Խոսել ենք նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջև սահմանազատման գործընթացն ակտիվացնելու մասին․ Փաշինյանն ու Կոբախիձեն հանդես են եկել հայտարարություններով (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Կոբախիձեն Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստի արդյունքներով հանդես են եկել հայտարարություններով:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո՛ վարչապետ Կոբախիձե,
Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների հարգարժան անդամներ,
Ուրախ եմ կրկին Հայաստանում հյուրընկալել Վրաստանի վարչապետ, իմ բարեկամ Իրակլի Կոբախիձեին և Երևան ժամանած Վրաստանի Կառավարության հարգարժան գործընկերներին։ Հայաստանի և Վրաստանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների պարբերական փոխայցելությունները, տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ամենամյա կանոնավոր նիստերը մեր երկրների բարեկամության, առկա փոխգործակցության ծավալների աճի ու համատեղ ձևավորած հարուստ օրակարգի վկայությունն են։
Նախորդ տարի մեր երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատումը նոր լիցք է հաղորդել Հայաստանի և Վրաստանի միջպետական հարաբերություններին։ Վստահ եմ, որ մեր կառավարությունների համատեղ ջանքերով և առանց որևէ սահմանափակումների շարունակելու ենք խորացնել փոխշահավետ ու բազմաոլորտ համագործակցությունը:
Մեր հանձնաժողովն այսօր հանգամանորեն քննարկել է Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսության, տրանսպորտի, կապի և հաղորդակցության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի, առողջապահության,
մշակույթի, կրթության, գիտության և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընթացիկ ծրագրերն ու փոխգործակցության նոր հեռանկարները:
Պետք է արձանագրեմ, որ մեր եղբայրական երկրների համագործակցային ու ջերմ վերաբերմունքը խարսխվել է շատ կոնկրետ և ամուր իրողությունների վրա. Հայաստանն ու Վրաստանը փոխադարձաբար և աներկբայորեն հարգում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը: Մեր երկրները ռազմավարական գործընկերներին հարիր հարգանքով և հոգատարությամբ են վերաբերվում տարբեր հարցերում առկա դիրքորոշումներին ու առաջնահերթություններին՝ ձգտելով ոչ միայն չվնասել, այլև առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել միմյանց շահերի առաջմղմանը: Պակաս կարևոր չէ նաև, որ մեր երկրների հասարակությունները կիսում են արժեհամակարգային, մշակութային և նույնիսկ կենցաղային բազմաթիվ ավանդույթներ, որոնք անխախտ են դարձնում մեր երկրների բարեկամությունը:
Մեր հարուստ երկխոսության կարևոր բաղադրիչներից է տնտեսական համագործակցությունն ու երկու երկրների փոխկապակցվածության ամրապնդումը, այդ թվում՝ փոխադարձաբար անհրաժեշտ դյուրացումներ ներդնելու միջոցով: Վրաստանի մեր գործընկերներին տեղեկացրել եմ, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ և լիարժեք վերագործարկմամբ, որը պետք է տեղի ունենա բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անքակտելիությունը լիարժեք հարգելու շրջանակում: Այս համատեքստում ընդգծել եմ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կյանքի կոչելու կարևորությունը, որը շատ կոնկրետ ու շոշափելի հեռանկարներ է խոստանում Հայաստանի, Վրաստանի և մեր ընդհանուր տարածաշրջանի մյուս երկրների համար:
Կարևորել եմ նաև, որ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային նախագծերում ապահովվի ներառականություն: Այդ համատեքստում առանձնացնում ենք Հայաստանի հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունը Սև ծովի էլեկտրական մալուխի նախագծին միանալու վերաբերյալ:
Այսօր, բնականաբար, չենք շրջանցել նաև մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը միտված ընթացիկ գործընթացների շուրջ քննարկումները։ Գործընկերոջս ներկայացրել եմ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները՝ շեշտելով, որ երկուստեք մտահոգություններ ներկայացնող բոլոր հարցերի շուրջ Հայաստանը ներկայացրել է շատ կոնկրետ առաջարկներ և լուծումներ, և սպասում է Ադրբեջանի կառուցողական արձագանքին: Վերահաստատում եմ, որ Հայաստանի Կառավարությունը հաստատակամ է խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու գործում և շարունակելու է ակտիվ ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ: Գործընկերոջս ներկայացրել եմ նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող սահմանազատման գործընթացի վերջին զարգացումները՝ տեղեկացնելով, որ երկու երկրների միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանազատման գործընթացի հաջորդ փուլն սկսել Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանների հատման կետի անմիջապես հարևանությամբ:
Վրաստանի վարչապետի հետ այսօր տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում խոսել ենք նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջև սահմանազատման գործընթացն ակտիվացնելու մասին և պայմանավորվել ենք, որ այդ ուղղությամբ ջանքեր կգործադրենք:
Ավարտելով` պետք է ընդգծեմ, որ Հայաստանն ու Վրաստանը ձևավորել են հետագա համագործակցությունն ընդլայնելու, զարգացնելու օրակարգ և առաջիկայում ևս ջանքեր չենք խնայելու երկկողմ և տարածաշրջանային բարօրությանը միտված մեր փոխգործակցությունն ընդլայնելու և ամրապնդելու ուղղությամբ:
Այժմ, խոսքը սիրով փոխանցում եմ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին»:
Իր հերթին Իրակլի Կոբախիձեն նշել է.
«Ինձ համար մեծ հաճույք և պատիվ է ժամանել Հայաստան, սա իմ երկրորդ այցելությունն է Երևան: Նման հաճախականությունը նշանակում է, որ Վրաստանը մեծ հետաքրքրություն ունի հարաբերությունները Հայաստանի հետ ընդլայնելու և խորացնելու հարցում:
Ես ցանկանում եմ ջերմորեն երախտագիտություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ պարոն Փաշինյանին և մեր հայ բարեկամներին ջերմ ընդունելության համար: Եվ ուզում եմ կրկին նշել, որ մեր երկրները կապված են երկարատև բարեկամության և գործընկերության կապերով: Սա վերաճել է նաև ռազմավարական գործընկերության մեր երկու երկրների միջև: Այս գործընկերությունը խիստ կարևոր է ամբողջ տարածաշրջանի համար՝ անվտանգության, բարգավաճման և կայուն զարգացման համար:
Այսօր, ինչպես տեղյակ եք, մենք անցկացրեցինք հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության հանձնաժողովի 14-րդ նիստը: Այն արդյունավետ էր, արգասաբեր, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայկական կողմին վրացական պատվիրակությանը բարձր մակարդակով ընդունելու համար: Ուզում եմ հատուկ նշել, որ այսօրինակ նիստերի կանոնավոր անցկացումը խիստ կարևոր է մեր համագործակցության հետագա ընդլայնման համար, որպեսզի հասնենք մեր ռազմավարական նպատակներին:
Մեր երկրների միջև գոյություն ունեն առանձնահատուկ հարաբերություններ, և դրանք ոչ միայն աշխարհագրական առումով են, այլ կուզեի ընդգծել, կրկնել մի միտք, որ արտահայտեցի նիստի ընթացքում. մեր գործընկերությունը խորապես արմատավորված է պատմական հանգամանքներով, և մեր բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի: Եվ սրա վրա է շաղախված և խարսխված Հայաստանի ու Վրաստանի ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությունը: Եվ մեր փոխհարգանքը դրա առհավատչյան է և՛ ժողովուրդների, և՛ կառավարությունների միջև:
Այսօր մենք շատ հետաքրքիր առանձնազրույց ունեցանք պարոն Փաշինյանի հետ, խոսեցինք երկկողմ համագործակցության, բազմակողմ ասպարեզներում փոխգործունեության մասին: Մենք գաղափարներ փոխանակեցինք այն գործընթացների
մասին, որոնք զարգանում են և՛ համաշխարհային, և՛ ռեգիոնալ ասպարեզում: Իհարկե, աշխարհը լի է մարտահրավերներով, և դրանց հաշվի առնելը խիստ կարևոր է, և էլ ավելի է ընդգծում սերտ համագործակցության կարևորությունը: Մենք կարող ենք միասին հոգ տանել մեր համատեղ շահերի պաշտպանության, ազգային շահերի պաշտպանության հարցերով: Մեր երկրների միջև զարգացումները նաև ազդագիր են համաշխարհային զարգացումների, և մեր համագործակցությունն այս իմաստով կենսական կարևորություն ունի:
Մենք ևս մեկ անգամ արտահայտում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ մեր նպաստը բերելու կայունությանն ու խաղաղությանը այս տարածաշրջանում, որը նախապայման է տարածաշրջանի բարեկեցության, խաղաղության և կայունության համար: Մենք մեր ջանքերը պատրաստ ենք ներդնել՝ նաև հետայսու: Շատ կարևոր է, որ հարգանք դրսևորենք միմյանց ռազմավարական շահերի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հանդեպ: Եվ առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ բարեկամներին՝ մեր տարածքային անձեռնմխելիությունը և ինքնիշխանությունը ամենաբարձր մակարդակով պաշտպանելու համար:
Տնտեսական և առևտրային մեր երկկողմ հարաբերությունները նույնպես շատ կարևոր են: Թերևս տեղյակ եք, որ տնտեսական հանձնաժողովը հիմնական շեշտադրումը դնում է տնտեսական ասպարեզում համագործակցության վրա: Մենք շատ բավարարված ենք այս ասպարեզում դրական միտումներով: Տնտեսական և առևտրային ոլորտներն ունեն նաև զարգացման ներուժ և այդ չօգտագործված ներուժը կփորձենք լավագույնս օգտագործել: Սա քննարկվեց նաև մեր հանձնաժողովի նիստում:
Եվ վերջապես ուզում եմ ընդգծել, որ մեր գործընկերությունը, բարեկամությունը շատ ամուր հիմքերի վրա է: Մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում էլ ավելի ջանքեր ձեռնարկելու՝ ի շահ այս հարաբերությունների հետագա ամրացման, ի շահ մեր երկրների և ազգերի:
Եվ կրկին ուզում եմ վարչապետ Փաշինյանին սրտանց հրավիրել մեր երկիր: Մենք մեծ հաճույք և մեծ պատիվ կհամարենք Ձեզ այնտեղ ընդունել:

Мы также говорили об активизации процесса делимитации границы между Арменией и Грузией: Пашинян и Кобахидзе выступили с заявлениями (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министры Армении и Грузии Никол Пашинян и Ираклий Кобахидзе выступили с заявлениями по итогам 14-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией.
В своей речи Никол Пашинян, в частности, отметил:
«Многоуважаемый премьер-министр Кобахидзе,
Уважаемые члены правительств Армении и Грузии,
Мне приятно вновь принимать в Армении премьер-министра Грузии, моего друга Ираклия Кобахидзе и прибывших в Ереван уважаемых коллег из правительства Грузии. Регулярные взаимные визиты высокопоставленных представителей Армении и Грузии, регулярные ежегодные заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству являются свидетельством дружбы между нашими странами, развития существующего сотрудничества и разработанной вместе насыщенной повестки.
Установление стратегического партнерства между нашими странами в прошлом году придало новый импульс межгосударственным отношениям между Арменией и Грузией. Уверен, что совместными усилиями наших правительств и без каких-либо ограничений мы продолжим углублять взаимовыгодное и многоотраслевое сотрудничество.
Сегодня наша комиссия подробно обсудила текущие программы сотрудничества и новые перспективы взаимодействия между Арменией и Грузией в сфере экономики, транспорта, связи и коммуникаций, энергетики, туризма, сельского хозяйства, экологии, здравоохранения, культуры, образования, науки и в ряде других отраслей.
Должен констатировать, что сотруднические и теплые отношения наших братских стран основаны на очень конкретных и прочных реалиях: Армения и Грузия взаимно и однозначно уважают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Наши страны с подобающими стратегическим партнерам уважением и заботой относятся к позициям и приоритетам друг друга по различным вопросам, стремясь не только не навредить, но и оказать максимальную поддержку продвижению интересов друг друга. Не менее важно и то, что общества наших стран имеют одинаковые систему ценностей, культурные и даже бытовые традиции, что делает дружбу между нашими странами нерушимой.
Важным компонентом нашего насыщенного диалога является экономическое сотрудничество и укрепление взаимосвязанности двух стран, в том числе путем внедрения взаимонеобходимых упрощений. Я проинформировал наших грузинских партнеров о том, что Армения заинтересована в разблокировании и полном восстановлении экономической инфраструктуры региона, которое должно происходить в рамках полного уважения суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ всех стран.
В этом контексте я подчеркнул важность реализации представленного правительством Республики Армения проекта «Перекресток мира», который обещает очень конкретные и ощутимые перспективы для Армении, Грузии и других стран нашего общего региона.
Я также подчеркнул важность обеспечения инклюзивности в региональных и внерегиональных проектах. В этом контексте мы подчеркиваем заинтересованность и готовность Армении присоединиться к проекту Черноморского электрического кабеля.
Сегодня мы, естественно, не обошли стороной обсуждение текущих процессов, направленных на установление и укрепление мира и стабильности в нашем регионе. Я представил своему коллеге развития вокруг процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений, подчеркнув, что Армения представила очень конкретные предложения и решения по всем вопросам, представляющим взаимный интерес, и ждет конструктивного ответа со стороны Азербайджана.
Я подтверждаю, что правительство Армении привержено продвижению повестки мира и продолжит прилагать активные усилия в этом направлении. Я также представил своему коллеге последние развития в продолжающемся процессе делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, проинформировав его, что между двумя странами достигнута договоренность о начале следующего этапа процесса делимитации границы с района точки стыка границ Армении, Азербайджана и Грузии.
В ходе сегодняшних обсуждений с премьер-министром Грузии мы также говорили об активизации процесса делимитации границы между Арменией и Грузией и договорились, что приложим усилия в этом направлении.
В заключение должен подчеркнуть, что Армения и Грузия сформировали повестку расширения и развития дальнейшего сотрудничества, и мы и впредь приложим все усилия для расширения и укрепления нашего сотрудничества, направленного на двустороннее и региональное процветание.
Сейчас я с удовольствием передаю слово премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе».
В свою очередь, Ираклий Кобахидзе отметил:
«Я рад, что в этом году я уже второй раз в Ереване. Разумеется, частота наших двусторонних визитов свидетельствует о нашей особой заинтересованности в дальнейшем углублении отношений.
Я хочу поблагодарить премьер-министра Пашиняна и наших армянских друзей за теплое гостеприимство. Хочу еще раз подчеркнуть, что наши страны связывает очень давняя дружба и сотрудничество, и мы рады, что эта дружба и сотрудничество переросли в стратегическое партнерство между нашими странами. Это партнерство и наши совместные усилия имеют огромное значение для нашего региона, для его безопасности, стабильности, процветания и устойчивого развития.
Сегодня состоялось 14-е заседание Комиссии по экономическому сотрудничеству между Грузией и Арменией, которое было плодотворным и продуктивным. Хочу поблагодарить армянскую сторону за прием нашей делегации на высоком уровне. Должен отметить, что проведение регулярных заседаний комиссии является очень важным фактором дальнейшего развития двустороннего сотрудничества и достижения целей, обозначенных в подписанной в прошлом году Декларации о стратегическом партнерстве.
Особые отношения между нашими странами обусловлены не только географической близостью. Я хотел бы повторить то, что я сказал на заседании комиссии: наше партнерство имеет очень прочную основу в виде исторической дружбы, которая сложилась между нашими народами. Главная основа наших отношений - это многовековая связь и дружба между грузинским и армянским народами. Именно на этом основано взаимное уважение между нашими странами и нашими правительствами.
Сегодня у меня была очень интересная двусторонняя встреча с премьер-министром Пашиняном. Мы говорили о вопросах двустороннего сотрудничества и актуальных темах многостороннего сотрудничества. Мы также обменялись мнениями о процессах, происходящих в нашем регионе и мире в целом. Конечно, современный мир полон вызовов, и именно в свете этих вызовов тесное сотрудничество между нашими двумя странами особенно важно. Вместе мы сможем обеспечить защиту национальных интересов наших стран. Процессы, которые развиваются вокруг нас, влияют на политические позиции наших стран, и еще раз скажу, что наше сотрудничество в этом плане очень важно.
Грузия всегда выражала готовность поддерживать и способствовать установлению стабильности и мира в регионе, что является необходимым условием развития и процветания наших стран. Мы готовы и впредь делать все возможное для содействия миру и развитию в регионе. Очень важно, чтобы мы уважали стратегические интересы, суверенитет и территориальную целостность друг друга, и я хотел бы еще раз воспользоваться этой возможностью, чтобы поблагодарить премьер-министра и наших армянских друзей за их решительную поддержку нашего суверенитета и территориальной целостности.
Особое место в отношениях Грузии и Армении занимают двусторонние торгово-экономические отношения, и, как вы знаете, основной темой обсуждения на сегодняшнем заседании нашей комиссии стало именно экономическое партнерство. Мы рады, что на протяжении многих лет у нас наблюдается положительная тенденция в этом направлении. Конечно, в торгово-экономических отношениях, особенно между соседними государствами, всегда есть потенциал для развития, и главное для нас — максимально реализовать этот потенциал. Разумеется, мы обсуждали эти темы и на нашей двусторонней встрече, и на сегодняшнем заседании комиссии.
В заключение я хочу еще раз подчеркнуть, что наши отношения и сотрудничество имеют очень прочную основу и очень большие перспективы. Разумеется, мы еще раз выразили готовность и впредь укреплять этот фундамент на благо наших стран и народов.
Я хочу еще раз пригласить премьер-министра Пашиняна посетить нашу страну. Я был бы очень рад, если бы этот визит состоялся как можно скорее.