Ucom-ի գլխավոր տնօրենը մասնակցեց շրջանաձև տնտեսությունը խթանող CirculUP! միջազգային համաժողովին
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է միջազգային CirculUP! շրջանաձև տնտեսության համաժողովի շրջանակներում կայացած պանելային քննարկմանը, որը տեղի է ունեցել Դիլիջանի միջազգային դպրոցում։
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «CirculUP!․ Հայաստանում շրջանաձև տնտեսությունը հանրայնացնելու կարողությունների զարգացում և իրազեկվածության բարձրացում» ծրագրի և Impact Hub միջազգային ցանցի կազմակերպած համաժողովը համախմբել էր ավելի քան 150 մասնակիցների՝ 40-ից ավելի երկրներից։ Միջոցառման նպատակն էր ուսումնասիրել թափոնազերծ ապագայի կառուցման գործնական լուծումները՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում։ Համաժողովը միաժամանակ հանդիսանում էր Impact Hub Global Gathering 2025 համաշխարհային հավաքի գլխավոր միջոցառումը, որն առաջին անգամ տեղի ունեցավ Հայաստանում։
Միջոցառման ընթացքում պաշտոնապես ազդարարվեց խնդիրների վրա հիմնված էկոհամակարգերի ձևավորման մեթոդաբանության մեկնարկի մասին, որը մշակվել է Impact Hub Global-ի կողմից։ Այս մեթոդաբանության նպատակն է խաչաձև համագործակցության միջոցով խթանել տեղական կայուն զարգացման ջանքերը՝ պետական, մասնավոր և քաղաքացիական հասարակության միջև։
«Հայաստանում մեր փորձը ցույց է տալիս, թե ինչ է նշանակում դուրս գալ փորձնական ծրագրերի շրջանակներից և ստեղծել իրական էկոհամակարգեր, որտեղ քաղաքականություն մշակողները, ձեռնարկատերերը, ներդրողները և հասարակության ներկայացուցիչները համատեղ ձևավորում են երկարաժամկետ լուծումներ», - նշել է Իմփաքթ Հաբ-ի գործադիր տնօրեն Տատյանա Գլադը։
Ռալֆ Յիրիկյանը հինգ փորձագետներից մեկն էր, ով հանդես եկավ «Հայաստանի շրջանաձև տնտեսության ներուժի բացահայտումը․ տեսակետներ ոլորտից» խորագրով մասնագիտական պանելային քննարկմանը։ Իր ելույթում նա շեշտեց խոշոր ընկերությունների դերը շրջանաձև ստարտափների աջակցման գործում՝ ներկայացնելով, թե ինչպես կարող են այդ ընկերությունները՝ իրենց գնումների քաղաքականության և մատակարարման շղթայի պատասխանատու կառավարման միջոցով, նպաստել կայուն նորարարությանը։
«Այսօր աշխարհը շարժվում է շրջանաձև տնտեսության ուղղությամբ, և մենք՝ Ucom-ում, որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն, լիովին գիտակցում ենք, թե որքան կարևոր է այդ փոփոխության մի մաս լինել։ Շրջանաձև տնտեսությունը պարզապես միտում չէ՝ այն ապագայի բիզնես մոդելն է, և մենք հպարտ ենք աջակցել նման նախաձեռնություններին, որոնք կարող են այս ուղղությամբ իրական փոփոխություն բերել», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր CirculUP! ծրագրից քաղած ամենամեծ դասերից մեկն այն է, որ նույնիսկ փոքր երկրներում համակարգային փոփոխություն հնարավոր է, եթե մենք բաց ենք համագործակցության համար», - հավելել է CirculUP! ծրագրի ղեկավար Անի Բաբումյանը։
Նշենք, որ սա արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Ucom-ը և Իմփաքթ Հաբ Երևանը համագործակցում են «Ucom Ֆելլոուշիփ» ծրագրի շրջանակում, որն այս տարի կենտրոնացած է շրջանաձև տնտեսության լուծումների վրա։ Համաժողովն անցկացվել է Հայաստանում շրջանաձև տնտեսության նկատմամբ աճող հետաքրքրության ֆոնին, և Ucom-ը շարունակում է համադրել կորպորատիվ առաջնորդությունն ու ստարտափ նորարարությունը՝ աջակցելով իր կողմից նախաձեռնվող կայուն զարգացման ծրագրերին։
**Իմփաքթ Հաբ Երևանը, որը հիմնադրվել է 2016 թվականին, ամբողջ աշխարհում գործող 110+ Իմփաքթ Հաբ ցանցի ներկայացուցիչ է։ Այն իր անդամ ձեռնարկատերերին և նորարարներին տրամադրում է համայնքային նորարարական ռեսուրսների, կրթական ծրագրերի և միջոցառումների լայն շրջանակ՝ բոլորը շատ խթանող և հզորացնող աշխատանքային տարածքում: Impact Hub-ը նաև սոցիալական նորարարությունների ինկուբատոր է և ունի ինկուբացիոն և արագացվող ծրագրերի նախագծման և իրականացման երկար տարիների փորձ: Իր հիմնադրումից ի վեր Impact Hub Yerevan-ը նախագծել և իրականացրել է 40+ ծրագիր, ավելի քան 500 կրթական դասընթացներ և միջոցառումներ, և այժմ հյուրընկալում է ավելի քան 350 անդամների, որոնք իրականացնում են ավելի քան 100 ծրագրեր, որոնք ներկայացնում են Հայաստանում գործող գրեթե բոլոր

Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян принял участие в панельной дискуссии на первом Международном форуме по циркулярной экономике
Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян принял участие в панельной дискуссии в рамках первого Международного форума по циркулярной экономике CirculUP!, который состоялся в колледже UWC Дилижан.
Форум, организованный международной сетью Impact Hub в рамках финансируемого ЕС проекта «CirculUP! Укрепление потенциала и повышение осведомлённости для популяризации циркулярной экономики в Армении», объединил более 150 участников из более чем 40 стран для обсуждения практических решений по построению безотходного будущего в Армении и за её пределами. Форум также является ключевым мероприятием Impact Hub Global Gathering 2025, который впервые проходит в Армении.
Форум ознаменовал официальное начало внедрения методологии построения экосистем, основанных на прикладной модели, разработанной Impact Hub Global. Цель — содействие устойчивому развитию на местном уровне через межсекторальное сотрудничество между государственными структурами, бизнесом и гражданским обществом.
«Армения демонстрирует, как выйти за рамки пилотных проектов и строить настоящие экосистемы, где законодатели, предприниматели, инвесторы и обычные граждане совместно создают долгосрочные решения», — отметила исполнительный директор сети Impact Hub Татьяна Глад.
Ральф Йирикян был одним из пяти экспертов, приглашённых к участию в панельной дискуссии на тему «Раскрытие потенциала циркулярной экономики в Армении: мнения в отрасли». В своём выступлении он подчеркнул важность корпоративного партнёрства в поддержке стартапов, работающих в сфере циркулярной экономики, и рассказал о том, как крупные компании могут способствовать устойчивым инновациям через политику закупок и ответственное управление цепочками поставок.
«Сегодня весь мир движется в сторону циркулярности, и мы в Ucom, как социально ответственная компания, понимаем, насколько важно быть частью этого перехода. Циркулярная экономика — это не просто тренд, это будущее бизнеса, и мы гордимся тем, что поддерживаем инициативы, способные стимулировать эти изменения», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Один из главных уроков, которые мы извлекли из проекта CirculUP! — это то, что системные изменения возможны даже в небольших странах, если мы открыты к сотрудничеству», — подчеркнула руководитель программы CirculUP! Ани Бабумян.
Отметим, что это уже второй год сотрудничества между Ucom и Impact Hub Yerevan в рамках программы Ucom Fellowship, которая в этом году сосредоточена на решениях в области циркулярной экономики. Форум совпал с растущим интересом к данной теме в Армении, и Ucom продолжает объединять корпоративное лидерство с инновациями стартапов в рамках инициатив, направленных на устойчивое развитие.
**Impact Hub Yerevan был основан в 2016 году. Офис входит международную сеть из более чем 110 хабов, действующих по всему миру. Организация предоставляет своим членам-предпринимателям и новаторам широкий спектр инновационных ресурсов
сообщества, образовательных программ и мероприятий, и все это в очень стимулирующей и расширяющей возможности рабочей среде. Impact Hub также является инкубатором для социальных инноваций и имеет многолетний опыт разработки и реализации программ инкубации и акселерации. С момента своего создания Impact Hub Yerevan разработал и реализовал более 40 программ, более 500 образовательных курсов и мероприятий, и в настоящее время насчитывает более 350 членов, реализующих более 100 проектов, представляющих почти все сектора, действующие в Армении.