Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերի 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Այս օրերին հիշատակվում է Բաքվում հայերի ջարդերի, էթնիկ զտումների և զանգվածային տեղահանությունների 35-րդ տարելիցը։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում, ադրբեջանական կազմակերպված խմբերը լիակատար անպատժելիության միջավայրում և ադրբեջանական իշխանությունների թողտվությամբ ու աջակցությամբ, ինչպես նաև խորհրդային իշխանությունների լիակատար անգործության պայմաններում հայերի նկատմամբ իրականացրին զազրելի ոճրագործություններ:
Հայերի ճնշող մեծամասնությունը ստիպված էր լքել սեփական բնակավայրերն այն պարագայում, երբ հայ համայնքը 19-րդ դարի կեսերից էական դեր էր խաղացել Բաքվի արդյունաբերական քաղաքի կառուցման և զարգացման գործում, հայ ընտանիքներն ու անհատները հիմնել, տնօրինել ու ղեկավարել են խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկություններ, մշակութային և կրթական հաստատություններ: Արդյունքում, Բաքվի հայերը, թողել են միլիարդների արժողությամբ ունեցվածք և հարստություն՝ հաջորդիվ զրկված լինելով դրա դիմաց որևէ փոխհատուցում ստանալու հնարավորությունից։
1990թ. հունվարին Բաքվում հայ բնակչության կոտորածին, որը հստակ նպատակ ուներ բռնի տեղահանության ենթարկել երբեմնի 250 հազարանոց հայկական համայնքի մնացորդներին, նախորդել էին Ադրբեջանի Սումգայիթ և Կիրովաբադ (ներկայիս Գյանջա) քաղաքներում ավելի մասշտաբային ջարդերը։
1980-ականների վերջին և 1990-ականների սկզբին Ադրբեջանում տեղի ունեցած հայերի ջարդերի հետևանքով երկրից արտաքսվեց մոտ 400.000 հայ բնակչություն: Ավելին, ադրբեջանական քաղաքներում հայերի հազարամյա հետքերը միտումնավոր ջնջվեցին, և կեղծվեց նրանց հարուստ պատմությունն ու ժառանգությունը:
Հարգանքի տուրք մատուցելով Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակին և վերապրածներին՝ Հայաստանը խորապես հավատում է, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը միայն կարող է կանխել ապագայում մարդկության դեմ այսպիսի ոճրագործությունների կրկնությունը:

Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением в связи с 35-й годовщиной резни в Баку.
“В эти дни исполняется 35 лет со дня погромов, этнических чисток и массовых депортаций армян в Баку. В течение недели азербайджанские организованные группы, действуя в обстановке полной безнаказанности и при попустительстве и поддержке азербайджанских властей, а также при полном бездействии советских властей, совершили чудовищные преступления против армян.
Подавляющее большинство армян было вынуждено покинуть свои дома, несмотря на то, что армянская община играла значительную роль в строительстве и развитии промышленного города Баку с середины XIX века, а армянские семьи и отдельные лица основали, владели и управляли крупными промышленными предприятиями, культурными и образовательными учреждениями. В результате армяне Баку оставили после себя имущество и богатства на миллиарды, впоследствии лишившись какой-либо возможности получить компенсацию за свои потери.
Резне армянского населения в Баку в январе 1990 года, целью которой было насильственное изгнание остатков некогда 250-тысячной армянской общины, предшествовали более масштабные резни в азербайджанских городах Сумгаит и Кировабад (ныне: Гянджа).
В результате резни армян в Азербайджане в конце 1980-х — начале 1990-х годов из страны было изгнано около 400 тысяч армян. Более того, тысячелетние армянские следы в городах Азербайджана были намеренно стерты, а их богатая история и наследие сфальсифицированы.
Отдавая дань памяти жертв и выжившим в ходе резни Баку, Армения твердо убеждена, что прочный мир на Южном Кавказе является единственным способом предотвратить повторение подобных преступлений против человечности в будущем”.