Երևանում ամփոփվել են Միկրոէլեկտրոնիկայի 19-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի արդյունքները
Երևանում ամփոփվել են Միկրոէլեկտրոնիկայի 19-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի արդյունքներն ու պարգևատրվել են հաղթողները։
Ucom-ն այս տարի կրկին հանդես է եկել որպես միջոցառման գլխավոր աջակից։
Միջոցառման նախաձեռնողն ու կազմակերպիչն է Սինոփսիս Արմենիան, և այն անցկացվում է ՀՀ Վարչապետի հովանու ներքո, Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ։
Օլիմպիադան, որն անցկացվել է երկու փուլով, այս տարի ունեցել է 332 մասնակից 16 երկրից՝ ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Բրազիլիայից, Իսրայելից, Իտալիայից, Լիբանանից, Հայաստանից, Հորդանանից, Շրի Լանկայից, Չիլիից, Պերուից, Պորտուգալիայից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Վիետնամից և Ֆրանսիայից:
Երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլն անցել է 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Սինոփսիս Արմենիայի Ուսումնական դեպարտամենտում։ Եզրափակիչ դուրս եկած 34 մասնակիցները, որից 10-ը Հայաստանից, պայքարել են գլխավոր մրցանակների համար՝ լուծելով բարդ ճարտարագիտական առաջադրանքներ:
Առաջին մրցանակակիր է դարձել Վիսենտե Կորվալանը` Չիլիից, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Սեզար Ալբուրկերկը` Բրազիլիայից, երրորդ մրցանակին արժանացել են՝ Էմանուելե Սակին` Իտալիայից և Կարապետյան Հարությունը՝ Հայաստանից։
«Սինոփսիս Արմենիայի կողմից հիմնադրված միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադայի հիմնական նպատակն է բացահայտել մինչև 30 տարեկան առավել տաղանդավոր ճարտարագետներին և, միևնույն ժամանակ համոզվել, որ Հայատանում մեր ոլորտում ապահովում ենք մրցունակ և համաշխարհային պահանջներին բավարարող կրթության որակ», - ասել է Սինոփսիս Արմենիայի նախագահ, Սինոփսիսի առաջատար գիտնական դոկտոր Երվանդ Զորյանը։
«Կասկած չկա, որ միկրոէլեկտրոնիկան ու տեխնոլոգիական գիտությունները ծայրահեղ կարևոր են մեր բարեկեցիկ ապագայի համար։ Ես էլ, Ucom-ն էլ շատ ուրախ ենք մաս լինել այս միջոցառման, մեր աջակցությունը ցույց տալ ու խրախուսել երիտասարդներին ժամանակակից գիտելիքներ ստանալու, զարգացնելու և կիրառելու հարցում», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Այս տարի Օլիմպիադան ընդգրկել է հետևյալ թեմաները՝ թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում:
Ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան հիմնվել է 2006թ-ին՝ նպատակ ունենալով խթանել հետաքրքրությունը միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ, ստեղծել երիտասարդ մասնագետների համաշխարհային համայնք, հասկանալ միկրոէլեկտրոնիկայի գիտելիքների մակարդակը և արդիականացնել կրթական ծրագրերն, ինչպես նաև բարձրացնել Հայաստանի տեսանելիությունն ու Հայաստանի մասին իրազեկվածությունը՝ որպես միկրոէլեկտրոնիկայի առաջատար կենտրոն։
Հավելյալ տեղեկության համար այցելեք Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կայքը՝ www.microelectronicsolympiad.org.m։

Поддержи А1+!В Ереване были подведены итоги и награждены победители 19-й ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике.
В этом году компания Ucom снова выступила в качестве главного спонсора мероприятия.
Инициатор и организатор мероприятия – компания Synopsys Армения. Олимпиада проводится под эгидой премьер-министра Армении в сотрудничестве с Техническим советом по испытательным технологиям Института инженеров электроники (IEEE TTTC).
В олимпиаде, проходившей в два этапа, в этом году приняли участие 332 участника из 16 стран: ОАЭ, США, Бразилии, Израиля, Италии, Ливана, Армении, Иордании, Шри-Ланки, Чили, Перу, Португалии, России, Сербии, Вьетнама и Франции.
Второй, заключительный этап состоялся 15 ноября 2024 года в Департаменте образования компании Synopsys Армения. За призовые места боролись 34 финалиста, 10 из них из Армении, которым были предложены сложные инженерные задачи для решения.
Первое место завоевал Висенте Корвалан из Чили, второе место досталось Сесару Альбуркерке из Бразилии, третье место разделили Эмануэле Сакки из Италии и Арутюн Карапетян из Армении.
«Основная цель Международной олимпиады по микроэлектронике, учрежденной Synopsis Армения, - выявить самых талантливых инженеров в возрасте до 30 лет и, в то же время, обеспечить конкурентоспособное и глобальное качество образования в Армении в нашей сфере», - сказал Президент и ведущий научный сотрудник Synopsys Армения, доктор Ерванд Зорян.
«Нет сомнений в том, что микроэлектроника и технологические науки очень важны для нашего благополучного будущего. И я, и Ucom очень рады быть частью этого проекта и показать нашу поддержку и убедить молодых людей получать, развивать и применять современные знания», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
В этом году олимпиада охватывала следующие темы: «Проектирование и тестирование цифровых интегральных схем», «Проектирование и тестирование интегральных схем аналоговых и смешанных сигналов», «Полупроводниковые приборы и технологии», «Математическое и алгоритмическое обеспечение автоматизированного проектирования интегральных схем».
Ежегодная Международная олимпиада по микроэлектронике была учреждена в 2006 году с целью повысить интерес к микроэлектронике, создать глобальное сообщество молодых специалистов, оценить уровень знаний в области микроэлектроники и модернизации образовательных программ, а также повысить осведомленность и интерес к Армении как ведущему центру в области микроэлектроники.
Дополнительную информацию можно получить на сайте Ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике www.microelectronicsolympiad.org.m.