Ucom-ը և Արևորդի ՀԿ-ն հերթական արևային կայան են տեղադրել Ալավերդիի մանկապարտեզում
Արևորդի ՀԿ-ի և Ucom-ի 2024 թվականի համագործակցության շրջանակում վերջին կանգառը Ալավերդին է։ Քաղաքի Սանահին-Կայարան թաղամասի մանկապարտեզի կտուրին տեղադրվել է արևային կայան՝ նպաստելու մանկապարտեզի աշխատանքի կայունությանը։
Մանկապարտեզի վրա տեղադրվել է 10,44 կՎտ/ժ դրվածքային հզորության արևային կայան։ Ըստ նախորդ տարիների ցուցանիշների, մանկապարտեզում տարեկան շուրջ 5000 կՎտ/ժ էներգիա է ծախսվում, մինչդեռ նոր արևային կայանը հնարավորություն կտա արտադրելու տարեկան ավելի քան 13 000 կվտ/ժ էներգիա։ Գեներացված ավել հոսանքը հետագայում կօգտագործվի թե՛ ջեռուցման ծախսի փոխհատուցման, թե՛ հարակից համայնքային նշանակության օբյեկտների էկելտրասնուցման համար։ Օրինակներից մեկը հենց նույն շինության երկրորդ հարկում առաջիկայում սպասվող մշակույթի տունն է, որը կլինի համայնքի պատանիների համար տարբեր խմբակներ այցելելու, գրադարան հաճախելու և ժամանցի վայր։
«Այս տարի «Արևորդու» հետ համագործակցությամբ մենք մի քանի մանկապարտեզների համար արևային կայաններ ենք տեղադրել տարբեր համայնքներում, ու վստահ եմ, որ սա շատ կարևոր ու լավ ներդրում է այդ համայնքների ապագայի մեջ։ Ու խոսքը միայն էլեկտրականության խնայողության կամ բյուջեի խնայողության մասին չէ, այլ նաև երեխաների համար ամենալավ ու կայուն պայմաններ ստեղծելու, որ նրանք մեծանան ու զարգանան ավելի լավ պայմաններում՝ շրջապատված հոգատարությամբ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«2024-ի ավերիչ ջրհեղեղը ծանր մարտահրավեր նետեց Ալավերդի համայնքին, ինչը էլ ավելի պիտի մոտիվացնի համայնքային զարգացման նախաձեռնություններ իրականացնող բոլոր կողմերին բնահեն լուծումներ փնտրել հետագա բոլոր գործողություններում ներդնելու համար։ Լիահույս ենք, որ Սանահին-Կայարան թաղամասի արևային կայանը կլինի կայուն համայնքի ձևավորման հերթական քայլը», - ասել է Արևորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Սանահին-Կայարան թաղամասի այս մանկապարտեզը նախատեսված է 60 երեխայի համար, սակայն հետագայում ամբողջապես վերանորոգման դեպքում այն կկարողանա իր դռները բացել ավելի քան 100 երեխայի առաջ։
Ալավերդու Սանահին-Կայարան թաղամաս տանող կամուրջը այս տարվա գարնանը գետի վարարման արդյունքում ամբողջությամբ փլուզվել էր՝ ամիսներ շարունակ անհնարին դարձնելով կայանի տեղադրման աշխատանքները։ Կամրջի մասնակի վերանորոգման արդյունքում հնարավոր եղավ աշխատանքներն ավարտել տարվա ավարտին՝ 2025-ից թաղամասի մանկապարտեզին հնարավորություն տալով տնտեսելու ֆինանսական միջոցներ և ուղղել դրանք մանկապարտեզի զարգացման այլ նպատակներին։

![01 900x600 (1) 01 900x600 (1)](/static/articles/48/21/87/l-obg4M6TbKE.jpg)
Поддержи А1+!Последней точкой сотрудничества между Sunchild и Ucom в 2024 году стал город Алаверди. На крыше детского сада в районе города Санаин-Каяран установлена солнечная электростанция, которая будет способствовать устойчивости работы детского сада.
На территории детского сада установлена солнечная электростанция мощностью 10,44 кВтч. Согласно опыту прошлых лет, детский сад потребляет около 5000 кВт/ч энергии в год, а новая солнечная электростанция позволит производить более 13 000 кВт/ч энергии в год. Выработанный избыточный ток в дальнейшем будет использоваться как для компенсации затрат на отопление, так и для электроснабжения прилегающих объектов общинного значения. Один из примеров – дом культуры, который планируется устроить на этаже того же здания. Здесь молодежь общины сможет посещать различные кружки, ходить в библиотеку и устраивать развлекательные мероприятия.
«В этом году в сотрудничестве с Sunchild мы установили солнечные электростанции для нескольких детских садов в разных населенных пунктах, и я уверен, что это очень важная и хорошая инвестиция в будущее этих населенных пунктов. И речь идет не только об экономии электроэнергии или экономии бюджета, но и о создании наилучших и стабильных условий для детей, чтобы они росли и развивались в лучших условиях, окруженные заботой», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Разрушительное наводнение 2024 года стало серьезным испытанием для общины Алаверди, которая должна еще больше мотивировать все стороны, реализующие инициативы по развитию общин, искать местные решения для инвестирования во все будущие мероприятия. Мы надеемся, что солнечная электростанция в районе Санаин-Каяран станет следующим шагом в формировании устойчивого сообщества», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
Детский сад в районе Санаин-Каяран рассчитан на 60 детей, но в будущем, если его полностью отремонтировать, он сможет принять более 100 детей.
Мост, ведущий к району Санаин-Каяран в Алаверди, полностью обрушился в результате разлива реки весной этого года, что сделало монтажные работы станции невозможными на несколько месяцев. В результате частичного ремонта моста работы удалось завершить к концу года, что дало детскому саду района возможность сэкономить финансовые средства и направить их на другие проекты по развитию детского сада.