Առաջիկա տասնամյակներին պղնձի ու մոլիբդենի պահանջարկը կբարձրանա, նավթի ու գազի կարևորությունը կնվազի․ Ջհանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Դա համընկավ նաև այն ժամանակահատվածի հետ, երբ նոր սեփականատեր եկավ ԶՊՄԿ, և նշանակվեց ներկայիս ղեկավարությունը։ Նման զուգադիպություններ միշտ չի լինում։ Դա ոչ միայն ճիշտ և արդյունավետ կառավարման արդյունք էր, այլ համընկավ այլ գործոնների հետ, օրինակ, 7-8 տոկոսով բարձրացան պղնձի և մոլիբդենի գները»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հանքագործների և մետալուրգների միության նախագահ, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանը՝ պատասխանելով կոմբինատի վճարած հարկերի մասին հարցին։
Պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած՝ 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում ԶՊՄԿ-ն զբաղեցնում է առաջին հորիզոնականը, քանի որ 2024թ․ վճարել է մոտ 102 մլրդ դրամի հարկեր։ Անդրադառնալով ԶՊՄԿ-ի հզորություններին՝ Վարդան Ջհանյանն ասում է, ուսումնասիրված տվյալների համաձայն՝ Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը կշահագործվի ևս 50-70 տարի։ Լրացուցիչ ուսումնասիրությունների արդյունքում չի բացառվում, որ մինչև 100 տարի շահագործվելու ռեսուրս ունենա։ Իսկ աշխարհում պղնձի և մոլիբդենի պահանջարկը, ուրեմն՝ նաև գները, գնալով ավելանում են։ Նրա ներկայացրած կանխատեսումների արդյունքում առաջիկա տարիներին պղնձի պահանջարկը 30 մլն տոննայից կհասնի, միգուցե նաև կանցնի 40 մլն տոննան։ Մոլիբդենի պահանջարկը կեռապատկվի։ Իսկ Հայաստանի հանքավայրերն այդ մետաղների շատ մեծ ռեսուրս ունեն։
Այդպիսով՝ Վարդան Ջհանյանը գտնում է, որ մեր երկիրը պետք է զարգացնի հանքարդյունաբերությունը։ Միաժամանակ ուշադրություն դարձնի էներգետիկ ոլորտի վրա։ Նրա կարծիքով՝ այդ երկու ոլորտները ունեն աճի լուրջ հնարավորություն, ինչն էլ կզարգացնի մեր երկրի տնտեսությունը։ Նա անգամ համոզված է, որ այդ ոլորտների զարգացումը 10-15 տարի անց կհանգեցնի մի իրավիճակի, որ Հայաստանն իր տնտեսական հզորություններով կհասնի, անգամ կանցնի Ադրբեջանին։
«Միաժամանակ լինելու է Ադրբեջանի տնտեսության թուլացում, քանի որ ժամանակի ընթացքում, ի տարբերություն պղնձի և մոլիբդենի, նավթի և գազի կարևորությունը նվազելու է։ Բացի այդ, Ադրբեջանի նավթի և գազի պաշարները քչանում են, իսկ մենք պղնձի և մոլիբդենի անսպառ պաշարներ ունենք։ Բայց զուգահեռաբար պետք է զարգացնել էներգետիկան։ Այդ երկու ոլորտները ճիշտ զարգացնելու դեպքում մենք կարող ենք 10-15 տարի հետո Ադրբեջանից ավելի հզոր տնտեսություն ունենալ»,- հավելեց Վարդան Ջհանյանը։

В ближайшие десятилетия спрос на медь и молибден повысится, важность нефти и газа снизится: Джанян (видео)
«Это также совпало с периодом, когда в ЗММК пришел новый владелец и было назначено нынешнее руководство. Такие совпадения случаются не всегда. Это было не только результатом правильного и эффективного управления, но и совпало с другими факторами, например, цены на медь и молибден выросли на 7-8 процентов»,- сказал в беседе с «А1+» председатель Союза горняков и металлургов, первый заместитель директора «Зангезурского медно-молибденового комбината» Вардан Джанян, отвечая на вопрос о налогах, уплаченных комбинатов.
В опубликованном Комитетом госдоходов списке 1000 крупных налогоплательщиков ЗММК занимает первую строку, поскольку в 2024г. заплатил налоги на сумму около 102 млрд драмов. Коснувшись мощностей ЗММК, Вардан Джанян говорит, что согласно изученным данным, Каджаранский медно-молибденовый рудник будет эксплуатироваться ещё 50-70 лет. В результате дополнительных исследований не исключено, что до 100 лет будет иметь ресурс эксплуатации. А мире спрос, а значит и цены на медь и молибден постоянно растут. В результате представленных им прогнозов в ближайшие дни спрос на медь от 30 млн тонн достигнет, а возможно и превысит 40 млн тонн. Спрос на молибден утроится. А рудники Армении имеют очень большой ресурс этих металлов.
Таким образом, Вардан Джанян считает, что наша страна должна развивать горнодобывающую промышленность. В то же время обращать внимание на энергетический сектор. По его мнению, эти две сферы имеют серьезный потенциал роста, который позволит развивать экономику нашей страны. Он даже убежден, что развитие этих отраслей приведёт к тому, что через 10-15 лет Армения достигнет и даже превзойдёт Азербайджан по своим экономическим возможностям.
«При этом произойдет ослабление экономики Азербайджана, поскольку со временем, в отличие от меди и молибдена, значение нефти и газа снизится. Кроме того, запасы нефти и газа в Азербайджане истощаются, а мы обладаем неисчерпаемыми запасами меди и молибдена. Но параллельно должна развиваться энергетика. Если мы будем правильно развивать эти две отрасли, через 10-15 лет мы сможем иметь более мощную экономику, чем Азербайджан», -  добавил Вардан Джанян.