Այսօրվանից ՀՀ -Թուրքիա սահմանի «Մարգարա» անցման կետում սահմանային ծառայությունն իրականացվում է ՀՀ Սահմանապահ զորքերով (տեսանյութ)
Այսօրվանից Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի «Մարգարա» անցման կետում սահմանային ծառայությունն իրականացվում է բացառապես ՀՀ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
«Մարգարա» անցման կետը չի գործում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև պետական սահմանի փակ լինելու պատճառով։ 2022 թվականի ամռանը անցման կետը ՀՀ Կառավարության որոշմամբ հիմնանորոգվեց և այնտեղ սկսվեց իրականացվել մշտական ծառայություն՝ ՌԴ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերին երախտագիտությունս եմ հայտնում Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի այս հատվածում իրականացրած ծառայության համար։
«Մարգարա» սահմանային կետի անցումը ՀՀ Սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության ներքո նշանակում է, որ 2025 թվականի մարտի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունից ելք և Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող բոլոր մարդկանց սահմանային հսկողությունը կիրականացվի բացառապես Հայաստանի Հանրապետության Սահմանապահ զորքերի ուժերով, որովհետև բոլոր այդպիսի (գործող և չգործող) կետերում ծառայություն իրականացնում են միայն ՀՀ Սահմանապահ զորքերը։

С сегодняшнего дня пограничную службу на пункте пропуска «Маргара» границы Армения-Турция осуществляют Пограничные войска РА (видео)
Поддержи А1+!С 1 марта 2025 года пограничный контроль всех лиц, въезжающих и выезжающих из Республики Армения, будет осуществляться исключительно силами Пограничных войск Республики Армения. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Никол Пашинян.
«С сегодняшнего дня пограничную службу на контрольно-пропускном пункте «Маргара» на государственной границе Армении и Турции осуществляют исключительно силы Пограничных войск Республики Армения.
КПП «Маргара» не функционирует в связи с закрытием государственной границы между Арменией и Турцией. Летом 2022 года решением правительства Республики Армения пункт пропуска был полностью отремонтирован и там началась постоянная служба подразделений Пограничных войск Российской Федерации.
Выражаю благодарность Пограничным войскам ФСБ Российской Федерации за службу, оказанную на данном участке армяно-турецкой государственной границы.
Передача пограничного пункта «Маргара» в подчинение Пограничных войск Республики Армения означает, что с 1 марта 2025 года пограничный контроль всех лиц, въезжающих и выезжающих из Республики Армения, будет осуществляться исключительно силами Пограничных войск Республики Армения, поскольку на всех подобных пунктах (действующих и недействующих) службу несут только Пограничные войска Республики Армения».