Hanesyan interview_visual
• Ամերիաբանկին հաջողվում է միևնույն ժամանակ լինել բավականաչափ հաճախորդամետ՝ անհատականացված սպասարկում ապահովելու և բավականաչափ հզոր՝ շուկայում լուրջ կշիռ ունենալու համար:
• Այն ունիվերսալ բանկ է, որն առաջարկում է ֆինանսական ծառայությունների համապարփակ փաթեթ։ Ամերիաբանկն արդյունավետ ծառայություններ է մատուցում թե՛ ֆիզիկական անձանց, թե՛ խոշոր բիզնեսներին՝ առաջնորդվելով բոլորի համար հավասար հնարավորությունների սկզբունքով:
Այսօր, երբ Հայաստանը վերագտնում է իր կապերը աշխարհի հետ և ամրապնդում ներդրողների վստահությունը, Ամերիաբանկը կանգնած է երկրի ֆինանսական փոխակերպման ակունքներում: Արտակ Հանեսյանի ղեկավարությամբ բանկը վերածվել է հենասյունային կառույցի, որը համատեղում է մեծ մասշտաբներն ու նորարարությունը:
Ամերիաբանկը մշտապես առանձնացել է շուկայում՝ վերաիմաստավորելով բանկային գործի մշակույթը Հայաստանում: «Ամերիաբանկը պարզապես բիզնես չէ, այն մարդկանց շուրջ կառուցված միջավայր է», - նշում է պարոն Հանեսյանը։ Բանկն առաջինն էր, որ ներդրեց իրապես հաճախորդամետ մոդել՝ հիմնված անհատականացման և երկարատև փոխհարաբերությունների վրա։ «Անհատականացման առումով մենք գործում ենք  «բուտիկ» բանկի սկզբունքով, բայց ունիվերսալ բանկի մասշտաբայնությամբ և հասանելիությամբ՝ սպասարկելով կորպորատիվ և մանրածախ հաճախորդների, ներդրողների և հանրության լայն շերտերի», - ասում է նա։
Հանեսյանի խոսքով, այսօր հաճախորդների գործարքների 99%-ը կատարվում է  մասնաճյուղերից դուրս, օնլայն բանկինգի օգտագործման ցուցանիշը կազմել է 80%: Հայաստանի` բանկային ծառայություններից օգտվող բնակչության 30%-ից ավելին օգտվում է Ամերիաբանկի ծառայություններից՝ չնայած այն հանգամանքին, որ հաստատությունն ամբողջ երկրի տարածքում ունի ընդամենը 28 մասնաճյուղ։
MyAmeria, MyHome, MyCar և MyInvest հարթակները թույլ են տալիս ռեզիդենտ, ոչ ռեզիդենտ հաճախորդներին և Սփյուռքին անխափան կերպով օգտվել բանկային ծառայություններից, ստանալ վարկավորում, կատարել ներդրումային և անշարժ գույքի գործարքներ։
ՓՄՁ-ների համար բանկը ստեղծել է ամբողջությամբ թվային էկոհամակարգ, որը թույլ է տալիս ընկերություններին գրանցվել, հաշիվներ բացել և ստանալ օնլայն սքորինգային վարկեր։ «Մրցակցության հիմքում մենք դրել ենք ոչ թե ֆինանսավորման պայմանները, այլ որակն ու սպասարկումը», - նշում է Արտակ Հանեսյանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում նաև կին ձեռներեցներին. վերջին 12 ամիսների ընթացքում բանկը կնքել է մոտ 800 միլիոն ԱՄՆ դոլարի գործարքներ, և այս գումարի զգալի մասը կուղղվի կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների և ՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը։ «Կանանց կողմից հիմնադրված և ղեկավարվող ընկերություններին բնորոշ են պատասխանատվության բարձր մակարդակն ու թափանցիկությունը, և մեզ համար իրապես մեծ հաճույք է նրանց հետ համագործակցելը»:
Մասշտաբը՝ որպես զարգացման գրավական
Ամերիաբանկի մասշտաբը թույլ է տալիս ֆինանսավորել Հայաստանում իրականացվող ամենահավակնոտ նախաձեռնությունները։ Մոտ 4.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի վարկային պորտֆելով և երկրի 1000 խոշորագույն հարկատուներից մոտ 80%-ի հետ գործընկերային հարաբերություններով՝ բանկը դարձել է ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի (այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի), տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և հանքարդյունաբերության ոլորտների ֆինանսավորման առաջատարը։ Հայաստանի նշանակալի նախագծերից շատերն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն ֆինանսավորվում են Ամերիաբանկի կողմից, ինչն ընդգծում է դոլարային բազմամիլիոն ներդրումներ կատարելու վերջինիս կարողությունը։
Ներդրողների և Սփյուռքի համար Ամերիաբանկը վստահելի հարթակ է։ Իր ներդրումային բանկինգի, իրավաբանական և խորհրդատվական կարողությունների շնորհիվ բանկը տրամադրում է գործարքների իրականացման համապարփակ աջակցություն՝ նախնական հետաքրքրվածությունից մինչև իրագործման փուլ։
Սփյուռքի հաճախորդները, մասնավորապես Կալիֆոռնիայում բնակվողները, կարող են հեռավար եղանակով հաշիվներ բացել, ստանալ անհատականացված պայմաններով հիփոթեքային վարկեր և կատարել ներդրումներ՝ մշտապես կապված մնալով Հայաստանի հետ։ Հայաստանը պատրաստ է դառնալ տարածաշրջանային կենտրոն, իսկ Ամերիաբանկը նպաստում է այդ խոստման իրագործմանը։

Hanesyan interview_visual
• Америабанку удается быть достаточно клиентоориентированным, чтобы создавать ощущение близости, и достаточно крупным, чтобы обладать значительным влиянием.
• Это универсальный банк, предоставляющий полный спектр финансовых услуг.
Америабанк предлагает эффективные услуги как частным лицам, так и крупным компаниям, обеспечивая равные условия для всех.
По мере восстановления коммуникаций в Армении и роста доверия инвесторов, Америабанк обретает ключевую роль в финансовой трансформации страны. Под руководством Артака Анесяна банк стал краеугольным финансовым учреждением, сочетающим масштаб с инновациями.
Америабанк на протяжении многих лет выделяется тем, что меняет само понимание того, как осуществляется банковское дело в Армении. «Америабанк – это не просто бизнес, это среда, выстроенная вокруг людей», – отметил г-н Анесян. Банк первым внедрил по-настоящему клиентоориентированную модель, основанную на персонализации услуг и долгосрочных отношениях. «Мы являемся своего рода бутик-банком с точки зрения персонализации услуг, а с точки зрения масштабов и доступности – универсальным банком», обслуживающим корпоративных и розничных клиентов, инвесторов и широкие слои населения.
Сегодня «99% клиентских транзакций совершаются вне филиалов», уровень проникновения онлайн-банкинга достиг 80%, и более 30% населения Армении, пользующегося банковскими услугами, обслуживается в Америабанке, несмотря на то, что у банка по всей стране всего 28 филиалов.
Такие платформы, как MyAmeria, MyHome, MyCar и MyInvest, обеспечивают бесперебойное подключение клиентов, кредитование, инвестирование и операции с недвижимостью, обслуживая как резидентов, так и нерезидентов и клиентов из диаспоры.
Для малых и средних предприятий банк создал полностью цифровую экосистему, которая позволяет предприятиям регистрироваться, открывать счета и получать онлайн-кредиты на основе кредитного скоринга. «Вместо того чтобы конкурировать по финансовым условиям, мы выбираем конкурировать по качеству и уровню сервиса», – отметил Анесян. Особое внимание уделяется женщинам-предпринимателям: за последние 12 месяцев банк заключил сделки на сумму около 800 миллионов долларов США, значительная часть этих средств будет направлена ​​на поддержку женщин-предпринимателей и малых и средних предприятий. «Компании, принадлежащие женщинам и управляемые ими, как правило, очень ответственны и прозрачны, – добавил Анесян, – и нам действительно приятно с ними работать».
Размер и масштаб расширяют возвожности.
Масштабы деятельности Америабанка позволяют финансировать самые амбициозные проекты Армении. Обладая кредитным портфелем в размере около 4,5 миллиардов долларов США и связями примерно с 80% из 1000 крупнейших налогоплательщиков страны, банк является ведущим учреждением, финансирующим проекты в сферах инфраструктуры, энергетики (включая возобновляемую энергетику), технологий, агробизнеса и горнодобывающей промышленности. Многие крупномасштабные проекты Армении полностью или частично финансируются Америабанком, что подчеркивает способность банка обеспечивать инвестиции в сотни миллионов долларов.
Для инвесторов и диаспоры Америабанк служит надежной платформой. Благодаря своим инвестиционно-банковским, юридическим и консультационным услугам, банк предоставляет сопровождение на всех этапах сделки, от первоначального интереса до окончательного заключения сделки.
Клиенты из диаспоры, особенно из Калифорнии, могут открывать счета дистанционно, получать доступ к персонализированным ипотечным продуктам и инвестировать, поддерживая тесную связь с Арменией. Армения имеет все предпосылки стать региональным центром, а Америабанк помогает воплотить этот потенциал в реальность.