуждалась, и азербайджанская сторона выразила готовность содействовать его организации. Однако эта инициатива пока не реализована.
Граждане Республики Армения содержатся в азербайджанских тюрьмах уже длительное время – без встреч с семьями и независимого мониторинга, включая МККК. В этих условиях институт, обязанный защищать права граждан Армении, демонстрирует отсутствие инициативы. Несмотря на отсутствие между странами дипломатических отношений, сегодня между ними ведутся переговоры по экономическим вопросам с физическим присутствием армянских представителей в Баку. Почему же вопросы жизни, здоровья и прав пленных не являются частью повестки официального Еревана, и никто из членов делегации ни разу не посетил пленных?
С учётом изложенного, прошу Вас рассмотреть возможность организации визита в Баку с Вашим участием, а также, при соответствующих условиях, родственников армянских заключённых. Моя супруга Вероника Зонабенд готова принять участие в такой поездке, как, вероятно, и представители других семей. Делегация должна иметь институциональный и последовательный характер с политической поддержкой премьер-министра Армении, который несёт ответственность перед гражданами.
Вопросы, поднятые мной перед омбудсменом Азербайджана, требуют координации между омбудсменами обеих стран. Отсутствие такой координации является фактическим отказом в единственном гуманитарном канале.
В этой связи прошу Вас дать публичный ответ на следующие вопросы:
1. Рассматривается ли возможность организации официального визита в Баку делегации с родственниками армянских пленных?
2. Как Ваш институт планирует координацию с омбудсменом Азербайджана по гуманитарным вопросам, касающимся граждан Республики Армения?
3. Какие меры уже предприняло Ваше ведомство для защиты прав армянских пленных с момента их задержания?
Считаю, что в сложившейся ситуации крайне важно оперативно задействовать все возможные гуманитарные и правовые механизмы. Игнорирование Правительством Армении интересов граждан своей страны, незаконно удерживаемых в Азербайджане, несовместимо с обязательствами государства перед своими гражданами.