Հայաստանում կմեկնարկի առաջին զբոսաշրջային գնացքը
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն՝ համագործակցելով չեխական զբոսաշրջային օպերատոր Gepard Express-ի հետ, գործարկում է Հայաստանի համար նոր ծառայություն՝ զբոսաշրջային գնացք: Ծրագիրն իր տեսակի մեջ առաջինն է երկրում և նպատակ ունի զարգացնել երկաթուղային զբոսաշրջությունը տարածաշրջանում։
Առաջին զբոսաշրջային գնացքը կմեկնարկի հունիսի 28-ին՝ 9-օրյա երթուղով, որը կանցնի Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքներով։ Գնացքով կճանապարհորդեն շուրջ 300 հիմնականում եվրոպացի զբոսաշրջիկներ, ովքեր կայցելեն Սևան, Երևան, Գյումրի, ինչպես նաև Թբիլիսի, Քութայիսի և Բաթումի։
Ուղևորության ընթացքում զբոսաշրջիկները կապահովվեն բարձր հարմարավետությամբ՝ տեղակայվելով ՀԿԵ ընկերության վագոններում, որոնք կհանդիսանան, որպես հյուրանոցային սենյակներ։ Գնացքում նախատեսված են հարմարավետ քնելու պայմաններ, օդորակիչ, լոգասենյակներ և այլ ծառայություններ։ Այս ընթացքում հյուրերը կկարողանան լիարժեք ծանոթանալ Հայաստանի և Վրաստանի մշակույթին, պատմությանը, բնությանը և տեսարժան վայրերին։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը նշել է.
«Երկաթուղային զբոսաշրջությունը աշխարհում լայնորեն կիրառվում է, բայց Հայաստանում այն դեռ նորություն է։ Այս նախաձեռնությամբ մենք նպատակ ունենք ընդլայնել մեր ծառայությունների շրջանակը և նոր լիցք հաղորդել տարածաշրջանային զբոսաշրջությանը։ Մենք վստահ ենք, որ բարձրորակ ծառայությունները կգնահատվեն մեր հյուրերի կողմից, իսկ երկաթուղային զբոսաշրջությունը կդառնա Հայաստանում զարգացող և կայուն ուղություն»։
Չարտերային ուղևորությունները նորություն չեն ՀԿԵ-ի համար. ընկերությունն արդեն մի շարք հաջող փորձեր ունի ներպետական ուղղություններով՝ էլեկտրագնացքների միջոցով։ Վերջին չարտերային ուղևորությունը տեղի է ունեցել հունիսի 21-ին՝ Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղով։ Սակայն առաջին անգամ է, երբ նմանատիպ նախագիծն իրականացվում է միջազգային երթուղում՝ զբոսաշրջային նպատակներով։
Gepard Express ընկերությունը երկաթուղային զբոսաշրջության ոլորտում ունի երկարամյա փորձ և մասնագիտացված է միջազգային տուրիստական երթուղիների կազմակերպման մեջ։ Հայաստանի և Վրաստանի գեղատեսիլ բնությունը, հարուստ մշակույթը և պատմական ժառանգությունը խոստանում են դարձնել այս նախաձեռնությունը յուրահատուկ և հիշարժան բոլոր մասնակիցների համար։

Первый туристический поезд в Армении
Поддержи А1+!Компания «Южно-Кавказская железная дорога» совместно с чешским туристическим оператором Gepard Express предоставляют новую для Армении услугу туристического поезда. Первый поезд отправится в 9-дневный рейс 28 июня и будет курсировать по Армении и Грузии.
300 преимущественно европейских туристов побывают на Севане, в Ереване и в Гюмри, в Тбилиси, Кутаиси и Батуми. В течение всей поездки они будут жить в купейные вагоны собственности ЮКЖД, как в гостиничных номерах. В частности, в поезде им будут доступны комфортные спальные места, кондиционирование в пути, душевые и иные услуги. За это время гости смогут полноценно ознакомиться с культурой, историей, природой и достопримечательностями Армении и Грузии.
Чартерные рейсы для ЮКЖД не являются новшеством – компания активно предоставляет соответствующие услуги в подвижном составе для пригородного сообщения – электричках. Последний такой рейс был осуществлен по маршруту Ереван-Гюмри-Ереван 21 июня. Однако подвижной состав международного сообщения в этих целях компания использует впервые.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников: «Железнодорожный туризм – довольно популярное занятие, но не в Армении. Это нововведение призвано разнообразить спектр услуг, предоставляемых нашей компанией, и является своеобразным новшеством для всего нашего региона. Надеемся, что наши гости оценят качество предоставляемых услуг, и железнодорожный туризм станет для Армении обычным явлениям. ЮКЖД намерено и в дальнейшем развивать подобный вид перевозок.».
Компания Gepard Express – специализированная, в том числе в сфере железнодорожного туризма, компания с большим опытом предоставления подобных услуг.