Մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ֊ից դուրս․ Փաշինյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմենայն հարգանքով ՌԴ հարգելի նախագահի նկատմամբ (մենք գործընկերներ ենք և աշխատում ենք միասին)՝ այս հայտարարությունն ակնհայտ է դարձնում ընդհանրապես ընդհանուր իրավիճակը, որ կա ՀԱՊԿ-ում: Այդ մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Կարապետյանի դիտարկմանը, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել է, որ ՀԱՊԿ-ը չէր կարող կռվել ԼՂ-ում, իսկ ՀՀ-ի վրա հարձակում չի եղել, նաև հայտարարել է, որ ՀՀ-ն աջակցում է ՀԱՊԿ ձևաչափով ընդունվող բոլոր փաստաթղթերին:
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ ՀՀ-ի նկատմամբ 2021, 2022 թվականներին եղել են տարածքային ոտնձգություններ, ագրեսիա, հարցը քննարկվել է դաշնակիցների հետ, և հայկական կողմը ստացել է պատասխան՝ նման բան տեղի ունենալ չի կարող, որովհետև ՀՀ սահմանները մեզ համար կարմիր գիծ են, բայց սահմանը դելիմիտացված չէ:
«Ասել ենք՝ շատ լավ, ցույց տվեք ՀՀ-ում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին: Էս քարտեզը, էս մատիտը, ցույց տվեք՝ որտեղով է անցնում, իրենք մեզ դա ցույց չեն տվել, և ես իմ ռեակցիան հրապարակայնորեն ասել են՝ եթե Հայաստանում ՀԱՊԿ-ը չունի պատասխանատվության գոտի, այդ գիծը չի կարող ցույց տալ, ուրեմն ՀԱՊԿ-ը՝ որպես կազմակերպություն, գոյություն չունի, և դա է եղել պատճառը, որ 2022 թվականի աշնանը երևանյան գագաթնաժողովին ես հրաժարվել եմ ստորագրել ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովի եզրափակիչ փաստաթուղթը: Այստեղ Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակն ընդհանրապես կապ չունի: Մենք ՀԱՊԿ-ի հետ մեր մասնակցությունը սառեցնելու համատեքստում Ղարաբաղի թեման ընդհանրապես չենք շոշափել»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով փաստաթղթերի ստորագրման մասին հայտարարությանը՝ Փաշինյանը հիշեցրեց՝ ՀՀ-ն հայտարարել է՝ սառեցվում է ՀՀ մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, ինչը նշանակում է, որ հայկական կողմը չի մասնակցում ոչ մի փաստաթղթի մշակման, քննարկման, առաջարկ տալու գործընթացներին:
«Մենք պարզապես վետո չենք դնում ոչ մի փաստաթղթի վրա, որովհետև, ըստ էության, մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս, և իրենք ինչ ուզում են, թող որոշեն: Մենք չենք մտնում իրենց գործերի արանքը, ասենք՝ վայ դե յուրե այստեղ վետո դնելու իրավունք ունենք. դա էլ՝ հարգանքով մեր գործընկերների նկատմամբ:
Բայց, էլի եմ ասում, այդ թվում այս իրադրությունների տարբերությունը և դրա հրապարակային փոխադարձ արտահայտումն արդեն ավելի ու ավելի դժվար, եթե չասենք՝ անհնար է դարձնում ՀՀ վերադարձը ՀԱՊԿ: Եվ ես կարծում եմ՝ այդտեղ մենք անդառնալիության կետը, ըստ էության, անցել ենք»:

Мы уже считаем себя вне ОДКБ: Пашинян (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян коснулся отношений Армении с ОДКБ и сложившейся вокруг этого вопроса ситуации. В ходе правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Гражданский договор” Давид Карапетян напомнил сделанное на днях заявление президента России Владимира Путина, согласно которому ОДКБ не могла вмешаться в события в Нагорном Карабахе, поскольку нападения на Республику Армения не было. Президент РФ также отметил, что Республика Армения поддерживает все документы, которые принимаются в рамках ОДКБ. Депутат поинтересовался, не противоречит ли это ранее сделанному заявлению о прекращении участия Армении в ОДКБ.
“Наша позиция очень четкая: в 2021 и 2022 годах имели место территориальные посягательства и агрессия против Республики Армения. При этом, агрессия произошла после того, как мы обсудили этот вопрос с союзниками и видели, что события развиваются в этом направлении. И в это время мы получили ответ от наших союзников, что границы Республики Армения являются красной линией.
Когда произошло посягательство, мы сказали: уважаемые коллеги, та красная линия, о которой вы говорили, пересечена. После этого они сказали: знаете, кажется граница не была делимитирована? Здесь мы сказали: в данном случае, где же проходит красная линия, покажите зону ответственности ОДКБ в Республике Армения. Они не показали. И моя реакция, которую я публично озвучил, была такой: если ОДКБ не имеет зоны ответственности в Армении и не может показать эту линию, то ОДКБ как организация не существует.
И именно поэтому я отказался подписать итоговый документ саммита ОДКБ осенью 2022 года. Ситуация вокруг Карабаха здесь совершенно ни при чем. В контексте замораживания участия в ОДКБ мы вообще не затрагивали тему Карабаха”, - подчеркнул Пашинян.
Что касается документов, Пашинян отметил, что Армения заморозила свое участие в деятельности ОДКБ, а это значит, что она не участвует в разработке документа и не вносит никаких предложений, не выражает своего отношения к предложениям.
“Мы не просто накладываем вето на какой-либо документ, потому что, по сути, мы уже считаем себя вне ОДКБ, и пусть они принимают такие решения, какие хотят. Мы не вмешиваемся в их дела из уважения к нашим коллегам. Но еще раз говорю, в том числе и разрыв между этими событиями и их публичным взаимным выражением, делает возвращение Республики Армения в ОДКБ все более трудным, если не сказать невозможным. Думаю, что здесь мы перешли точку невозврата”, - заключил Пашинян.