Գյուղատնտեսությունը կստանա ամենածանր հարվածը, երկրորդը տեքստիլն է․ Արթուր Խաչատրյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Սահմանի բացումից Գյուղատնտեսությունը և գյուղմթերքի վերամշակումը կստանան ամենածանր հարվածը, երկրորդը տեքստիլն է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացմանը։
Պատգամավորը հավելում է, որ այդ ոլորտներերում միգուցե հավելյալ արժեքն այնքան էլ մեծ չէ, ինչպես դա կա ՏՏ ոլորտում։ Այնուամենայնիվ, երկուսն է էլ ունեն խոշոր սոցիալական բաղադրիչ՝ շահառուների թիվն է անհամեմատ մեծ․ «Այսինքն, դու պետք աջակցես քո տնտեսությանը։ Թուրքիան մինչև 30 տոկոս սուբսիդավորում է իր գյուղատնտեսությունը»։
Անդրադառնալով 2025թ․ գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթին, որն արդեն քննարկվում է Ազգային ժողովում, Արթուր Խաչատրյանն գտնում է, որ այն պարտքով ապրելու բյուջե է և չի մեծացնում տնտեսության դիմակայունությունը։
«Գիտե՞ք, թե հաջորդ տարի որքան է լինելու պարտքի սպասարկման գումարը։ 350 մլրդ դրամ։ Առաջիկա տարիներին պարտքի սպասարկման գումարը բյուջեի երրորդ խոշոր ծախսն է լինելու»,- ասաց նա։

Больше всего пострадает сельское хозяйство, на втором месте текстильная промышленность: Артур Хачатрян (видео)
Поддержи А1+!«Больше всего от открытия границы пострадают сельское хозяйство и переработка сельскохозяйственной продукции, на втором месте – текстильная промышленность»,- сказал в беседе с «А1+» депутат от фракции «Армения» Артур Хачатрян, коснувшись возможного открытия армяно-турецкой границы.
Депутат добавляет, что добавленная стоимость в этих секторах, возможно, не так велика, как в сфере ИТ. Однако в обоих есть большая социальная составляющая - число бенефициаров несравнимо больше: «То есть ты должен поддерживать свою экономику. Турция субсидирует свое сельское хозяйство до 30 процентов».
Коснувшись письменного документа от 2025г., который уже обсуждается в Национальном собрании, Артур Хачатрян считает, что это - бюджет для жизни в долг, и он не повышает устойчивость экономики.
«Знаете ли вы, сколько будет стоить обслуживание долга в следующем году? 350 млрд. драмов. Обслуживание долга станет третьей по величине статьей бюджета в ближайшие годы»,- сказал он.