Փաշինյանը պատասխանել է բանախոս Դեյվիդ Քարիի հարցերին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄիջազգային կրոնական ազատության 5-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետը պատասխանել է հարցերի
Դեյվիդ Քարի - Շնորհակալություն պարոն վարչապետ այս միջոցառմանը ներկա լինելու համար, դա մեզ համար պատիվ է։ Ամենակարևոր հարցն այսօր այն է, թե ինչպես հասնել խաղաղության այն բարդ տարածաշրջանում, որտեղ Դուք ապրում եք։ Ուզում եմ շնորհավորել Ձեզ` «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության համար։ Պատմեք, խնդրում եմ, ինչ հեռանկարներ կան «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության հետ կապված։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն։ Սա իսկապես լավ հնարավորություն է և պատիվ։ Այո, մենք նախաձեռնել ենք մի ծրագիր, որը կոչել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Դա առաջին հերթին մեր տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման մասին է, բայց այն միայն հաղորդակցությունների մասին չէ, որովհետև եթե հարցին նայենք կրոնական հանդուրժողականության տեսանկյունից, այն նաև մարդկանց միջև շփման մասին է, որովհետև երբ տրանսպորտային հաղորդակցությունները բաց են, սա առաջին հերթին մարդկանց համար իրար հետ շփվելու հնարավորություն է: Դա շատ որոշիչ գործոն է կայուն և ամուր խաղաղության համար։ Սա մեր տարածաշրջանային երկրներին ուղղված բաց առաջարկություն է, և իհարկե, նրանցից յուրաքանչուրի հետ մենք աշխատում ենք այս նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով։
Դեյվիդ Քարի - Հրաշալի է։ Հազարամյակներով Հայաստանը գտնվել է Աբրահամյան կրոնների խաչմերուկում։ Տնտեսությունից անդին անցնելով, ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը մշակութային առումով դառնալ միջկրոնական երկխոսության մաս մահմեդականների, քրիստոնյաների, հրեաների և մյուսների միջև։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Արդեն նշել եմ, որ մեր երկրում ունենք տարբեր կրոնական համայնքներ։ Իհարկե, մեր երկրում չկա լարվածություն կրոնական համայնքների միջև։ Իհարկե, կան որոշակի ուժեր, ինչպես ամենուր, որոնք փորձում են սադրիչ քայլեր անել դրսից, բայց մեր ինստիտուտները հաջողությամբ արձագանքում են դրանց՝ թույլ չտալով որևէ մեկին լարվածություն սերմանել կրոնական համայնքների միջև։
Մեր երկրում տեղի է ունենում իրական երկխոսություն։ Ինչպես նշել եմ, մեզ մոտ է գտնվում աշխարհի ամենամեծ եզդիական համայնքը և այդ համայնքը մեր երկրի, ազգային ժառանգության շատ կարևոր մաս է կազմում։ Իհարկե, մենք մեծ հարգանք ենք տածում մահմեդականների, հրեաների և այլ կրոնական խմբերի նկատմամբ։ Ես արդեն ասել եմ, որ Հայաստանի ամենամեծ կրոնական հաստատությունը Հայ Առաքելական Եկեղեցին է, բայց մենք ունենք նաև Հայ Կաթողիկե եկեղեցի, և այլ եկեղեցիներ։ Սա մեզ համար շատ կարևոր ավանդույթ է։
Դեյվիդ Քարի - Արդեն տարիներ է, ինչ Հայաստանն անցում է կատարել կայսրության մաս կազմող երկրից անկախ պետության: Ինչպե՞ս է հայ ժողովուրդն էմոցիոնալ առումով ընդունել հանգամանքը, որ այն դարձել է իրապես անկախ պետություն՝ մնալով փոխկապակցված մնացած տարածաշրջանի հետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, սա իսկապես շատ կարևոր հարց է։ Այժմ մենք փորձում ենք պետականության, անկախության գաղափարները մոտեցնել մեր ժողովրդին։ Որովհետև Դուք իրավացի եք, դրանք բացարձակապես տարբեր բաներ են, երբ կայսրության քաղաքացի ես ու երբ անկախ ու ժողովրդավարական երկրի քաղաքացի ես։ Երկար ժամանակ, մի քանի հարյուրամյակ, Հայաստանը չի ունեցել անկախ պետականություն, և 30 տարի առաջ մենք սկսեցինք մեր անկախության կերտումը, և հիմա գտնվում ենք կայուն ժողովրդավարություն ստեղծելու գործընթացի մեջ։ Դա հեշտ ճանապարհ չէ, բայց չափազանց կարևոր է։ Սակայն մենք անում ենք դա, ինչպես նշեցի, մենք զարգացող ժողովրդավարություն ենք, ինչը ցույց է տալիս, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանում մեծ ապագա ունի։
Դեյվիդ Քարի - Կուլիսների հետևում կարճ խոսակցություն ունեցանք և իմացա, որ սիրում եք հեծանիվ վարել, ինչը ես ինքս անում էի տարիներ առաջ։ Մի քանի անգամ եղել եմ Հայաստանում, տեսել եմ այդ գեղեցիկ երկիրը, նույնիսկ հայացք եմ նետել վիճելի տարածքներին, որտեղ վերջին տարիներին ողբերգական իրադարձություններ տեղի ունեցան։ Ես կցանկանայի տեսնել Հայաստանը` որպես ճամփորդության երկիր, որտեղ մարդիկ կգային․․․։ Ինչպիսի՞ ապագա է սպասվում, կարծում եք ինչ-որ մի օր Հայաստանը կդառնա՞ ճամփորդության համար գրավիչ երկիր։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այո իհարկե։ Իմիջիայլոց, մենք աշխատում ենք պրոֆեսիոնալ մրցաշար կազմակերպելու ուղղությամբ, գուցե անունը լինի Ճամփորդություն դեպի Հայաստան․․.
Դեյվիդ Քարի - Կարո՞ղ եմ դրա համար հոնորարներ ստանալ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այո, իհարկե։ Բայց պրոֆեսիոնալ մրցաշար կազմակերպելը ժամանակ կպահանջի, գուցե մի քանի տարի, դրա համար մենք որոշել ենք այս տարի կազմակերպել սիրողական հեծանվավազք Հայաստանի հարավից դեպի հյուսիս, և բոլորիդ հրավիրում եմ մասնակցել։ Դա կլինի շատ լավ հնարավորություն` տեսնելու Հայաստանի Հանրապետության գեղեցիկ բնությունը, և մենք կուզենայինք ձեզ բոլորին տեսնել մեր երկրում։
Դեյվիդ Քարի - Շնորհակալ ենք այստեղ գալու համար։ Ձեր գալը նշանակում է, որ Դուք հավատում եք կրոնական ազատությանը, որ յուրաքանչյուրն իրավունք ունի դավանել իր կրոնին։ Ո՞րն է Ձեր եզրափակիչ ուղերձն այս մարդկանց, ովքեր տարբեր հավատքներ ունեն, բայց հավատում են, որ մարդիկ իրավունք ունեն դավանել իրենց սրտից բխող հավատքին։ Ի՞նչ կասեք նրանց ոգևորելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, ինձ համար Սուրբ Աստվածաշնչի, Նոր կտակարանի արժեքները շատ կարևոր են և իմ քաղաքական գործունեության սկիզբը հիմնված էր դրա վրա։ Երբ ես բանտում էի՝ որպես քաղբանտարկյալ, Աստվածաշունչն էր այն ուժը, որ օգնեց ինձ հաղթահարել այդ փորձությունը։ Իհարկե, շատ կարևոր է առաջնորդվել Աստվածաշնչով, ինձ համար, մասնավորապես, Նոր Կտակարանով, թե ինչպես վարվել ամենօրյա աշխատանքում։
Իհարկե, դա հեշտ չէ, մասնավորապես քաղաքականության մեջ, բայց մենք փորձում ենք ունենալ արժեքահեն քաղաքականություններ, լինի դա ներքին քաղաքականություն,
տնտեսական քաղաքականություն, արտաքին քաղաքականություն։ Սրա համար կրոնական հանդուրժողականությունը և ազատությունը շատ կարևոր է։ Շատ դժվար է պատկերացնել ժողովրդավարություն՝ առանց կրոնական ազատության։ Այսպիսով, մենք տեսնում ենք Հայաստանը՝ որպես ժողովրդավարական երկիր, իրական ժողովրդավարական երկիր՝ աշխույժ քաղաքական երկխոսությամբ, տարածաշրջանային երկխոսությամբ, տարբեր մարդկանց, երկրների և քաղաքակրթությունների հետ երկխոսությամբ։
Մենք կաշխատենք այն ուղղությամբ, որպեսզի Հայաստանը դարձնենք շատ լուսավոր մի վայր տարբեր մարդկանց համար, որպեսզի նրանք գան, երկխոսության մեջ մտնեն, հեծանիվ վարեն, վայելեն բնությունը, կերակուրները և տեսնեն սրբավայրերը։ Մեր կրոնական կենտրոնը Էջմիածինն է, և ինչպես նշեցի` 301 թվականին Քրիստոնեությունն ընդունվեց հայոց թագավորի կողմից, որն առաջին դեպքն էր, երբ որևէ երկիր ընդունեց Քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն։ Այս զարգացման հետ կապ ունեցող բոլոր վայրերը հիմա գտնվում են Հայաստանում, դրանք սրբավայրեր են, և ես հրավիրում եմ այցելել դրանք, և Խոր Վիրապում, որտեղ մեր առաջին պատրիարքը կալանավորված էր՝ որպես քրիստոնյա, դա հետապնդում էր, բայց որոշ ժամանակ անց թագավորը հասկացավ, որ Քրիստոնեությունն է լավագույն կրոնը, և նա ընդունեց համապատասխան որոշում։ Այսպիսով, հրավիրում եմ բոլորիդ տեսնել բոլոր սրբավայրերը և փոխկապակցվել այս շատ հարուստ ու կարևոր պատմության հետ։
Դեյվիդ Քարի - Ես եղել եմ դրանցից մի քանիսում, շատ գեղեցիկ սրբավայրեր են։ Շնորհակալություն պարոն վարչապետ խաղաղության հանդեպ Ձեր հանձնառության համար։

Пашинян ответил на вопросы спикера Дэйвида Кари (видео)
Дэйвид Кари - Спасибо, господин премьер-министр, за участие в этом мероприятии, для нас это большая честь. Самый важный вопрос сегодня заключается в том, как достичь мира в сложном регионе, в котором Вы живете. Хочу поздравить вас с инициативой “Перекресток мира”. Расскажите, пожалуйста, каковы перспективы у инициативы “Перекресток мира”?
Премьер-министр Никол Пашинян - Спасибо еще раз. Это действительно хорошая возможность и честь. Да, мы инициировали программу под названием “Перекресток мира”. Речь идет, прежде всего, об открытии наших региональных коммуникаций, но речь не только о коммуникациях. Ведь если мы посмотрим на этот вопрос с точки зрения религиозной толерантности, речь и о контактах между людьми, потому что когда открыты транспортные коммуникации, это, прежде всего, возможность для людей общаться друг с другом. Это - довольно решающий фактор для стабильного и прочного мира. Это открытое предложение адресованное странам нашего региона, и, конечно, мы работаем с каждой из них, чтобы воплотить этот проект в жизнь.
Дэйвид Кари - Это замечательно. На протяжении тысячелетий Армения находилась на перекрестке авраамических религий. Выходя за рамки экономики, каким образом Армения может в культурном плане стать частью межконфессионального диалога между мусульманами, христианами, иудеями и другими вероисповедующими?
Премьер-министр Никол Пашинян - Я уже отметил, что в нашей стране есть разные религиозные общины. Конечно, в нашей стране нет никакой напряженности между религиозными общинами. Конечно, есть определенные силы, как и везде, которые извне пытаются предпринимать провокационные шаги, но наши институты успешно реагируют на них, никому не позволяя сеять напряженность между религиозными общинами.
В нашей стране происходит настоящий диалог. Как я уже сказал, у нас проживает самая большая в мире община езидов, и эта община является очень важной частью национального наследия нашей страны. Конечно, мы с большим уважением относимся к мусульманам, иудеям и другим религиозным группам. Я уже говорил, что крупнейшей религиозной организацией в Армении является Армянская Апостольская Церковь, но у нас есть также Армянская Католическая Церковь и другие церкви. Для нас это очень важная традиция.
Дэйвид Кари - Прошло много лет с тех пор, как Армения перешла от статуса части империи к статусу независимого государства. В эмоциональном плане как армянский народ воспринял тот факт, что он стал по-настоящему независимым государством, оставаясь при этом взаимосвязанным с остальным регионом?
Премьер-министр Никол Пашинян - Знаете, это действительно важный вопрос. Сейчас мы пытаемся подвести нашему народу идеи государственности и независимости. Потому что вы правы, это совершенно разные вещи, когда вы гражданин империи и когда вы гражданин независимой и демократической страны. Долгое время, несколько столетий, Армения не имела независимой государственности, а 30 лет назад мы начали строить свою независимость, и сейчас находимся в процессе создания стабильной демократии. Это нелегкий путь, но он чрезвычайно важен. Но мы это делаем, как я уже сказал, мы являемся развивающейся демократией, что показывает, что у демократии в Армении большое будущее.
Дэйвид Кари - За кулисами у нас был короткий разговор, и я узнал, что Вы любите кататься на велосипеде, как и я сам много лет назад. Я был в Армении несколько раз, видел эту прекрасную страну и даже заглядывал на спорные территории, где в последние годы произошли трагические события. Я хотел бы видеть Армению местом отдыха, куда приезжали бы люди... Как Вы думаете, какое будущее ждет Армению, станет ли она когда-нибудь привлекательной страной для путешествий?
Премьер-министр Никол Пашинян - Да, конечно. Кстати, мы работаем над организацией профессионального турнира, возможно, он будет называться “Путешествие в Армению”
Дэйвид Кари - Смогу ли я получить награду?
Премьер-министр Никол Пашинян - Да, конечно. Но организация профессионального турнира займет время, возможно, несколько лет, поэтому мы решили организовать в этом году любительскую велогонку с юга на север Армении, и я приглашаю всех вас принять в ней участие. Это будет прекрасная возможность увидеть прекрасную природу Республики Армения, и мы хотели бы видеть всех вас в нашей стране.
Дэйвид Кари - Спасибо, что пришли сюда. Ваш приход означает, что Вы верите в свободу вероисповедания, в то, что каждый имеет право исповедовать свою религию. Каково Ваше заключительное послание этим людям, которые придерживаются разных убеждений, но верят, что люди имеют право исповедовать веру, исходящую от их сердец. Что Вы сказали бы, чтобы их подбодрить?
Премьер-министр Никол Пашинян - Знаете, для меня очень важны ценности Священного Писания, Нового Завета, и начало моей политической деятельности было основано на этом. Когда я находился в тюрьме как политический заключенный, Библия была той силой, которая помогла мне преодолеть это испытание. Конечно, для меня очень важно руководствоваться Библией, в частности Новым Заветом, в том, как вести себя в повседневной работе.
Конечно, это нелегко, особенно в политике, но мы стараемся проводить политику, основанную на ценностях, будь то внутренняя политика, экономическая политика или внешняя политика. Для этого очень важны религиозная толерантность и свобода. Очень трудно представить демократию без свободы вероисповедания. Таким образом, мы видим Армению как демократическую страну, настоящую демократическую страну с активным политическим диалогом, региональным диалогом, диалогом с разными людьми, странами и цивилизациями.
Мы будем работать над тем, чтобы сделать Армению очень светлым местом для разных людей, чтобы они могли приезжать, вести диалог, кататься на велосипедах, наслаждаться природой, едой и видеть наши Святыни. Нашим религиозным центром является Эчмиадзин, и, как я уже сказал, в 301 году нашей эры армянский царь принял христианство, что стало первым случаем, когда какая-либо страна приняла бы христианство в качестве государственной религии. Все места, связанные с этим событием, находятся в Армении, это Святые места, и я приглашаю вас посетить их, также и Хор Вирап, где как христианин был заключен наш первый Патриарх, который подвергался гонениям, но спустя некоторое время царь понял, что христианство - лучшая религия, и принял соответствующее решение. Поэтому я приглашаю вас всех посетить все Святые места и приобщиться к этой очень богатой и важной истории.
Дэйвид Кари - Я был в некоторых из них, это очень красивые заповедные места. Благодарю Вас, господин премьер-министр, за Вашу приверженность миру.