Հաստատ իշխող քաղաքական ուժը տվյալներ ունի, և դրանք անհանգստություն են պատճառել․ Բ․ Նավասարդյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Չեմ բացառում, որ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի խստորեն է հետևելու, որ իրականացվեն այն ծրագրերը, որոնք կապում է այդ գերատեսչությունների հետ։ Այլ հարց է, թե ինչքան հնարավորություն կունենա։ Մեր կառավարման համակարգը խիստ հաշվետվողականության սկզբունքով չի աշխատում։ Կարող է երկար ժամանակ ուշադրություն չլինել այս կամ այն պաշտոնյայի գործունեության նկատմամբ, հետո շատ կտրուկ հետևանք լինել։ Դժվար եմ պատկերացնում, որ ինչ-որ բան կփոխվի։ Ի վերջո երկրի առաջին դեմքը հակված է իրականացնել քաղաքական գործունեություն, քան թե մտնի կառավարման համակարգի մեջ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Բորիս Նավասարդյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին տեղի ունեցած աղմկոտ պաշտոնանկություններին։
Հիշեցնենք, որ երկուշաբթի հրաժարականի դիմում ներկայացրեցին միանգամից վեց բարձրաստիճան պաշտոնյաներ՝ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը, ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը և Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
«Մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների խնդրել եմ թողնել իրենց զբաղեցրած պաշտոնները։ Նման խնդրանքով դիմելու պատճառները անձնավորված չեն, այլ համակարգային, որոնց մասին հրապարակային խոսել եմ»,- այդ հրաժարականներն այսպես էր մեկնաբանել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բորիս Նավասարդյանը նաև գտնում է, որ այդ կադրային ջարդը և վարչապետի սափրվելը պատահականություն չեն, դրանք քաղաքական տեխնոլոգիաներ են 2026թ․ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։
«Բացի Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հարցումներից՝ հաստատ իշխող քաղաքական ուժն էլ ունի իր տվյալները, և դրանք անհանգստություն են պատճառել»,- հավելեց վերլուծաբանը։
Բորիս Նավասարդյանն անդրադարձավ նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Դոնալդ Թրամփի վերընտրվելուն, Ուկրաինային հեռահար հրթիռ օգտագործելու թույլտվությանը, Ռուսաստանի սպառնալիքներին ու այլ հարցերի։

Правящая политическая сила, безусловно, располагает данными, и они вызвали беспокойство: Б. Навасардян (видео)
«Я не исключаю, что Никол Пашинян будет более строго следить за выполнением программ, которые он связывает с этими ведомствами. Другой вопрос, сколько у него будет возможностей. Наша система управления не работает по принципу строгой отчётности. Деятельности того или иного чиновника может долгое время не уделяться внимания, а  потом очень резкое последствие. Мне сложно представить, что что-то изменится. Ведь первое лицо страны склонно заниматься политической деятельностью, а не входить в систему власти»,- сказал в беседе с «А1+» политический аналитик Борис Навасардян, коснувшись нашумевших отставок в последние дни.
Напомним, что в понедельник заявление об отставке подали сразу шесть высокопоставленных чиновников: министр ТУИ Гнел Саносян, министр ВД Ваге Казарян, председатель КГД Рустам Бадасян, председатель ВСС Карен Андреасян, председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян и председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян.
«Я попросил ряд высокопоставленных чиновников покинуть свои посты. Причины обращения с такой просьбой не личные, а системные, о чём я говорил публично»,- так прокомментировал эти отставки премьер Никол Пашинян.
«Помимо опросов Международного республиканского института, правящая политическая сила располагает и собственными данными, и они вызывают беспокойство»,- добавил аналитик.
Борис Навасардян также коснулся армяно-азербайджанских отношений, переизбрания Дональда Трампа президентом США, разрешения на использование ракеты большой дальности по Украине, угроз России и других вопросов.