Ջալալ Հարությունյանը դատապարտվեց 5 ու կես տարվա ազատազրկման
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը դատապարտվեց 5 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման: Դատական ակտը քիչ առաջ հրապարակել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը: Տեղեկությունը «Լուրերի» հետ զրույցում հաստատել են դատախազությունից:
Հանրային մեղադրողը միջնորդել էր Հարությունյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման: Դատախազությունից տեղեկացրել են, որ դատական ակտը ստանալուց հետո կքննարկի վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը:
ՊԲ նախկին հրամանատարը մեղավոր է ճանաչվել 44-օրյա պատերազմի՝ ռազմական դրության ժամանակ՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 12-ին, ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու համար, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ` Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի 20 զինծառայող է զոհվել, իսկ մեկ զինծառայողի գտնվելու վայրը մինչև օրս անհայտ է:

Джалал Арутюнян приговорен к 5,5 годам лишения свободы
Поддержи А1+!Сюникский областной суд общей юрисдикции приговорил бывшего командующего Армией обороны Нагорного Карабаха генерал-лейтенанта Джалала Арутюняна к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Суд признал его виновным в виновным по части 3 статьи 550 УК Армении (воинская должностная халатность, совершенная во время военного положения, войны или в боевой обстановке, или которое по неосторожности повлекло смерть человека; наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет).
Обвинение требовало приговорить его к 6 годам лишения свободы, однако суд сократил срок до 5 лет и 6 месяцев.
Джалал Арутюнян обвиняется в ненадлежащем исполнении своих должностных обязанностей 12 октября 2020 года, что, согласно обвинительному заключению, повлекло тяжкие последствия.
Согласно материалам уголовного дела, азербайджанские вооруженные силы атаковали дивизию Д20 воинской части «Цор», однако в ответ на сигнал тревоги, поднятый командованием дивизии, Арутюнян, согласно материалам дела, сообщил, что приближающиеся солдаты — «свои».