Անպատիժ հանցագործությունները հանգեցնում են կրկնության և դրանց վերարտադրման․ Արարատ Միրզոյանի ելույթը Հաագայում (տեսանյութ)
Ասամբլեայի տիկի՛ն նախագահ,
Նախ, կցանկանայի շնորհավորել Ասամբլեայի նախագահին այս մեկ տարվա ընթացքում հաջող նախագահության համար: Այս բարդ և մարտահրավերներով լի ժամանակներում մասնակից պետություններին առաջնորդելուն ուղղված նրա ջանքերն իսկապես արժանի են բարձր գնահատանքի։
Առաջին անգամ է, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը ելույթ է ունենում ասամբլեայի նստաշրջանին որպես Հռոմի կանոնադրության լիիրավ անդամ։ Մենք մեր առաջին քայլերն ենք անում այս ճանապարհին, բայց պատրաստ ենք ակտիվ դերակատարություն ունենալ։ Այս բարձր մարմնի անդամ դառնալու կարևոր որոշումը հեշտ չի կայացվել։ Սակայն, հաշվի առնելով Հայաստանի պատմությունը՝ մենք հաստատակամ էինք այն համոզման մեջ, որ անպատժելիության վերացումը, արդարադատության և պատասխանատվության խթանումն առանձնակի կարևորություն ունեն, և դրանց կարելի է հասնել միայն մեր ջանքերի համախմբմամբ։
Մենք համոզված ենք, որ Միջազգային քրեական դատարանը միջազգային իրավունքի կարևոր տարրերից մեկն է։ Այն նպաստում է նաև միջազգային իրավունքի զարգացմանը՝ այն դարձնելով ներկայիս մարտահրավերներին առավել համապատասխան։ Եվ, թերևս, ամենակարևորն՝ այն արդարադատություն է ապահովում ոճրագործությունների զոհերի համար, ինչը խաղաղության և հաշտեցման կարևորագույն բաղադրիչ է։ Հետևաբար, Հայաստանը լիովին գիտակցում և ընդունում է իր պատասխանատվությունն՝ ակտիվորեն նպաստելու Դատարանի հզորացմանը և առաջընթացին։
Ցավոք, ամենալուրջ միջազգային հանցագործությունների աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, իսկ տեխնոլոգիական զարգացումներն ընձեռում են նոր մեթոդներ և հնարավորություններ դրանք իրագործելու համար։ Հրամայական է, որ համախոհ երկրները ջանք չխնայեն կանխելու և պատժելու ամենածանր հանցագործությունները, որոնք մարտահրավեր են նետում մարդկությանը. ցեղասպանություն, ռազմական հանցագործություններ, մարդկության դեմ հանցագործություններ և ագրեսիա: Մենք արդեն չափից շատ ենք ականատես եղել իրավիճակների, երբ վաղ նախազգուշացումն ու գործողությունները խաթարվել են նեղ քաղաքական շահերի պատճառով՝ կաթվածահար անելով միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար անմիջականորեն պատասխանատու կառույցների արդյունավետ գործունեությունը։ Այս առումով կանխարգելման մեխանիզմների, մասնավորապես վաղ նախազգուշացման հնարավորությունների, ինչպես նաև միջազգային դատարանների, այդ թվում՝ Միջազգային քրեական դատարանի զսպման ներուժի ամրապնդումը կարող է մեզ ուղղորդել դեպի ավելի ապահով աշխարհ։
Սոսկ ամրապնդելով գլոբալ կոնսենսունը և համոզմունքն առ այն, որ առավել ծանր հանցագործությունները չեն հանդուրժվելու, և որ պատասխանատվությունը կենսական է երկարատև ու կայուն խաղաղության համար՝ մենք կապահովենք, որ արդարադատությունը չլինի միայն մի քանիսի արտոնությունը, այլ բոլորի իրավունքը։ Հայաստանը պատրաստ է ակտիվորեն մասնակցել տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցության գործընթացներին՝ կանխելու անպատժելիությունը և ամրապնդելու միջազգային նորմերի պահպանման հանձնառությունը։ Մենք համոզված ենք, որ ժողովուրդների միջև համագործակցային ոգին ոչ միայն ամրապնդում է Միջազգային քրեական դատարանն, այլ նաև մեր հավաքական ունակությունը՝ պահպանելու արդարադատությունն ու իրավունքի գերակայությունը։
Որպես ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգի երկարամյա ջատագով՝ Հայաստանը կանգնած է միջազգային գործողությունների առաջնագծում՝ ուղղված ցեղասպանության հանցագործության դեմ քաղաքականության և գործելակերպի ամրապնդմանը, ինչպես նաև միջազգային հանրային ցանցի ձևավորմանը՝ միտված կանխարգելման մեթոդների առաջմղմանը։ Համապատասխանաբար, Հայաստանը նախաձեռնել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության գլոբալ ֆորումը», որը կազմակերպվում է ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ՝ ընդունված ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևով։ Հայաստանը հպարտ է լինել այդ բանաձևի հեղինակը։
Ամփոփելով՝ կցանկանայի անդրադառնալ Միջազգային քրեական դատարանի` իր գործունեության կենտրոնում զոհերի խնդիրները պահելու բնույթին։ Մենք հավատում ենք, որ զոհերն արժանի են անաչառ արդարադատության, քանի որ անպատիժ հանցագործությունները հանգեցնում են կրկնության և դրանց վերարտադրման։ Զոհերին աջակցելու համատեքստում թույլ տվեք խորին շնորհակալություն հայտնել «Զոհերի աջակցության հիմնադրամին»՝ աջակցության ու ծրագրերի իրականացման համար, որոնք ուղղված են Հռոմի կանոնադրությամբ սահմանված հանցագործությունների հետևանքով առաջացած վնասների հաղթահարմանը։

Безнаказанность преступлений приводит к их рецидиву и повторению: выступление Арарата Мирзояна в Гааге (видео)
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян выступил с речью на 23-й сессии Ассамблеи государств-участников Римского статута Международного уголовного суда. В своей речи Мирзоян отметил:
“Госпожа председатель Ассамблеи,
Уважаемые делегаты,
В начале своего выступления я хотел бы поздравить президента Ассамблеи с успешным годом председательства. Её усилия по организации работы государств-участников в эти нестабильные и трудные времена заслуживают искреннего признания.
Впервые представитель Республики Армения выступает на сессии Ассамблеи в качестве полноправного члена Римского статута. Мы делаем первые шаги на этом пути, но мы готовы играть активную роль. Знаковое решение стать членом этого высокого органа было нелегким. Но, учитывая историю Армении, мы были тверды в своей вере в то, что устранение безнаказанности, содействие правосудию и подотчетности имеют первостепенное значение, и могут быть достигнуты только путем объединения наших усилий.
Мы верим, что Международный уголовный суд является важным элементом международного права. Он также способствует развитию международного права и делает его более подходящим современным вызовам. И, пожалуй, самое главное, он обеспечивает справедливость жертвам злодеяний, что является жизненным элементом для мира и примирения. Следовательно, Армения полностью признает и принимает свою ответственность за активное содействие укреплению и развитию суда.
К сожалению, география наиболее серьезных международных преступлений расширяется, и технологические развитие открывает новые методы и возможности для их применения. Необходимо, чтобы страны, разделяющие общие ценности, не жалели усилий для предотвращения и наказания самых тяжких преступлений, угрожающих человечеству: геноцид, военные преступления, преступления против человечности и агрессия. Мы уже стали свидетелями слишком большого числа случаев, когда раннее предупреждение и превентивные действия подрывались из-за узких политических интересов, парализующих эффективное функционирование международных органов, непосредственно ответственных за поддержание международного мира и безопасности. В этой связи укрепление превентивных механизмов, таких как возможности раннего предупреждения, а также сдерживающий потенциал международных судов, в частности Международного уголовного суда, может привести нас к более безопасному миру.
Только укрепив глобальный консенсус и убеждение в том, что самые серьезные преступления неприемлемы, а подотчетность имеет решающее значение для долгосрочного и устойчивого мира, мы сможем обеспечить, чтобы правосудие не было привилегией немногих, а правом всех. Армения готова активно участвовать в процессах поддержки регионального и международного сотрудничества для предотвращения безнаказанности и укрепления приверженности международным нормам. Мы убеждены, что дух сотрудничества между странами укрепляет не только Международный уголовный суд, но и нашу коллективную способность отстаивать справедливость и верховенство права.
Будучи давним сторонником повестки предотвращения геноцида, Армения находится в авангарде международных событий по укреплению политики и практики борьбы с преступлением геноцида, а также по созданию глобальной сети для продвижения методов предотвращения. Таким образом, Армения инициировала «Глобальный форум против преступления геноцида», который проводится регулярно в рамках Международного дня памяти жертв преступления геноцида и предотвращения этого преступления, установленного резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН. Армения гордится тем, что является автором этой резолюции.
В заключение я хотел бы подчеркнуть то, что вопросы, касающиеся жертв, занимают центральное место в деятельности Международного уголовного суда. Мы считаем, что жертвы заслуживают доступа к беспристрастному правосудию, поскольку безнаказанность преступлений приводит к их рецидиву и повторению. В контексте поддержки жертв позвольте мне выразить глубокую благодарность «Трастовому фонду для жертв преступлений» за поддержку и реализацию программ, направленных на устранение ущерба, вызванного преступлениями, предусмотренными Римским статутом.