Ucom-ի աջակցությամբ ամփոփվեց «ԴեմԱռԴեմ 2026» մարզային երիտասարդական ֆորումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինUcom-ի աջակցությամբ և ակտիվ մասնակցությամբ Վաղարշապատում ամփոփվեց «ԴեմԱռԴեմ. Սերունդների երկխոսություն» ամենամյա մարզային ֆորումը, որը կազմակերպվում է «Մարզերի երեխաները մարզերում» (ՄԵՄ) ՀԿ-ի կողմից։
Վաղարշապատի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատում անցկացվող ֆորումին մասնակցում էին ավելի քան 800 պատանիներ և երիտասարդներ Հայաստանի բոլոր մարզերից և Ջավախքից, ինչպես նաև ավագ սերնդի փորձառու մասնագետներ, հաջողակ գործարարներ և մտավորականներ։
Ֆորումն անցկացվում է «շրջված» ֆորմատով, որտեղ ավագներն են լսում երիտասարդներին։ 8 պատանի խոսնակներ կիսվեցին իրենց յուրահատուկ փորձառություններով և ոգեշնչող պատմություններով՝ «Լինե՞լ, թե՞ չլինել ԱԲ-ին ընկեր», «Ուղեղը որպես ազգային ռեսուրս», «Հայ ռոբոտն օվկիանոսից այն կողմ» և այլ թեմաներով։ Ելույթներին նրանք պատրաստվել էին մեկ ամիս՝ պրոֆեսիոնալ մենթորների հետ, որոնց թվում էր նաև Ucom Ակադեմիայի ղեկավարը։
«Ucom-ում մենք կարևորում ենք երիտասարդների ներուժի բացահայտումը և մարզերում տեխնոլոգիական կրթության հնարավորությունների ընդլայնումը։ «ԴեմԱռԴեմ» ֆորումը հիանալի օրինակ է, թե ինչպես կարող են պատանիները ոչ միայն լսել, այլև ոգեշնչել ավագ սերնդին։ Մենք ուրախ ենք, որ աջակցում ենք այս նախաձեռնությանը, քանի որ ներդրումը սերունդների միջև կառուցողական երկխոսության մեջ՝ ամենակարևոր ներդրումներից մեկն է մեր երկրի զարգացման համար», — նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ֆորումի տարածքում գործում էր նաև Ucom-ի տաղավարը, որտեղ երիտասարդները խաղացին թեմատիկ ինտելեկտուալ խաղեր, լուսանկարվեցին AI ֆոտոխցիկով և ծանոթացան ընկերության գործունեությանը և Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերին։
«Արդեն երրորդ անգամն է՝ «ԴեմԱռԴեմ»-ն ապացուցում է, թե որքան մեծ ներուժ կա մարզերում ապրող պատանիների մեջ, երբ նրանց պարզապես վստահում ես ու հարթակ տրամադրում։ Ucom-ի նման գործընկերների շնորհիվ այս ձայնն ավելի լսելի է դառնում ու իրական կապ ստեղծում սերունդների միջև։ Բայց մեր աշխատանքը միայն ֆորումով չի ավարտվում. ՄԵՄ ՀԿ-ն ողջ տարին մարզերում է՝ երեխաների կողքին։ Տարվա ընթացքում կազմակերպում ենք կրթական ճամբարներ ու երկու սերունդների ներգրավվածությամբ միջոցառումներ ՀՀ բոլոր մարզերում», - ասել է «Մարզերի երեխաները մարզերում» ՀԿ-ի նախագահ Արամայիս Մարգարյանը։
Ֆորումի ընթացքում գործում էր պատանիների կողմից ստեղծված և կառավարվող նախագծերի ցուցադրությունը, անցկացվեց պանելային քննարկում՝ «Երեխայի զարգացում և ապագա. ո՞րն է մեր դերը» թեմայով, կազմակերպվեցին մրցույթներ ու անակնկալներ։
Միջոցառման վերջում Ucom-ի կողմից նվերներ ու մրցանակներ հանձնվեցին ինտելեկտուալ խաղի հաղթողներին և ֆորումի խոսնակներին։ Ֆորումն ամփոփվեց Թմբաթա խմբի համերգով։
Ucom-ը Հայաստանում №1 օպերատորն է՝ ամենաարագ շարժական ինտերնետով և լավագույն ֆիքսված ցանցով (Ookla® Speedtest Intelligence®-ի 2025 թվականի 2-րդ կիսամյակի տվյալների հիման վրա)։ Ընկերությունը առաջարկում է ինտերնետ, IPTV և OTT հեռուստատեսություն, ֆիքսված և շարժական կապի ծառայություններ, ինչպես նաև կոնվերգենտ փաթեթներ։
«Մարզերի երեխաները մարզերում» սոցիալ-կրթական ՀԿ-ն իր նպատակն է համարում ստեղծել կիրթ, հայրենասեր և ամուր արժեհամակարգով առաջնորդների ապակենտրոն համայնք՝ հանուն Հայաստանի համաչափ զարգացման։ Այս պահին համայնքում ներգրավված են ավելի քան 400 ակտիվ կամավորներ Հայաստանի բոլոր մարզերից և Ջավախքից, ինչպես նաև ավելի քան 120 փորձառու մենթորներ Հայաստանից և Սփյուռքից։

При поддержке и активном участии Ucom в Вагаршапате состоялось подведение итогов ежегодного регионального форума «ДемАрДем: Диалог поколений», организованного общественной организацией «Дети регионов в регионах».
Форум, прошедший в Дворце культуры имени Комитаса в Вагаршапате, собрал более 800 подростков и молодых людей из всех регионов Армении и Джавахка, а также представителей старшего поколения — опытных специалистов, успешных предпринимателей и представителей интеллектуальной сферы.
Форум проводится в «перевернутом» формате, где старшее поколение слушает молодежь. Восемь юных спикеров поделились своими уникальными историями и представили вдохновляющие выступления на темы «Быть или не быть другом ИИ», «Мозг как национальный ресурс», «Армянский робот за океаном», как и другие. К выступлениям они готовились в течение месяца вместе с профессиональными менторами, среди которых также был руководитель Академии Ucom.
«В Ucom мы придаем большое значение раскрытию потенциала молодежи и расширению возможностей технологического образования в регионах. Форум «ДемАрДем» является ярким примером того, как подростки могут не только учиться, но и вдохновлять старшее поколение. Мы рады поддерживать эту инициативу, поскольку вклад в развитие конструктивного диалога между поколениями — один из важнейших вкладов факторов развития нашей страны», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
На площадке форума также был представлен павильон Ucom, где молодые участники участвовали в тематических интеллектуальных играх, фотографировались в AI-фотозоны и знакомились с деятельностью компании и ее программами корпоративной социальной ответственности.
«Уже в третий раз «ДемАрДем» доказывает, какой огромный потенциал есть у подростков, живущих в регионах, если им просто доверяют и предоставляют платформу для самовыражения. Благодаря таким партнёрам, как Ucom, этот голос становится более заметным и формируется реальная связь между поколениями. Однако наша работа не ограничивается только форумом. НПО «Дети регионов в регионах» работает в регионах круглый год — рядом с детьми. В течение года мы организуем образовательные лагеря и мероприятия с участием двух поколений во всех регионах Республики Армения», — отметил президент НПО Арамаис Маргарян.
В ходе форума была организована выставка проектов, созданных и реализуемых самими подростками, проведена панельная дискуссия по теме «Развитие ребенка и будущее: какова наша роль?», а также конкурсы и интерактивные активности. В завершение мероприятия Ucom вручил подарки и призы победителям интеллектуального конкурса и спикерам форума. Форум завершился концертом группы Tmbata.
Ucom — оператор №1 в Армении с самым быстрым мобильным интернетом и лучшей фиксированной сетью (на основании данных Ookla® Speedtest Intelligence® за 2-е полугодие 2025 года), предлагающий интернет, IPTV и OTT-телевидение, услуги фиксированной и мобильной связи, а также конвергентные пакеты.
«Дети регионов — в регионах» — социально-образовательная общественная организация, целью которой является формирование децентрализованного сообщества образованных и ценностно ориентированных лидеров во имя сбалансированного развития Армении. Сегодня в сообществе задействовано более 400 активных волонтеров из всех регионов Армении и Джавахка, а также более 120 опытных менторов из Армении и Диаспоры.