64142129_0_120_1280_840_600x0_80_0_0_293ab844136cdcded8eab555422e944d
Ֆրանսիան ոչինչ չի զիջի ոչ ԼՂ-ի հայերի վերադարձի իրավունքի, ոչ էլ մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության հարցում․ դեսպան
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց տները վերադառնալու իրավունքին՝ հիշեցնելով դրա վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը։
Դեսպանը գրառում է կատարել X-ի իր  միկրոբլոգում։
«2023 թվականի նոյեմբերի 17-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն ամրագրեց Լեռնային Ղարաբաղը հարկադրված լքած հայերի՝ իրենց տները վերադառնալու իրավունքը։ Մեկ տարի անց Ադրբեջանին ուղղված այս հրամանը մնում է անկատար։ Ֆրանսիան ոչինչ չի մոռանում և ոչինչ չի զիջի՝ ոչ նրանց վերադարձի իրավունքի, ոչ էլ մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության հարցում»,- գրել է Դըկոտինյին։

64142129_0_120_1280_840_600x0_80_0_0_293ab844136cdcded8eab555422e944d
Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи коснулся права армян Нагорного Карабаха вернуться в свои дома, напомнив им о решении Международного Суда.
Посол сделал запись в своем X-микроблоге.
«17 ноября 2023 года Международный суд подтвердил право армян, которых принудили покинуть Нагорный Карабах, вернуться в свои дома. Спустя год это требование к Азербайджану остается невыполненным. Франция ничего не забывает и ни в чем не уступит ни в плане права на возвращение, ни в вопросах защиты культурного и религиозного наследия», - написал Декотиньи.