ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է Սիրիայի ԱԳ նախարարին
Հունվարի 27-ին Դամասկոսում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Ասադ Ալ-Շայբանիի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը փոխանցել է Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը՝ զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները սիրիական կողմի հետ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Վահան Կոստանյանը հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հումանիտար և բարեփոխումների իրականացման ոլորտներում, ինչպես նաև Սիրիայում առաջնահերթություն համարվող տարատեսակ այլ ծրագրերին:
Երկուստեք շեշտվել են Հայաստանի և Սիրիայի ժողովուրդների միջև առկա պատմական ամուր կապերը: Այս համատեքստում աջակցություն է հայտնվել Սիրիայում համերաշխության մթնոլորտի ձևավորմանը և ներառականությանն ուղղված ջանքերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ՝ ընդգծելով հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման կարևորությունը:
Սիրիական կողմը բարձր է գնահատել ՀՀ պատվիրակության այցը Դամասկոս: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները:

Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 27 января в Дамаске встретился с министром иностранных дел Сирийской Арабской Республики Асаадом аль-Шибани.
Сообщение об этом распространил МИД РА.
Выразив благодарность за теплый прием, замминистра иностранных дел передал готовность правительства Армении развивать двусторонние отношения с сирийской стороной. Собеседники обменялись мыслями о возможных направлениях сотрудничества.
Ваан Костанян подтвердил готовность армянской стороны поддержать реализацию гуманитарных направлений и реформ, а также различных других программ, считающихся приоритетными в Сирии.
Обе стороны подчеркнули прочные исторические связи между народами Армении и Сирии. В этом контексте была оказана поддержка созданию атмосферы солидарности и инклюзивности в Сирии.
Собеседники обменялись мнениями по поводу развития региона, подчеркнув важность регулирования отношений с соседями.
Сирийская сторона высоко оценила визит делегации Армении в Дамаск. Была достигнута договоренность о продолжении контактов.